'Batman davası' dünya basınında

Batman Belediye Başkanı Kalkan'ın Christopher Nolan'a 'Batman' filminde, şehrin adını izinsiz kullandıkları için dava açacağını açıklaması dünya basınında.

'Batman davası' dünya basınında
'Batman davası' dünya basınında
GİRİŞ 13.11.2008 02:04 GÜNCELLEME 13.11.2008 04:41
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ın Christopher Nolan'a 'Batman' filminde, Batman şehrinin adını izinsiz kullandıkları için dava açacağını açıklaması dünya basınında. İngilterenin önde gelen gazetelerinden The Guardian'daki Ben Child imzalı haberde , "Batman, Christopher Nolan'a karşı davaya hazırlanıyor" başlığı atıldı ve "Batman yeni bir düşman edinndi" denildi.

 The Daily Telegraph gazetesinde de Charlotte Bailey imzalı haberde  benzer durumların daha önce de yaşandığı  fakat Amerikan mahkemesinin davayı kabul etmediği belirtildi. Olay o kadar büyüdü ki Warner Bros. açıklama yapma gereği hissetti.

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, kentinin ismini kullanarak para kazandığını iddia etmiş 'Batman' filmi yapımcısına dava açmaya hazırlandıklarını, şu anda da davanın ABD'de mi yoksa Türkiye'de mi açılması gerektiği konusunda araştırma yaptıklarını söylemişti. Kalkan, davadan elde edecekleri tazminatı Batmanlı kadınlar ve sokak çocukları için kullanacaklarını belirtmişti.

Kalkan, "Batman Belediyesi bu konuda isim hakkına sahip olan bir kenttir, telif hakkı Batman'a ait olan bir kenttir. Batman, yasalarda ve uluslararası dilde de bu şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda bu ülkenin de bir kenti durumunda. Bundan herhangi bir şüphemiz yok tabii. Bizim şu anda üzerinde durduğumuz, açılması gereken davalar Türkiye'de midir yoksa o ülkenin yasalarıyla mı açılması gerekiyor? Bu konuda sıkıntılarımız var" demişti.

Belediyenin Hukuk Komisyonu ile araştırma yaptıklarını ve aldıkları son bilgiye göre davanın ABD'de açılması gerektiğini ifade eden Kalkan, "Çünkü suçun işlendiği yer orası. Suç olmasa da, durum orada söz konusu. Çünkü film orada çevriliyor ve merkez orası" diye konuştu.

Yapımcı şirketin şu anda da yeni bir Batman filmi çekmeye devam ettiğini belirten Kalkan, "Dünyada sanırım en çok izlenen çizgi film. Doğrusu biz bundan çok büyük bir tazminat bekliyoruz. Tabii dava sonucu bu ortaya çıkacaktır, ama bu umutla, bu yaklaşımla bunu ortaya koyduk. Yakın süreçte dava açıldığı zaman tüm basına gereken açıklama yapılacaktır" şeklinde konuşmuştu. Warner Bros'tan bir yetkili ise bu suçlamaları dikkatle takip edeceklerini ama şuan herhangi bir yasal suçlama içine girmeyeceklerini belirtti.

YAZDIR
YORUMLAR 59
 • haşim mavruk 3 yıl önce Şikayet Et
  yabancı dil olduğu için dava düşer
  Cevapla
 • mehmet polat 11 yıl önce Şikayet Et
  bir batmanlı olarak batman tarihini bilmeyen bir belediye başkanına sahibiz malesef.. aptalca bir polemik.batmanın kuruluş yılı ile bat-man karekterinin doğuş yılı arasında yıllarca fark var.iBob Kane ve Bill Finger'in yarattığı Bat-Man, ilk kez Mayıs 1939'da çeşitli çizgi romanların yer aldığı bir dergide yayınlandı. Yüksek satış rakamını yakalayınca 1940'ta kendi ismini taşıyan bir çizgi roman olarak piyasa çıktı. Aynı tarihlerde Batman ise henüz ilçe bile değildi. İluh adlı bir bucaktı ve Batman ismi 1950'li yıllardan sonra kullanılmaya başlandı.
  Cevapla
 • serhat akın 11 yıl önce Şikayet Et
  batmana haksızlık. olayın başka bir yanıda var oda içinde batman şehrimizin isminin gectiği internet sitelerinin bat-man filmini izlemek isteyen bat-man hayranların ca saldırıya uğradığını ve bır suru batmanla ilgili ınternet sıtesının çoktuğunu bilmenız gerekır başkanımıza destek verıyorum ayrıca bunu hainlık ve rezillik olarak algılayanlarıda kınıyorum..
  Cevapla
 • zafer ctnky 11 yıl önce Şikayet Et
  yahu buna kargalar bile güler. her şey tadında. ama buraya kadar.amaç reklam dı oldu yetrince.eğer dava açılır sa bizim Batman a yeni bir isim bulmak gerekecek.araştırın.Çizgi kahraman nın ismi Batman iline verilen isimden daha eski.sayın başkan bunu bilmiyor sa yazık.hemde çoook yazık.
  Cevapla
 • selam olsun 11 yıl önce Şikayet Et
  Kutsal Degerler. Vatan da bir Kutsal degerdir.ve Kutsal degerlere saygu duymak gerekir. Peygamberimize hakaret olayinda,aman bosverin hakareti bakin tüm dünyada peygamberimizin ve dinimizin reklami yapiliyor denirmiydi? peygamberimiz gibi dinimiz gibi Vatanimizda kutsal bir degerdir.kesinlikle hakaret edilmesine,kücük görülmesine her kendini bilen kisi izin vermez. ama bu olayi kabul edenler,peygamberimize hakaret olayindada ,aman bosverin negüzel reklami oluyor demislerdir. Allah sizlere hidayet nasip etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan müjdeyi verdi! İstanbul'un iki yakasına kurulacak...
MEB'den öğretmenlere son dakika uyarı: Sadece EBA kullanın