Donan su tesisatı nasıl açılır?

Hava sıcaklığının -20 dereceye düştüğü Konya'nın Kulu ilçesinde su tesisatları dondu. Vatandaşlar, donmuş su borularını ilginç bir yöntemle açtı.

 • GİRİŞ24.01.2012 14:16
 • GÜNCELLEME24.01.2012 14:16
Donan su tesisatı nasıl açılır?

Kulu'da su tesisatları donan vatandaşlar, donmuş tesisatları çözmek için değişik yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerden birin de ise düdüklü tencere kullanılıyor. İçine su doldurulmuş düdüklü tencere bir küçük tüpün üstünde ısıtılıyor. Kaynamaya başlayan düdüklü tenceredeki su buhar vermeye başlayınca, ısıya dayanıklı bir hortum ile tesisatın en uygun yerindeki bir musluk ile düdüklü tencere arasında bağlantı yapılıyor. Tencere kaynadıkça çıkan buhar direk su tesisatının içine verildiği için borudaki buzlar erimeye başlıyor. Normal büyüklükte bir evde 1 saat uygulanan bu yöntem ile tüm tesisatın buzları çözülüyor.

Kullandığı yöntemle birkaç arkadaşının evindeki boruların açılmasına yardımcı olan Sait Saitoğlu, uygulamayı yıllardır yaptığını ifade etti.

Saitoğlu, "Bu yöntemi genellikle 2-3 gün açılmayan tesisatlarda kullanıyorum. Kolay bir yöntem olmasına rağmen herkes başarılı olamayabilir. Bu yöntem deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Bazen su saatini bile sökmek gerekebilir.'' şeklinde konuştu.

KAYNAKCİHAN

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar2

 • Mehmet Gökhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki Gardaşım Tesisat Dışardaysa Nabacaz???
  Cevapla
 • Murat ayçiçek 2 yıl önce Şikayet Et
  Zekice bulmuş ama evin giriş borusu dondu ve dinamo dondu
  Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat