Napolyon'u 70 kedi tarihten nasıl sildi

Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart'ı tarih sahnesinden silen İngiliz amiral Nelson, düşmanını kimsenin bilmediği bir zaafından hareket ederek yendi. Nelson, bakın kedileri nasıl kullandı:

Napolyon'u 70 kedi tarihten nasıl sildi
Napolyon'u 70 kedi tarihten nasıl sildi
GİRİŞ 05.07.2009 01:32 GÜNCELLEME 05.07.2009 01:32
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Bir insan ne kadar egoistse o kadar yalnız kalmak zorundadır. Yalnız kalmak mutsuzluktur. Ama her şeyin de bir bedeli vardır. Napolyon Bonapart egoizm tarihinin en büyük egoistlerinden biriydi, ama yenilgiye uğratıldı. Bu yenilginin nedeni ise değerlendirmeye değer:

Napolyon henüz 6 aylık küçük bir çocukken bakıcısı onu bahçeye bırakır ve eve bir şey almaya gider. Bu esnada bir sokak kedisi çocuk Napolyon’un üstüne atılır. Altı aylık bir bebek için, kedi bir aslan gibi görünmüş olmalı.

Her şey izafidir ve birbiriyle orantılıdır. O yüzden o bebek için kedi aslında kocaman bir aslandı. Kedi sadece oynamak istiyordu ama çocuk büyük bir şok yaşamıştı ve bu şok çok derinlere işlemişti. Genç bir erkek olduğunda Napolyon, birçok savaşta dövüşmüştü, müthiş bir askerdi.

Bir aslanla bile savaşabilirdi ama yine de kediden korkuyordu. Napolyon, bir kedi gördüğü zaman bütün cesaretini yitirir, birden altı aylık bir bebeğe dönüşürdü.

İngiliz komutan Amiral Horatio Nelson, 1805’te İspanya’nın güneyinde Trafalgar’da, savaşa gireceği rakibinin bu zaafını biliyordu.

İki askeri birbiriyle kıyaslamaya kalksak Nelson, Napolyon’la kıyaslanamazdı bile. Ama buna rağmen Napolyon yenilgiye uğradı. Nelson ön cepheye 70 tane kedi getirdi ve Napolyon bu kedileri gördüğü zaman, sinir krizi geçirdi; zavallı adama bir tanesi bile yetiyordu. Fransız imparator, yardımcısına döndü ve şöyle dedi:

“Komutayı sen devral. Ben savaşacak durumda değilim; düşünecek durumda bile değilim. Bu kediler beni mahvetti.”

Tabii savaşı kaybetti. Onu Nelson’un yendiğini söyleyen tarihçiler yanılıyor. Hayır, O, psikolojik bir oyuna yenildi. Kediler tarafından, kendi çocukluğu tarafından yenilgiye uğradı, kontrol edemediği korkuları tarafından yenilgiye uğratıldı.

OT TAŞIYAN KADIN
haberin devamını bu linkten takip edebilirsiniz

cafesiyaset

YORUMLAR 12
 • necmi ali doğan 9 yıl önce Şikayet Et
  hüseyin'e. Ben, 2 yaşımdayken Kayseri'den Zile'ye taşındığımızı hatırlıyorum. Zile'de taşındığımız ve 2 yıl kaldığımız eve daha sonra hiç gitmemiş olama rağmen o evin krokisini de şu anda çizebilirim. Napolyon'un benden daha hafızalı olduğunu düşünürsek bu mümkün.. Ama zaten büyük ihtimalle 6 aylıkken korktuğu kediyi kendisi değil de bakıcısı veya işte ne bileyim annesi babası bir yakını rivayet etmiştir. Kedi korkusunun nedenini açıklamak için..
  Cevapla
 • murat önal 9 yıl önce Şikayet Et
  benimde arkadaş var oyle. benimde bi arkadaşım var mehmet kediyi gördüğü zaman 100 metreyi 2 snyede koşar heralde! bildiğiniz arkasını dönüp kaçmaya başlıyor.apartmanında bi kedi gördü diye 2 hafta hiç dışarı cıkamadı. neler var ya!
  Cevapla
 • Hüseyin 9 yıl önce Şikayet Et
  Saçma. 6 aylıkken kedilerle muhatap olduğunu nasıl hatırlıyor ki? Ben 5 yaşından öncesini asla hatırlayamam,herkes böyledir de.Bu 6 aylıkken, 6 yaşında olsa neyse de.
  Cevapla
 • Nüseyin 11 ay önce Şikayet Et
  ben hatırlıyorum. bu insandan insana değişir. bazıları fil hafızalıdır bazıları balık yapacak bir şey yok.
  Cevapla
 • h.bayram satılmış 9 yıl önce Şikayet Et
  :)))))). o kedilerden varmı acaba avrupaya salsak bir kaçını dedeleri gibi torunları da tabana kuvvetttt
  Cevapla
 • seyyah12 9 yıl önce Şikayet Et
  doğrudur. kediden korkulurmu demeyin, müşterimin biri geçenlerde baktım arabasının içinde oturuyor yaklaştım niye inmiyorsun bu saatte ne bekliyorsun arabada dedim,bana dışarıda kedi gördüm inemiyorum dedi,ben hayret ettim insan bir kediden korkarmı diye sonradan öğrendimki benim eniştemde kediden korkuyormuş ve kedi gördüğü için yolunu değiştirdiği çok oluyormuş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlık tek tek tespit etti! 1 TL'ye alıp 9 TL'ye satıyorlar
Herkes orta beklerken muhteşem vurdu!