Akdoğan'dan kritik çözüm süreci açıklaması

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'yle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Akdoğan'dan kritik çözüm süreci açıklaması
Akdoğan'dan kritik çözüm süreci açıklaması
GİRİŞ 28.01.2015 19:51 GÜNCELLEME 29.01.2015 06:15
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'yle ilgili olarak "Süreç iyi bir şekilde devam etmektedir, görüşmeler devam etmektedir. Herkes kendi üzerine düşene odaklanması lazım, başkasının ne yapacağına değil" dedi.

Akdoğan, A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

HDP heyetinin en son Kandil'e ziyaretinin ardından yaptığı açıklama ve KCK'dan gelen açıklamanın hatırlatılması üzerine Akdoğan, "Öncelikle süreçte herhangi bir tıkanma, duraksama yok. Bildiğiniz gibi süreç, 6-8 Ekim olaylarında bir türbülansa girmiş, ciddi hadiseler yaşanmıştı" ifadesini kullandı.

Akdoğan, yeni gelinen aşamada herhangi bir sorunun olmadığını ve rutin bir şekilde devam ettiğini söyledi.

"HÜKÜMETİN NE AÇIKLAMA YAPTIĞINA BAKIN"

"Bu, her gün gündemde olacak, birtakım konular konuşulacak anlamına gelmiyor" diyen Akdoğan, "Belirlendiği şekilde birtakım görüşmeler devam ediyor. Usul ve yöntem belirlenmiş durumda, muhteva çalışılarak devam eden bir süreç var. Burada toplumun özellikle dağda, tepede kimin açıklama yaptığına değil hükümetin ne açıklama yaptığına odaklanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Akdoğan, farklı gerekçe, yöntem ve amaçlarla bu tür açıklamaların yapıldığını kaydederek, "Bunlara çok takılıp kalmamak lazım. Burada sürecin sahibi hükümet ne düşünüyor, ne diyor' bu önemlidir. Bunun üzerinden süreci okumak daha doğru olur diye düşünüyorum. Böyle baktığımızda 'hükümet adım atsın, atmalı, niye atmıyor' gibi baskıları öbür tarafa kurmak lazım. Bu süreçte örgüt ne yapmıştır" diye konuştu.

Hükümetin önemli adımlar attığını belirten Akdoğan, Çözüm Süreci komisyonunu kurduğunu, Akil İnsanlar Heyeti'ni kurduğunu, Eylül ayında demokratik reform paketini hayata geçirdiğini, Meclis'ten bu konuyla ilgili yasa çıkardığını ve Bakanlar Kurulu talimatını çıkardığını anlattı.

"Peki, diğer taraf ne yapmıştır" diye soran Akdoğan, şöyle devam etti:

"Örgüt o yıl Türkiye'yi terk etti mi? Etmedi. Buna karşılık şehirlerdeki asayiş olaylarını durdur mu? Durdurmadı. Tek denilen 'eylemsizlik kararı var.' Eylemsizlik kararı var da o süreçte, tam anlamıyla hayata geçti mi? Yani karakol basmıyorsun, terör eylemi niteliğinde eylem yapmıyorsun ama şiddet olayları baskı, tehdit... Bölgede her türlü asayiş olayını gördük o süreçte."

"BU SÜRECİN SAHİBİ BİZİZ"

Kobani olaylarından önce de bunların olduğunu dile getiren Akdoğan, "Bu süreçte biz ne dedik: Yeni parametreler giriyor sürece. Kamu düzeni ve güvenliğini önemsiyoruz. Bu süreçte özellikle bunların tamamen geri planda düşünülmesi lazım. Burada adım atan çaba gösteren iyi niyetli olan hükümettir. Ama onun karşılığında bütün bu adımlarımıza karşı bir direnç olduğu da görülmüştür, ayak direme olduğu görülmüştür" değerlendirmesini yaptı.

Kobani olaylarından sonra ciddi şekilde sabote etme girişimlerinin olduğunu anlatan Akdoğan, "Bu sürecin sahibi biziz, demokratik açılım süreci, Oslo süreci, milli birlik kardeşlik süreci, Çözüm Süreci, bunları hep biz zorladık, biz yapmaya çalışıyoruz. Birileri de hep sabote etti" dedi.

"HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN"

Burada tabloyu doğru okumak gerektiğini, hükümetin iyi niyetle süreci devam ettirdiğini anlatan Akdoğan, "Süreç iyi bir şekilde devam etmektedir, görüşmeler devam etmektedir. Herkes kendi üzerine düşene odaklanması lazım, başkasının ne yapacağına değil" ifadesini kullandı.

Bu süreçte temel hassasiyetlerinin bulunduğunu belirten Akdoğan, illegaliteye, şiddete, baskıya, yol kesmeye, adam kaçırmalara kesinlikle müsamaha gösterilemeyeceğini kaydetti. Akdoğan, örgütün bölgede otoriteyi paylaşma, ortak olma girişimlerine izin verilmeyeceğini söyledi. Buna karşı tedbirler aldığını söyleyen Akdoğan, gelecek hafta meclise güvenlik paketinin sevk edileceğini, yasal düzenlemenin yapılacağını bildirdi.

"BASKI KURUYOR, HARAÇ TOPLUYOR"

"Hükümet PKK ve Kandil'den ve HDP 'den ayrı ayrı ne bekliyor" sorusuna Akdoğan, "Bir kere bu eylemsizliğin tam anlamıyla gerçekleşmesi lazım. Gerçek, sahici, kapsamlı bütün alanlara yansıyan bir eylemsizlik olması lazım. Siz hem 'tamam' diyorsunuz, ondan sonra yol kesiyorsun, baskı kuruyorsun, tehdit ediyorsun, haraç toplamaya çalışıyorsun, hendek kazıyorsun vesaire" şeklinde cevap verdi.

Akdoğan, bunların tamamen devre dışı kalması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"HDP HEYETİNE DE SÖYLÜYORUZ"

"Süreçten dolayı biz bu hassasiyeti vurguluyoruz ve HDP heyetine de söylüyoruz: 'Bakın bu konularda duyarlılık olsun.' Bu onlardan ricacı olmamız anlamına gelmiyor. Devlet, bunu yapacak güce ve kudrete sahiptir. Biz bu konuda taviz vermeyeceğiz ve üzerine gideceğiz. Onlardan özellikle istediğimiz budur. Eylemsizliğin tam anlamıyla hayata geçmesidir."

Bütün bu asayişi ve algıyı bozan olayların ortadan kalkması gerektiğine işaret eden Akdoğan, "Asayişi bozan olay, süreci ne kadar zehirliyorsa algıyı bozan birtakım söylemlerde kırılganlık üretiyor. Burada toplumsal desteğe bir şekilde darbe vuruluyor. Bunların da bertaraf edilmesi gerekiyor. Burada hükümetimiz, toplumun kabul etmeyeceği bir adım atmaz. Demokratik bir yöntemle bu sorun çözülecekse demokratik bir siyaset kurumunun marifetiyle bu sorun çözülecekse toplumsal destekle birlikte çözülecek. Bu hassasiyeti de gözetmek gerekiyor" diye konuştu.

ETİKETLER
çözüm süreci
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Abid 4 yıl önce Şikayet Et
  Sn Akdoğan gerçekten doğruyo söylemiştir.Hükümet ne derse o olacak zaten böyle ir şey asla olmayacak bilen bilir.aLLAH HAYIRLISINI YAPSIN.
  Cevapla
 • Ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  Kur'an üzerine yemin ederim AK parti kurulduğundan belli oy verdim
  Cevapla
 • hlk 4 yıl önce Şikayet Et
  bu devlet 30 yıldır bu eli kanlı örgüt ile silahlı mücadele etti, gerçekçi olalım, silahla bu iş bitirilemedi. Şimdi hükümet bir adım atmış yıllardır kanayan yarayı kapatmak istiyor, bunun yöntemi yanlış olabilir, o zaman siz yönteminizi söyleyin sizin yönteminiz yok çünkü. Bölge insanı çatışmasızlığın meyvesini yemeye başladı, bu yoldan artık geri dönülmez, süreç hayırlısı ile sona erince bu insanlar asimile olacaklar ve birlikte yaşayacağız
  Cevapla
 • Farkında mısınız? 4 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir. Bunların isteklerini şuan Türk Kamuoyu karşılayamaz. Yakın vadede Barış Gözükmüyor. Bence sizde bunu gördünüz ama biraz geç oldu. Bakalım bunu nasıl temizleyeceksiniz. Terör örgütüyle pazarlığın sonuçlarını gariban Anadolu çocuğu öder. Sizlerde başka parti adı altında siyaset yapmaya devam edersiniz gibi geliyor. İnşallah biz yanlış düşünüyoruzdur. Dua ile...
  Cevapla
 • halil 4 yıl önce Şikayet Et
  Bende verilen bu tavizlerden dolayi bu secimde oy vermeyecegim. Ak partinin yine birinci parti olmasini ama oylarinin biraz duserek secimden cikilmasi gerekiyor ki biraz sapkayi onune koyup nerede yanlis yaptiklarini dusunmeliler.. ak partiyi ilk 9 yili icin evet begeniyorrum ama son 3 sene hem halktan biraz uzaklasildi hemde. Cozun sureci adina verilen tavizler nrdeniyle elim gitmiyoroy vermeye. Ayrica Bu baskanlik sistemi de apo ya verilmis bir soz diger bolgelerin birbiriyle ayrilma gibi bir derdi yokki. Bunu engellemek adina 1 en azindan donem oy vermeyecegim ki bazi yanlislarin farkina varsinlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli futbolcular gönülleri fethetti
İsrailli bakandan akılalmaz suikast çağrısı! Hepsini öldürelim