Askerler ücretsiz olarak THY ile uçtu

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan protokol gereği, Amasya'da acemi görevlerini tamamlayan 161 er, Merzifon Havaalanı'ndan yeni birliklerine katılmak üzere THY ile Kars'a gitti.

 • GİRİŞ29.12.2012 16:47
 • GÜNCELLEME29.12.2012 19:28
Askerler ücretsiz olarak THY ile uçtu

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan, erbaş ve erlerin sivil havayolları ile taşınmasını kapsayan protokol uyarınca, acemi eğitimlerini tamamlayan 161 er, Amasya Merzifon Havalimanı'ndan birliklerine katılmak üzere uçakla Kars'a gönderildi.Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda acemi eğitimlerini tamamlayan bin 200 erden 161'i, birliklerine katılmak üzere Amasya Merzifon Havalimanı'ndan AnadoluJet'e ait uçakla ücretsiz olarak Kars'a gönderildi.

İlk kez uçağa binen erlerden bazıları büyük heyecan yaşarken, yükseklik ve kapalı alan fobisi olan askerlere sakinleştirici iğne yapıldı.

Uçağa binen erlerden Serdar Ağca, ilk kez bir uçak yolculuğu yapacağı için heyecanlı olduğunu belirterek, ''Zorlu acemi eğitiminden usta birliğim olan Kars'a gideceğim. Konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan devlet büyüklerine teşekkür ediyorum. Karayolu ile gitsem 10-12 saatte ancak Kars'ta olacaktım'' dedi.

Muhammet Çolak ise acemi birliğinde iyi bir eğitim aldıklarını, tam bir asker olduklarını vurgulayarak, ''Bir an önce yeni birliğime katılmanın heyecanını yaşıyorum. Devletimizin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve komutanlarımızın bize değer vererek konforlu ve güvenli ulaşımımızı sağlamalarından dolayı çok mutluyum. İlk kez uçağa binmem nedeniyle biraz heyecanlıyım'' diye konuştu.

Er Burhan Üresin'i yolcu etmeye gelen annesi Hatice Üresin de, ''Askerlerin uçakla usta birliklerine gitmelerini sağlayan Başbakanımıza ve komutanlara şükranlarımı sunuyorum'' ifadelerini kullandı.

Merzifon Kaymakamı ve havalimanı mülki amiri Fatih Geyim ise bin 200 askerin havalimanından 3 gün içinde uçakla usta birliklerine sevkıyatının gerçekleşeceğini kaydetti.

-Protokol imzalanmıştı-

Er ve erbaşların birliklerine sevkıyatı sırasında, terör başta olmak üzere çeşitli zorluklar yaşanması nedeniyle harekete geçen Milli Savunma Bakanlığı, THY ile askerlerin havayolu ile taşınması için protokol imzalamıştı. Bu protokol uyarınca, er ve erbaşlar dünden itibaren birliklerine giderken, dağıtım iznine çıkışlarında ve terhis olduklarında havayolunu ücretsiz olarak kullanacaklar.

6 ay sürecek ve daha sonra uzatılması planlanan protokol kapsamında, 250 bin er ve erbaşın havayoluyla taşınması öngörülüyor. Yapılan sözleşmeyle mevcut havaalanları kullanılarak, erbaş ve erlerin tespit edilen 142 güzergah üzerinden taşınması sağlanacak.

Yorumlar4

 • hüseyin 5 yıl önce Şikayet Et
  tebrikleeeeeer. yanlışlarında tenkit ettiğim gibi böylesine güzeel,hayırlı vedeee evlatlarımızın can güvenliği,ülkesine bağlılığın alameti olan peygamberin ordusunun neferlerinin taşınmasında emeği olan başta kararlarıyla başbakanımız,g.başkanımız,bakanlarımız başarılarıyla iftihar ettiğimiz thy y.k.başkanı,üyeleri,pilotlarıyla bu hizmetin ifasında emeği olan tüm thy personelini candan tebrik ediyorum.rabbim birlik,beraberlik,kardeşlik duygularıyla kenetlenerk daha nice hayırlı,güzel hizmetler yapmayı,görmeyi insanımıza nasiiib eylesiiin.amiiiiiiin.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • enesfatih 5 yıl önce Şikayet Et
  anadolu jet.. sayın ahmet gül anadolu jet de türk hava yollarına ait zaten.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Ahmet Gül 5 yıl önce Şikayet Et
  resimdeki nanadolu jet !. olsun oda çalışsın .
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • bahri boncukcu 5 yıl önce Şikayet Et
  anlayış farkı. askerin yerini örgüte fıslayan anlayıştan,askeri yerine uçakla bırakan anlayışa....
  Cevapla Toplam 33 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat