Moskova'da önemli İdlib toplantısı

Yarın Moskova'da yapılacak olan kritik İdlib toplantısında Türk heyet bölge hakkındaki önemli konuları ele alacak.

Moskova'da önemli İdlib toplantısı
Moskova'da önemli İdlib toplantısı
GİRİŞ 16.02.2020 23:32 GÜNCELLEME 17.02.2020 07:44

Rejimin 2 saldırısında 13 şehidin verildiği İdlib konusunda Rusya'nın başkenti Moskova kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz hafta Ankara'da 2 toplantı gerçekleştiren Türk ve Rus heyetler, bu kez Moskova'da bir araya gelecek.

Ankara, Rusya'nın rejim üzerindeki nüfuzunu kullanmasını bekliyor. Saldırıların durdurulması ve insani krizin önüne geçilmesi beklentiler arasında. Ayrıca, rejimin 2018'de Soçi mutabakatı ile belirlenen sınırlara çekilmesi talebi de Rus heyetine iletilecek.

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN NET MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun için Şam yönetimine şubat ayı sonuna kadar süre tanımış, Türk askerlerine yönelik yeni bir saldırı olması durumunda da rejim askerlerinin nerede olursa olsun vurulacağını açıklamıştı. 

 

 

Moskova'daki kritik toplantıda, Ankara'nın bu kararlılığı Rus heyete bir kez daha iletilecek.

TSK'NIN İDLİB'DEKİ GÖZLEM NOKTALARI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'de gözlem noktaları da toplantının ana gündem başlıkları arasında olacak. TSK'nın kentteki 12 gözlem noktasından 4'ü Esad rejiminin kontrolündeki sahada kalmış durumda.

Moskova'daki kritik toplantının ardından Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile durum değerlendirmesi yapması planlanıyor.

ETİKETLER
Türkiye suriye
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gelirini kaybeden kiracıya kolaylık var: Kira sözleşmeleri feshedilemeyecek
İtalya'da Covid-19'dan ölenlere ilişkin rapor açıklandı