Said Nursi'nin Papa'ya gönderdiği mektup

Bediüzzaman Said Nursi, Papa'ya mektup göndermişti. Peki Bediüzzaman neden mektup göndermişti. İşte cevabı...

 • GİRİŞ13.02.2013 17:24
 • GÜNCELLEME13.02.2013 18:35
Said Nursi'nin Papa'ya gönderdiği mektup

Bediüzzaman Said Nursi, dinsizlik akımına karşı Hıristiyanlarındindarlarıya işbirliği yapmayı tavsiye etmiş bu yönde girişimlerdebulunmuştu.

DİNSİZLİK ADINA BERABER MÜCADELE

Bu niyetini şu cümlelerde açıklamıştı: "Şimdi ehl-i iman, değil Müslümankardeşleriyle, belki Hıristiyanın dindar ruhânîleriyle ittifak etmek vemedar-ı ihtilâf meseleleri nazara almamak, nizâ etmemek gerektir. Çünküküfr-ü mutlak hücum ediyor."

Bediüzzaman Hazretleri, 1950'de,Roma'ya, Papa XII. Pius'a, Risale-i Nur'da Allah'a iman, Kur'an'ınmucize oluşu, Peygamber Efendimizin peygamberliğini anlatan bölümlerinde yer aldığı Zülfikar adlı eseri gönderir. 22 Şubat 1951'de Vatikan'danteşekkür mektubu gelir.

PAPA'DAN GELEN TEŞEKKÜR MEKTUBU

Teşekkür mektubu Emirdağ Lâhikası'nda şu şekilde yer almaktadır.

"Papalık Makam-ı Âlîsi Kalem-i Mahsusu Başkitabet Dairesi Numara: 232247 Vatikan, 22 Şubat 1951

Efendim,

Zülfikar nâm el yazısı olan güzel eseriniz İstanbul'daki Papalık makam-ı vekâleti vasıtasıyla Papa Hazretlerine takdim edilmiştir. Bu nazik saygınızdan dolayı gayet mütehassis olduklarını bildirirken, üzerinize Cenâb-ı Hakkın lütuflarını dilediklerini tebliğe beni memur ettiklerini arza müsâraat eylerim.

Bu vesile ile saygılarımı sunarım efendim.

İmza

Vatikan Bayn Başkâtib

THOMAS MICHEL'DEN SAİD NURSİ'YE ÖVGÜ

Vatikan temsilcisi Thomas Michel de 23-27 Mart tarihleri arasındaBursa'da düzenlenen Bediüzzaman'ı anma toplantısında BediüzzamanHazretlerinin mektubunu şöyle yorumlamıştı:

"Bugün birliktenbahsetmek kolay ama Said Nursi bundan 60 sene önce eserini Vatikan'dakibir papaza gönderdi. Bunu göndererek birlik ve beraberliğe vurgu yaptı.Üstad'ın o mektubunun İkinci Vatikan Konsülü ile ilişkisi vardı. Bueserden sonra toplanan ikinci konsülde, Müslümanlarla kendilerinindüşmanının ortak olduğu sonucuna varıldı. İhtilafı ortadan kaldırıpahlaksızlıkla mücadele etmek ve insan hürriyetini sağlamanın amaç olduğugörüşüne varıldı."

KAYNAKRİSALEHABER

Yorumlar11

 • rmzn 4 gün önce Şikayet Et
  Önce bir yazıyı ve Bediüzzaman hazretlerinin sözlerini okuyun ondan sonra yazın. Başlığa ya da girişe bakıp da eleştirmeyin!
  Cevapla
 • sema kaya 1 ay önce Şikayet Et
  fetö den farki ne bediuzzaman ın aynı şeyi o da yapıyormuş...
  Cevapla
 • murat meletli 1 ay önce Şikayet Et
  üstadın papaya gönderdiği mektup değil kitaptır. zülfikar adlı eserdir ki rasulullahın mucizeleri-öldükten sonra dirilme yani haşir ve kuranın mucezeliğini anlatan bir eserdir yani aslında bu bir tebliğdir. Ayrıca kuranı kerimde ateist dinsiz biri ile hristiyanlar yaa ehlel kitap diye ayrı kefeye koyulmuş üstad ise mutlak dinsizliğe karşı mücadele çağrısı yapmıştır.onlarla ortak iş yapmak yanlış demek onların teknik imkanlarını kullanmaktan kaçmak kadar abes olurdu.yani boşa uğraşmayın hocam burdan size ekmek çıkmaz...
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Osmanlıoğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Hristiyandan dost olmaz. Hristiyandan yardım istemek yerine, herşeyin sahibi olan Allah'tan ıstemek O'na sığınmak daha mantıklı değil mi.Doğrudur ehli kitap kitapsızdan daha üstündür ama bir Müslümanın dinsizlerle mücadele için tahrif olmuş bir ianacın mensubundan yardım istemesi gerçekten de çok üzücü bir durumdur.
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Fatih ışık 3 yıl önce Şikayet Et
  At gözlüğü ile bakmayın olaya. Hristiyanda Allaha inanıyor, Müslümanda, hristiyanların Şirk tarafı Hazreti isayı oğlu kabul etmeleri. Koministler neye inanıyor hiç birşeye materyalizm, gördükleri, bu yaşam ancak hayvanca bir yaşamdır. İman insanı insan eder hatta insanı sultan eder Küfür insanı canavar bir hayvan eder. Koministler ne diyor. sizin gördüğünüz Allah nerede diyor. ben göremiyorum diyor. Küfür (hakkın üstünü örtmek) anlamı bu Hristiyanlar Allah yok demiyor. Hristiyanla Koministi karşılaştırın bakalım hangisi 1 varlığa inanıyor onun gibi davranıyor. Hiçbirşeye inancı olmayan insandan korkun ne yapacağı belli olmaz. Üstüne bomba yerleştirir atar kendini milletin içine. Kominizmle yönetilen milletlere bakın içler acısı bir haldeler.
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • galip hoca 6 gün önce Şikayet Et
  Orj birisi, adam sana Hıristiyan lik ALLAH katında bir dindir demiyor. Komünizmden iyidir diyor. Lafı niye carpitiyosun
 • orj birisi 1 ay önce Şikayet Et
  sence hrıstiyanlık bu zamanda Allah katında bir din midir ? gafil
Daha fazla yorum görüntüle

SİYASET

GÜNCEL

SPOR

EKONOMİ

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun