140 bin kişi ‘emir’ bekliyor

İran’ın dini lideri Ali Hamaney Devrim Muhafızları’na “hazır ol” talimatı verdi. Sayıları 140 bini bulan Devrim Muhafızları protestoların sürmesi halinde devreye girecek.

140 bin kişi ‘emir’ bekliyor
140 bin kişi ‘emir’ bekliyor
GİRİŞ 04.01.2018 07:12 GÜNCELLEME 04.01.2018 07:15
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran’daki gösterilerin bittiğini iddia etse de sokaklarda ne olacağı halen belirsizliğini koruyor. Dini lider Ali Hamaney’in, provokasyonların tırmanması ihtimaline karşı kendisine bağlı Devrim Muhafızları’na ‘hazır ol’ talimatı ilettiği öğrenildi. Ülke genelinde sayıları 140 bini bulan ‘Sipahi Pastaran’ (Devrim Muhafızları), rejim karşıtı protestoların sürmesi halinde devreye girecek. Pastaran’a ek olarak toplam mevcudu 545 bin olan İran ordusu ile 1 milyon 800 bin kişilik yedek askerlerin de gelişmelere paralel olarak silah altına alınabileceği belirtiliyor.

Olayları yorumlayan İran Türklerinden ve Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi Başkan Yardımcısı Elyar Makuyi, “Eylemler sürerse çok kan akacak” uyarısında bulundu.

Tebriz asıllı Makuyi, şunları söyledi:

2009’DA BASTIRDILAR

“Yönetime karşı en kapsamlı eylemlerin yaşandığı 2009 sokak olayları da Sipahi Pastaran tarafından bastırıldı ve Hamaney aynı orduya ‘göreve hazır olun’ emrini verdi. Bugünkü gösteriler 2009’dan farklı ancak olayları bu aşamaya getiren, ülkede yaşanan ciddi sıkıntılardır. Son 1.5 yıllık süreçte onlarca büyük çaplı fabrika kapandı, bazı banka ve KİT’ler yönetime yakın şahıslar tarafından dolandırıldı. Hayat pahalılaştı. İktidar muhalifi bazı isimler infaz edildi. İran Emekli Sandığı Kurumu Başkanı Murteza Beg ve Astane Kuds yöneticilerinden Mehdi Aziziyan yakın dönemde 1,5 trilyon tümen çalarak ülke dışına kaçtı. Murteza Beg, Almanya’ya, Mehdi Aziziyan İngiltere’ye yerleşti. Halkın düşen alım gücü ve kapanan fabrikalar, devlette yaşanan yolsuzluklar isyanı besleyen sebepler oldu. Ayrıca İran’da yaşayan Belucilerin lideri Abdulmelik Rigi ve Hareket El Ahvaz’ın Başkanı Ahmed Mula, rejim tarafından infaz edildi.”

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • oooooo 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede durum farklı mı?Burada da hayat pahalı.Siyasilerimiz halktan kopuk lüks içinde yaşıyor.Temel tüketim ve gıda malzemelerindeki fiyat artışı aldı başını gitti.Ama biz ülke olarak zaten hep fakirdik.Onun için bizim için değişen bişey yok.
  Cevapla
 • Serif 2 yıl önce Şikayet Et
  Basligi okuyunca acaba 140.000 kisi Israile darba vurmak icin emirmi bekliyor zan etmistim.Biraz daha okuyunca sadece kendi halki icin mis bunlar.Gercektende Iran hec bir zaman haclilara karsi bir ok dahi atigini duymadim.
  Cevapla
 • dede 2 yıl önce Şikayet Et
  saddamında vardı muhafızları ne oldu biranda kayboldular. İran çöküyor.
  Cevapla
 • H.B.V. 2 yıl önce Şikayet Et
  İran ırak değil? zaten şu an Soros,cular tek tek alınıyorlardır..habersizcede tek tek asarlar. ne senin ne benim haberimiz olur? :))
  Cevapla
 • ejder 2 yıl önce Şikayet Et
  afrikalılar abd de isyan çıkarmadıkça abd dağılmaz
  Cevapla
 • eray akalın 2 yıl önce Şikayet Et
  Gösteriler başladığında ,molların bu gösterileri bir kaç içinde bastıracağını yazmıştım.Yine aynen gerçekleşti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika Haberi: Sınırda hareketlilik: Komandolar sevk edildi!
Son dakika haberi: Hulusi Akar'dan son dakika açıklaması! İşte öldürülen Esed askeri sayısı