Deprem uzmanlarından Elazığ depremi açıklaması: Yer kabuğu kırılmış olabilir

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 20:55'te 6.8 büyüklüğünde ve 21:08'te 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem uzmanları Elazığ depremi sonrası peş peşe açıklamalarda bulundu.

Deprem uzmanlarından Elazığ depremi açıklaması: Yer kabuğu kırılmış olabilir
Deprem uzmanlarından Elazığ depremi açıklaması: Yer kabuğu kırılmış olabilir
GİRİŞ 25.01.2020 03:42 GÜNCELLEME 25.01.2020 03:45
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 20:55'te 6.8 büyüklüğünde ve 21:08'te 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli deprem Diyarbakır başta olmak üzere Batman, Şanlıurfa ve Mardin'de de hissedildi. Depremin ardından açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor.

 

 

Deprem sonrası canlı yayında açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, 'Elazığ'da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu'da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir' dedi.

"KARAMSAR BİR TABLO GÖRÜNÜYOR"

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise "Osmaniye'den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapısı iyi değil riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur" dedi.

"CAN KAYBININ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Prof Dr. Naci Görür ise "Bu aşamada herhangi bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir deprem. Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bizce Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun yıllardır deprem olmuyordu" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Trabzonlu 1 ay önce Şikayet Et
  Trabzon Araklı’da sallandık Rabbim Elazığ Malatya ve tüm ülkemizi halkımızı korusun
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  biz orduda bile hissettik
  Cevapla
 • Saglikci 1 ay önce Şikayet Et
  Abe urfa besik gibi sallandi. Hetimiz koptu korkudan vallahi.
  Cevapla
 • Fehmi 1 ay önce Şikayet Et
  Deprem bolgesi turkiyenin gercegi afet ALLAH tarafindan gelir engel olamayiz fakat tedbir alabiliriz cok katli binalara yasak getirilebilir daha saglam binalar yapilabilir deprem bolgelerine kati kuralli imar duzeni getirilmeli 1999 depreminden ders almaliyiz bu canlar bizim
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Malatya da oturuyorum yer kabuğu baya bir gidip geldi evimiz adeta oyuncak gibi sağa sola savruldu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülkelerdeki Recep Tayyip Erdoğan algısı nasıl? İşte sonuçlar...
Ilımlı muhalifler, İdlib'in stratejik önemdeki Serakib ilçesini geri aldı