Taraf yazarı: Erdoğan beni ters köşeye yatırdı!

Taraf yazarı Amberin Zaman Başbakan'ın Ermeni halkına sunduğu taziye mesajına övgüler dizdiği yazısında çarpıcı bir itirafta bulundu:

Taraf yazarı: Erdoğan beni ters köşeye yatırdı!
Taraf yazarı: Erdoğan beni ters köşeye yatırdı!
GİRİŞ 25.04.2014 11:22 GÜNCELLEME 25.04.2014 12:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başbakan Erdoğan'ın 23 Nisan'da Ermeni halkına sunduğu taziye mesajının yankıları sürüyor. Son dönem hükümete karşı aldığı muhalif tutmla dikkat çeken Taraf gazetesi yazarı Amberin Zaman günün sürpriz yazılarından birine imza attı.

"ERDOĞAN BENİ TERS KÖŞEYE YATIRDI"

Hükümete körü körüne muhalefet etmediğini ve olumlu adımları desteklediğini kaydeden Zaman "Erdoğan beni ters köşeye yatırdı" dediği yazısında Başbakanlık'tan yapılan açıklamayı değerli bulduğunu ve önemsediğini vurguladı. Zaman Sabah yazarı Rasim Ozan Kütahyalı'nın Al Monitor'daki yazısı üzerinden yaşadığı polemiği de köşesinde paylaşırken Erdoğan'a dönük eleştirilerini de sıraladı.

İşte Amberin Zaman'ın yazısındaki ilgili bölüm:

ERMENİ MAĞDURİYETİNİN TESCİLLENMESİNİ ÖNEMSİYORUM

Dün Ermeni soykırımının 99. yıldönümünü andık. Farklı bir anmaydı, çünkü bir gün önce bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti başbakanı ilk kez soykırıma uğrayan Osmanlı Ermenilerinin torunlarına taziye dileklerinde bulundu.

Ermeni soykırımının Türkiye tarafından resmen tanınması, özür dilenmesi ve mağdurların mümkün ölçüde tazmin edilmesi gerektiğine inanan bir vatandaş olarak, beklentilerimden uzak olsa dahi, devletin yazılı bir açıklamayla ilk kez Ermenilerin mağduriyetini resmen tescillemesini önemsiyorum.

HÜKÜMETE VERDİĞİM BU PAYE DÖNEKLİK OLARAK GÖRÜLECEK

Ne yazık ki memleketimiz o denli kutuplaştı ki Recep Tayyip Erdoğan'a karşı olan herkes hükümete verdiğim bu payeyi "döneklik", "yalakalık" olarak görecektir.

Körü körüne muhalefet benim gazetecilik anlayışıma sığmıyor. Ve diyelim ki hiçbir görüşüne katılmadığınız, samimiyetsiz bulduğunuz biri takdir ettiğiniz bir şey yaptı veya katıldığınız bir şeyler yazdı. Ne yaparsınız?

RASİM OZAN'IN SOYKIRIM YAZISI

Geçtiğimiz gün Başbakan'a yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı benim de yazarlık yaptığım Al Monitor sitesinde "1915 bir soykırımdı, insanlık suçudur, bunu inkâr edenler midemi bulandırıyor" minvalinde bir yazı yazdı.

Kütahyalı'nın Al Monitor'daki yazısını Twitter'da "iyi bir yazı" notunu düşerek 22 Nisan gecesi paylaştım. Bunu yaptığım için bana çok kızan oldu. Onların gözünde bunu hak etmeyen birini "parlatıp" mesleğime "ihanet" etmiş oldum. Üstelik Kütahyalı Erdoğan'dan talimat alıp yazmıştı bunları. Yabancıların gözlerini boyamak için.

Twitter'da aldığım tepkiler beni fazla rahatsız etmedi. Doğru bildiğimi yapmıştım. Önyargılarımı aşmaya, adaletli olmaya çalışmıştım. Ancak Taraf yazarı Sezin Öney bu konuda beni sert bir dille eleştirince duraksadım ve kendi kendime sordum: Sahiden "yazılana" değil de "yazana" mı, "söylenene" değil de "söyleyene" mi bakmak lazım?

SAMİMİYET TESTİ

Örneğin Başbakan Ermenilere taziye diliyor ama Ermenistan sınırını açıp, diplomatik ilişki kurmuyor. Berkinlerden, Ali İsmaillerden, Roboskililerden kuru bir taziyeyi ve özrü sakınırken işine geldiğinde başkalarının (Kemalistlerin) işlediği günahlar için (Dersim) devlet adına rahatça özür dileyebiliyor. Samimiyet testlerini teker teker çakıyor. Sonuç: Erdoğan'ın doğruluk barındıran tek bir sözü veya icraatının en ufak kıymeti, değeri yok. Aynı durum Kütahyalı için de geçerli. Gerçekten öyle mi peki?

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • B.Ali KÖKTAŞ 5 yıl önce Şikayet Et
    heveslenme. yazıda sanki Başbakan sözde ermeni soykırımını tanımış gibi ifadeler var.böyle birşey sözkonusu değil.böyle olmadığını aslında kendisi de biliyorda işte bu fırsat heba edilmez mantığıyla hareket ediyor.
    Cevapla
  • ercan aykan 5 yıl önce Şikayet Et
    TERS KÖŞEYE YATIRMADI SİZİ AMUDA KALDIRDI BAŞBAKAN..... Zoeunuza gitti değilmi...Ermenilerinde zoruna gitti eminim. Çünkü artık yaygarasını yaptıkları en büyük meselenin "acı fakat tarihi bir gerçek olduğunu" istemeselerde kabul edip; bu acının karşı tarafı olananadolu halkının acıları içinde artık onların bir taziye dilemesi gerektiğinin vaktini geldiğinin resmi oluşu babında....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe ayrılığı resmen açıkladı!
Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri belli oldu!