Genelkurmay, siber savunma başkanlığı kurdu

Genelkurmay Başkanlığı 7/24 siber savunma yapıldığı, TSK çağında bilinçlendirme çalışması yapıldığını açıkladı.

Genelkurmay, siber savunma başkanlığı kurdu
Genelkurmay, siber savunma başkanlığı kurdu
GİRİŞ 21.01.2013 09:45 GÜNCELLEME 22.01.2013 05:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nın kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirdiğini belirterek "TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunması yapılmakta, Siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmekte, TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmektedir" açıklamasını yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde "Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Faaliyetleri" konulu bir açıklama yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara, deniz, hava ve uzay harekât alanlarının yanında, yeni bir harekât alanı olan siber ortamda da yeteneklerini geliştirdiği belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda; siber tehditleri önleyerek, gelişmiş siber savunma ikaz ve tepki sistemlerine sahip güçlü bir merkezi siber savunma yeteneği kazanmak maksadıyla 2012 yılında TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı teşkil edilmiştir. TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK ve diğer kamu kurumları ile koordineli olarak faaliyetlerini icra etmektedir. Ayrıca NATO ile eşgüdüm içerisinde görevlerini ulusal ve uluslararası alanda yürütmektedir" denildi.

Genelkurmay, "Bu kapsamda TSK'nın kullandığı siber ortamda bulunan tüm sistemlerin siber savunması yapılmakta, siber olaylara 7/24 esasına göre müdahale edilmekte, ulusal olarak ve NATO tarafından icra edilen tatbikatlara iştirak edilmekte, TSK çapında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütülmekte, TSK tarafından kullanılan ağlarda düzenli olarak siber güvenlik denetlemeleri ve testleri yapılmaktadır" bilgisini verdi. (ANKA)

YORUMLAR 1
  • mehmet bulut 6 yıl önce Şikayet Et
    geç kalınmış ama. güzel uygulama çağ bilişim çağı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
YSK'nın kararı sonrası Erdoğan'dan ilk yorum
AK Parti itiraz etmişti, YSK ilk kararını verdi!