AK Parti ülkeyi 54 yıllık bir ucubeden kurtarıyor

AK Parti, Türkiye’de bir devri daha kapatma hazırlığına girdi. AK Parti 54 senedir süre gelen anayasa hükmünü değiştirecek.

AK Parti ülkeyi 54 yıllık bir ucubeden kurtarıyor
AK Parti ülkeyi 54 yıllık bir ucubeden kurtarıyor
GİRİŞ 15.04.2015 08:05 GÜNCELLEME 15.04.2015 14:49
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Ömer Süt’ün haberi

AK Partili Burhan Kuzu, genel seçimlerden 3 ay önce istifa etmek zorunda kalan bakanların bundan sonra istifa etmeyeceğinin sinyalini verdi. AK Parti, önümüzdeki seçimlerde sonra oluşturacağı Yeni Anayasa Taslağı’nda bu uygulamayı sona erdirecek. 

Anayasa'nın 114. Maddesine göre; İçişleri, Adalet ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanları genel seçimlerden 3 ay önce görevlerinden ayrılmak zorunda. Bunun son örneğini geçtiğimiz haftalarda yaşadık. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yerine Sebahattin Öztürk; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yerine Kenan İpek; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yerine ise Feridun Bilgin yeni bakanlar olarak karşımıza çıktı. Anayasanın bu hükmüne göre, şu ana kadar 114 İçişleri, Adalet ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı görev süreleri sona ermeden görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

54 YILDAN BERİDİR ANAYASAMIZDA VAR

CHP’li İsmet İnönü zamanında 1961 Anayasası’na konan bu hüküm daha sonra 1982 Anayasası’na da aktarıldı. Yani 54 yıldır bu hüküm anayasamızda yer alıyor.

KUZU: DELİ SAÇMASININ DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

Bununla ilgili olarak daha önce bir çalışma yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, bu deli saçması olan hükmün dünyada başka bir örneğinin olmadığını söylerken, CHP’nin büyük katkısıyla 1961 Anayasası’na giren bu madde yüzünden yıllardır birçok ismin emekli bakan olduğuna vurgu yaptı. Kuzu’ya göre birçok siyasetçi ve milletvekili uzun yıllar siyasette çalıştıktan sonra çoğu zaman bir göreve gelemiyor ancak bu hükümle bakan olanlar, bakanlığın tüm imkanlarından istifade ederek devleti ekstra zarara uğratıyor.  

KUZU: GELEN BAKANLAR BİLE SİSTEMİ ELEŞTİRİYOR

Özellikle, yanlış anlaşılmasın diye, isim vermekten kaçınan ve sistemi eleştirdiğini hatırlatan AK Partili Burhan Kuzu, mevcut uygulamanın haksızlıklara yol açtığını dolayısıyla Anayasa’nın 114. maddesinin kesinlikle kaldırılması gerektiğini söyledi. Giden 3 bakanın yerine gelen bakanların bile sistemi eleştirdiğini belirten Kuzu, 7 Haziran seçimlerinden oluşturulacak AK Parti’nin yeni anayasa taslağında bu anlamsız ve mantıksız hükmün artık yer almaması gerektiğini son söz olarak ifade etti.

3 BAKAN NEDEN İSTİFA EDER?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1959 yılındaki lideri olan İsmet İnönü, miting düzenlemek üzere Ankara’dan Kayseri’ye giderken Himmetdede İstasyonu’nda treni 3 saat rötar yapınca çok sinirlenir. İnönü liderliğindeki CHP ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göre suçlu dönemin ulaştırma bakanıdır. 1961 yılında asker tarafından oluşturulan anayasaya göre ise "TBMM genel seçimlerinden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilir. Seçim dönemi bitmeden seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde beş gün içinde bu bakanlıklara TBMM içinden veya dışarıdan bağımsızlar başbakanca atanır." maddesi yer alır. O madde günümüze kadar süregelmiştir.

omer.sut@haber7.com

haber7

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • ahmetdemokrat 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet cumhuriyetten bu yana kadının öğrenimini ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasını sağlayamadığından kadınların seslerini yükseltmesi üzerine (en çok da boşanma sonucunda)buna bir çare armaya başlamış.2002 yılında bu mağduriyeti ülkemizde eve ekmek getirmek için çalışan kocanın servetinin yarısını kadına verilmesi için mal rejimi yasasını çıkartmış ve bunuda erkekler farketmesin diye nikahta atılan imza ile kabul edilmiş saymış.ayrıca kadına ölene dek nafaka ödemesi için sponsor yapmış,ayrıca erkekler tazminat ödemek durumunda da bırakılmış.bu geri ve adaletsiz uygulamanın da bir an önce kaldırılması ,kadınların mağduriyetine devletin başka çözümler bulması gereklidir.
  Cevapla
 • ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  yetkilerini aldıktan snra alsan ne olur
  Cevapla
 • OĞUZHAN 4 yıl önce Şikayet Et
  ak parti birçok yeniliğe imza attı helal olsun
  Cevapla
 • ozge 4 yıl önce Şikayet Et
  benim vergilerim haram olsun
  Cevapla
 • tuzum kuru 4 yıl önce Şikayet Et
  fındık içi 60 TL patates 5 TL ucubeden kurtar bizi AKP. Sen olmasan ne yapardık.
  Cevapla
 • alper 4 yıl önce Şikayet Et
  ne alaka ne alaka
  Cevapla
 • Osmanlı Tokatı 4 yıl önce Şikayet Et
  Birde şu DOÇENTLİK sözlü sınavı ucubesini kaldırsanız on numara olacaksınız. Kurtarın bizi fosilleşmiş kendini bir halt zanneden serbest atışçı Prof bozmalarından. Her koyun kendi ayağından asılsın. Benim Doçent olmama niye proflar karar versinki. Zaten birine arttırmadımı geçirmiyorlar.
  Cevapla
 • ozge 4 yıl önce Şikayet Et
  senin doçentliğini de milli iradeye soralım istersen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİT'ten müthiş operasyon! 4 hain Türkiye'ye getirildi...
Ünlü olacağı o zamandan belliymiş!