Sen sen ol, sevgili kızım...

Kızlarımızın zamanın ruhuna uygun huzurlu ve mutlu bir hayat sürdürmeleri için...

Sen sen ol, sevgili kızım...
Sen sen ol, sevgili kızım...
GİRİŞ 17.06.2016 17:06 GÜNCELLEME 20.06.2016 14:34

Uyan kızım… Seherde seyre çıkıp tazelenmek için uyan! Kalk, kızıllığın, o doğurgan rengin ucundan tutunarak seyrana çık! Aç pencereyi, gün dolsun içeriye. Kaldıysa güne uyanamayan mimarların talan ettiği şehirde, bir yerlerde bahçeler, güller; içeri bülbül sesi dolsun. Dolsun içindeki köşke ıhlamur, hanımeli ve lavanta kokuları, kokularla uyan, tazelen... Sonra o kızıllıkla birlikte, İlâhî Kelâm’dan seher vaktine andolsun ki… diye başlayan ayetleri oku.

Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin yeni kitabı Sen Sen Ol, Sevgili Kızım... Hayykitap tarafından yayımlandı. Yazarın, daha önce Hayykitap’tan Oğul, Sen Sen Ol…başlıklı kitabı da yayımlanmıştı. Adlarından da anlaşılacağı gibi, bu kitapOğul, Sen Sen Ol… kitabının devamı niteliğinde. Yazar, ilk kitabın oğluna değil de aslında tüm çocuklarına yazıldığını, bir cinsiyet ayrımı gözetmediğini ama gelen taleplere de dayanamayarak böyle bir kitabı kaleme aldığını belirtiyor.

Sevgili kızım, şimdi hepimiz, sanki hilâle çevrilmiş gecenin eşiğindeyiz… Birazdan tan yeri ağaracak, gün doğacak. Gün doğduğunda, ayan beyan görülecek görülmesi murat edilen… Lakin sehere ermek için ilimle, tefekkürle, aşk ve muhabbetle hemhal olmak, çalışıp çabalamak lazım. Şunu bil ki kızım, aydınlık limanına gayret gemisiyle varacaksın! Bu sebepten, durma, akan zaman ırmağının akıl ve gönül bahçeni sulamasını dile, çalışıp çabala…

Kitapta sekülerizm, kadın erkek eşitliği, modern çağın narsisist insanının talepleri, hız, haz odaklı yaşamı eleştiriliyor, bunların karşısına Ku'ran üzerine bina edilmiş geleneksel değerler ve ahlak anlayışı yerleştiriliyor. Yazar genç olmanın, kadın olmanın ne olduğunu anlamaya ve kızlarına anlatmaya çabalarken kibir, kendini sergileme ihtiyacı, ben merkezlilik, sabırsızlık, vefasızlık, kötülük gibi kavramları irdeleyerek, bunların karşısına çalışkanlık, dürüstlük, sabır, şefkat, vicdan, merhamet, vefa, sadakat, güzellik, iyilik, denge, tutarlılık, dostluk gibi değerleri yerleştiriyor.

Gerek manevi anlamda, gerekse yazarın ağırlıklı olarak yolculuklarında yazdığı metinler olması bakımından kitapta hâkim bir yol, yolculuk teması görülüyor. Yazar kimi zaman kızına hayat yolunda karşılaşacağı zorlukları ve bunlarla nasıl baş edeceğini anlatırken, kimi zaman da bir havaalanının kafeteryasında kahvesini yudumlarken, defterine kızı için babalık sohbetleri kaleme alıyor.

Hız ve tüketim çağında, kendimiz olmak için tutulan bu notlar yaralara bir nebze de olsa merhem olur ise, işte bu bizim bahtiyarlığımız olacaktır. Maksadımız çocuklarımıza girdikleri şu handa, bir baba olarak rehberlik etmektir. Dilerim bu kitap, kızlarımız için hayırlı bir yoldaş olsun.

Kitap Özellikleri

Yazar: Bilal Kemikli
Yayınevi: Hayykitap - 343
Kategori: Herkes İçin Tasavvuf - 33
Türü: Tasavvuf
Birinci baskı: Mayıs 2016
Sayfa sayısı: 128
Ebat: 13,5 x 21 cm
Fiyatı: 12 TL
ISBN: 978-605-9841-51-1
Barkod: 9786059841511

 

 

 

 

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray: Suriye'de ellerinde hiç toprak kalmadı!
Türkiye'nin 2023'te nüfusu ne kadar olacak?