Büyük ikramiye kazananlar bugün sefalet içinde

Milli Piyango tarafından dağıtılan ikramiyeler kimseye hayır getirmiyor. Önceki yıllarda büyük ikramiyeyi kazanan -sözde- talihlilerin pek çoğu bugün sefalet içinde yaşıyor.

Büyük ikramiye kazananlar bugün sefalet içinde
Büyük ikramiye kazananlar bugün sefalet içinde
GİRİŞ 31.12.2012 08:51 GÜNCELLEME 31.12.2012 17:08

Kaan Çetin'in haberi

Akit'e konuşan İlahiyatçı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "Milli Piyango da diğer şans oyunları gibi haramdır. İsminin başında ‘milli' kelimesinin olması haram olmasını ortadan kaldırmaz" dedi.
     
Her yıl büyük insanların büyük umutlarla oynadıkları Milli Piyango, kimseye hayır getirmedi. Önceki yıllarda büyük ikramiyeyi kazanarak bir anda Türkiye'nin en zenginleri arasına girenlerin pek çoğu ailesini dağıttı ve bugün sefalet içinde yaşamını sürmeye çalışıyor. Yeni Akit'e konuşan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş şans oyunlarının haram olduğunu belirterek, bu tür yollarla kazanılan paranın kimseye hayır getirmeyeceğini ifade etti.

"MİLLİ PİYANGO HARAMDIR"

Son yıllarda insanların kolay yoldan para kazanma derdine düştüklerini dile getiren Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, bunun ortaya çıkmasında din eğitimi eksikliğinin büyük rolü olduğunu söyledi. Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesine dayalı şans oyunlarının İslam'da haram kılındığına dikkat çeken Altıntaş, "İnsanlar son yıllarda helal ve haram kavramlarını iyi idrak edemiyorlar. Milli Piyango da diğer şans oyunları gibi haramdır. İsminin başında "Milli" kelimesinin olması haram olmasını ortadan kaldırmaz" şeklinde konuştu.

"HAYIRA HARCANMASI HARAM HÜKMÜNÜ KALDIRMAZ"

Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanmasının, bu paranın haram hükmünü kaldırmadığını ifade eden Altıntaş, şans oyunlarından elde edilen kazancın insanlara hayır getirmediğini belirtti. Şu ana kadar bu tür yollarla zengin olmuş pek çok kişinin sonradan acınacak hale düştüğüne dikkat çeken Altıntaş, "Bu tür oyunlardan uzak durun" diye uyardı.

BU PARADAN KİMSEYE HAYIR GELMEDİ!

Her yıl, insanların büyük umutlarla aldıkları Milli Piyango biletleri şu ana kadar kimseye hayır getirmedi. Kimisi ailesini dağıttı, kimisi kumara alışarak parasının hepsini burada bitirdi, kimisi de intihar etti. Milli Piyango her yıl ibretlik hikayeler ortaya koysa da halen satılmaya devam ediliyor. İşte ibretlik hikayelerden bazıları…

ÖNCE EŞİNDEN BOŞANDI SONRA İNTİHAR ETTİ

9 çocuk babası ve işsiz olan Ahmet Bayram'a, Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, çeyrek biletine büyük ikramiye isabet etmişti. 1 milyon 250 bin TL kazanarak bir anda zengin olan Bayram, ilk iş olarak eşini boşadı. Sonrasında bir gece kulüplerine gitmeye başlayan Bayram, tüm parasını kumarda yedikten sonra evinin banyosunda intihar etmiş vaziyette bulundu.

BAŞLADIĞI YERE GERİ DÖNDÜ

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan çaycı Hayri Kaya, kazandığı parayı tüketince yeniden çaycılık yapmaya başladı. Kaya, sürekli şans oyunları oynadığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bilerek büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine şans değil adeta uğursuzluk getirdiğini ifade etti.

CENAZESİNİ BİLE KALDIRAN OLMADI

Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Milli Piyango biletine ikramiye çıktı. Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla birden hayatı değişti. O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, bir anda zengin oldu. Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi. 83 yaşında vefat ettiğinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştı. Cenaze giderleri yaşlılık maaşından temin edildi.

MİLYONLAR KAZANDI AMA PARA HAYIR ETMEDİ

Mustafa Salgan kendisi hakkında "Kaybedebilme Kabiliyeti" adlı bir belgesel çekilen yoksul bir piyango hastasıydı. 1979'da 100 bin liralık ilk ikramiyesini kazandı. 1982'de yeniden 30 milyon lira tutturdu. 1984'te 15 milyon lira 1987'de ise 2 milyon lira kazandı. Belgeseli çekildiğinde ise hala ayakkabı boyacılığı yapıyordu.

"ESKİDEN DAHA GÜZEL BİR HAYATIM VARDI"

1995'in talihlisi Ayhan Yalçınkaya devlet memuruydu. Büyük ikramiyenin sahibi olunca memuriyetten istifa etti ve ticarete atıldı. İkramiyeyi kazandıktan sonra tanıdıkları borç için kapısına yığıldı. Bütün dostlarını kaybetti. Psikolojisi bozuldu ve bir yıl dışarı çıkamadı. Nihayet nakit parası bitti. Hasta oldu; doktora gidemedi. Yalçınkaya bir röportajında, "Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Memurluğa dönmek istiyorum" diyordu.

YORUMLAR 34
 • adanalı 4 ay önce Şikayet Et
  Haram falan değil kardeşim.. bugün saydıkların dışında saymadıkların ve hala o parayı değerlendirip zengin kalan insanlar da var.
  Cevapla
 • Urfali 2 yıl önce Şikayet Et
  Hangi haramdan bahsediyorsunuz bir insan 7 sinde neyse 70 sindede o olur ona bakarsanız kim helal ı biliyorki kardeşlerim haram sadece faizle verilen paradır kaçak idda yapanlardir ve ticaretlerine namazı dini kullanarak yapilandir bence
  Cevapla
 • hasangulten 5 yıl önce Şikayet Et
  haram mı arıyorsunuz. haram arıyorsanız ,alın size haram ... günümüz koşullarında ,810 tl olan net asgari ücretle işçi çalıştırmak haram sayılmaz mı,islam dininde köleliğin yeri yoktur,köle çalıştırmak en büyük haramdır... peki köle nedir,nedir kölenin manası--- köle boğaz tokluğuna,bütün gün sabahtan akşama kadar çalıştırılan,sömürülen kişiye denir.asgari ücretlinin köleden ne farkı var,yalnız boğazına zar zor yetecek bir maaş,sabahtan akşama kadar çalışma,üstelik işverenden gelen hakarete ,sövmeye ses çıkaramama,sosyal hayat yaşayamama.varmı asgari ücretlinin köleden farkı.
  Cevapla
 • esat hayaloğlu 5 yıl önce Şikayet Et
  doğru diyosunda haci.... kapitalist düzende tok karnına 750 liraya akşama kadar çalış, 85 kuruştan günlük ekmeğe 8,5 lira ayır aylık 255 lira, 400 lira ev kirasına ver, 200 lira dolmuş parası ver,elektirige ver, suya ver, vergi ver, ver babam ver... hadi gelde piyango oynama.
  Cevapla
 • nusrat şimşek 5 yıl önce Şikayet Et
  hıç ter dökmeden gelen servet.. yukarıda banyoda ıntar eden terlemeden kazanan onun yanaında meyhanelerde servetı tuketen pıyangocu ve onunyanında karısını boşayan pıyangocu buna gore bır çok örneklerı sayabılırz demem okı yetımın hakkınıyenler hıçbır zaman ıflah omamıştir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Serbest oldu! Para kazanmak isteyen başlasın'
Kritk dolar açıklaması: 10 gün sonra göreceksiniz