Ece Temelkuran: Başörtüsü takacağım

Yazar Ece Temel Kuran sordu: Soruyorum, var mı kendi inancını benimkinden üstün görmeyen, benim inançlarımı hakir görmeyen bir başörtülü kadın?

Ece Temelkuran: Başörtüsü takacağım
Ece Temelkuran: Başörtüsü takacağım
GİRİŞ 05.12.2008 09:10 GÜNCELLEME 05.12.2008 09:10
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Ece Temelkuran'ın haberi

Hadise, Viyana’da, Sınır Tanımayan Kadınlar (Women Without Borders) toplantısında cereyan etti. Toplantı, ‘köktenci şiddete’ karşı tüm dünya kadınları için düzenlenmişti. Türkiye’den ben davetliydim. Kolombiya’dan Endonezya’ya, Guatemala’dan Filistin’e, ABD’den Somali’ye, Irak’a kadar bütün ülkelerden birer kadın mevcuttu.
Kadınların hepsi bulundukları ülkelerde bilinen, doğru dürüst örgütlerin liderleriydi. Kosova’dan gelen Ego ile Kolombiyalı Anna Teresa uzlaşma komisyonlarının başında mesela. Hindistan’dan gelen hanımefendi en önemli kadın emeği örgütlenmesinin başında.
Hayatımda gördüğüm en sinik babaanne Robi, İsrail ve Filistinli anne babaların kurduğu şiddet karşıtı örgütün kurucusu ve yöneticisi. Ama toplantının esas itibariyle üç yıldızı var. 11 Eylül’de ikiz kulelere çarpan uçakların pilotlarından birinin annesiyle 11 Eylül kurbanlarını temsil eden anne ilk ikisi ve Hadiya. 

Ilımlı İslam ilaç olamaz

30’lu yaşlarındaki Hadiya, iki yıl öncesine kadar Hizbul Tahrir üyesi. Örgüte on yıllık üyeliği var. Haliyle Hadiya dünyanın her yerinden gelen bu kadınlara radikal İslami örgütlenmelerle ilgili bilgi verecek ve örgütten nasıl çıktığını anlatacak. Anlattı da. Konuşmasında artık ‘ılımlı (moderate) bir Müslüman’ olduğunu birkaç kez tekrar etti.
Toplantının bu kısmıyla ilgili, ılımlı İslam kavramının Avrupalı entelektüellerle ilişkisini, Avrupalı Müslümanların bu meselenin taşıyıcılığını nasıl yaptıklarını, bu kavramın Ortadoğu ve Avrupalı Müslümanlar için değişen anlamlarını daha sonra yeniden yazmayı umarak bu bölümü atlıyorum.
Fakat dünyayı değiştirmeyi, adaletsizliği ortadan kaldırmayı, yerine Allah’ın kusursuz adaletini koymayı hedefleyen radikal İslamcı hareketlere karşı Batı medeniyetinin diyebildiği tek şeyin ‘Batı toplumuna uyumlu, ılımlı Müslüman bir vatandaş ol, ödülünü zamanla alırsın’ cümlesi olması acıklı bir durum.
Ilımlı İslamın Avrupalıların ve Amerikalıların umut bağladığı ilaç olmayacağını sadece Hadiya’ya bakarak söyleyebilirim.
Bir tarafta tutkuyu, adaleti, erdemleri vaat eden radikal bir hareket varken insanlara ideolojisiz bir uyumluluk seçeneği sunmak, benim durduğum yerden bakınca bile manalı değil. Radikal İslam ‘mana’ ve ‘eylem’ seçeneği sunarken Batılı toplum mühendisleri hâlâ sadece ‘manasızlık içinde sonsuz tüketim’ ve ‘eylemsizlik içinde sonsuz hazdan’ başka bir şey öneremiyor. Hadiya’yı dinlerken bunları ve daha fazlasını düşündüm. 

Kadınlar şiddete karşı

Toplantı üç gün sürdü. Üç gün boyunca kendi ülkelerinde örgütçü olan bu kadınlar dünyayı köktenci şiddet karşısında nasıl örgütleyebileceklerini konuştular. Ve fakat kadınlar arasında şöyle bir hadise cereyan etti.
Almanya’dan gelen yazar Necla Kelek, kız çocuklarının okula başörtüsüyle gönderilemeyeceğini söyleyince ılımlı İslam yanlısı başörtülü kadınlar ve bu görüşe karşı çıkan Müslüman olmayan kadınlar minik bir protesto düzenledi. Başörtülü kadınlara destek olmak için başörtüsü taktılar ve fotoğraf çektirdiler.
Bunu yapan kadınlar Batı’lıydı, başörtülü olanı da olmayanı da. Velhasıl salonda giderek başörtüsü takmayanların özgürlük düşmanı olduğuna dair bir hava oluştu. Takanların gözleri takmayanların üzerinde gezinmeye başlayınca kendimi şunu söylemek zorunda hissettim:
“Ülkemde örtülü olmadığım için taciz edildiğim, dışlandığım yerler var. Acaba başörtülü arkadaşlar benim ötekileştirmeme karşı beş dakikalığına başörtülerini çıkarırlar mı?”

İnancını üstün görmeyen

Beni ayıplayanların oluşturduğu sessizlik uzayınca eklemek zorunda kaldım:
‘’Madem inanç özgürlüğünden, hiçbir inancın ötekileştirilmemesi gerektiğinden söz ediyoruz, sizin inancınız niye benim inançlarımdan daha kutsal?’’
Bunu, en basitinden bir ‘ezber bozan’ soru olarak soruyorum:
Benim kadına, insana dair doğru olduğuna inandığım fikirlerim, ilkelerim niye dindar kadınlarınki kadar kutsal değil. Ya da değil mi? Eğer örtülü olmadığım için taciz edildiğim yerde benim yanımda olup başını sadece beş dakikalığına açarlarsa ben de o zaman başörtüsü örteceğim onlarla birlikte.
Ve o zaman, ancak o zaman bunun adı dayanışma olacak. Soruyorum, var mı kendi inancını benimkinden üstün görmeyen, benim inançlarımı hakir görmeyen bir başörtülü kadın?

(Milliyet)

ecetem@hotmail.com

YAZDIR
YORUMLAR 55
 • sercan tercan 11 yıl önce Şikayet Et
  inanç ölçülmez. Ece hanım tam anlamıyla karıştırmış gerçek anlanmada örtünen bir kadın asla senın gonlunu yapmak ıcın yada sana destek omak ıcın 5 dk ıcın bıle acılmaz bunun sanıyesı dakıkası olmaz bu ınanc işi kıyas olmaz mukayese edılmez .Inancını benım ınacından ustun gormeyen varmı dıyorsun senın ınancında samımı oldugunu kım olcecek kı baska bırının gercek anlamda ınanmış ve dının vecıbelerını yerıne getırmıs bır ınsanla kendını yarıstırıyorsun
  Cevapla
 • TESTERE NECMİ 11 yıl önce Şikayet Et
  ZIRVA TEVİL GÖTÜRMEZMİŞ..... müslüman olan ve allah c.c. emrettiği için örtünen bir kadına,beş dakikalığına başını aç demek en büyük geri zekalılıktır.müslüman kadın zaten saçını ve gerdanını namahreme göstermemek adına o örtüyü takıyor,beş dakika gösterince günah olmayacak mı a kıt zeka?haa sen bu arada başını beş dakika örtecekmişsin,şov amacıyla değil de allah korkusuyla örtünürsen belki sevap kazanırsın,o da senin menfaatine olur..bakarsın alışkanlık yapar ve kazananlardan olursun.
  Cevapla
 • MESUT SERİN 11 yıl önce Şikayet Et
  12 eylül saldırıları ve başörtüsü devamı. müslüman ahiret gününe inanırken,değil çoluk çocuk acaba karıncaya zarar verirmi?ama batı 2.dünya savaşında 50 küsür milyon insanı katletti.gözü önünde bosna hersekte çocuklar,kadınlar,günahsızlar katledilirken neredeydi bu batı?şimdi eğer bazı saflar bu mavalları yiyip yada yedirmeye çalışıyorlarsa ALLAH'ın onların örtünmesine ihtiyacı yoktur.kişi şahsını kurtarmak,insaniyetini kurtarmak,pis bakışlardan uzaklaşmak,dünya ve ebedi rahatı için örtünür.lezzet alır.sahibi olan ALLAH'ın emrine itaat etmenin hazz
  Cevapla
 • fatma esra 11 yıl önce Şikayet Et
  xxx. herkes konuşuyor
  Cevapla
 • damaroperasyonu 11 yıl önce Şikayet Et
  Küfrüne kılıf bulma ece. Herşey ortada boş boş konuşmuşsun. Acıdım haline ne deyim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Başbakanı Netanyahu'yu korkutan korona haberi!
Fahrettin Koca'dan son dakika paylaşımı: Koca iddiaları yalanladı