Erdoğan: Tahammülümüz yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan dönüşü, İdlib ve Afrin operasyonlarıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Tahammülümüz yok
Erdoğan: Tahammülümüz yok
GİRİŞ 13.10.2017 07:04 GÜNCELLEME 13.10.2017 07:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ziyaretin dönüşünde uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Afrin için en ufak bir yanlışa tahammülümüz yok. Çok açık söylüyorum". dedi.

(Suriye’de İdlib’in ardından Mümbiç ve Afrin konuşulacak mı)

AFRİN’DE YANLIŞ UYARISI

Zaten konuşuyoruz. İdlib sağlıklı şekilde devam ediyor. Mümbiç ile ilgili, gerekirse orada da gerekli adımlar atılacak. Ama Afrin ile ilgili konuşmama hiç gerek yok; zaten şu anda kontrol altında. Afrin’de en ufak bir yanlışa tahammülümüz yok. Çok açık söylüyorum.

(YPG heyetinin Moskova’da ağırlanması)

İçeriğini tam bilmiyoruz. Sadece ağırlandığını duyduk. Yani Rusya kendine göre mi manevra yapıyor? YPG şu anda ABD ile Suriye’de ortak çalışma içinde. Nedir gerekçesi? Bunun bilgisini istihbarattan alırız.

(Irak Merkezi Hükümeti’nin Barzani’nin ekibine tutuklama kararı çıkartması ve bundan sonra Türkiye’yi neyin beklediği)

Bizi ne bekliyor diye bir şey yok.

(Barzani’yi ne bekliyor)

Evet, onu ne bekliyor, o önemli. Bunu da biz zaten söyledik. Ne dedik? Birincisi, ambargo olayı var. Nedir? Kapılar… Bizim şu anda eşzamanlı olarak İran ile bunu yürütme kararlılığımız var. İşte biz yarın arkadaşlarla tekrar değerlendirmemizi yapacağız ve bu uygulamaya hemen gireceğiz.

Irak halkının ihtiyaçlarının, Irak Merkezi yönetimi tarafından böylece sağlanması gündeme gelmiş olacak. Yani Kuzey Irak yerel yönetimine bunları vermiyoruz, ama bütün bu ihtiyaçlar insanidir, dolayısıyla merkezi yönetime biz bunları vereceğiz ve merkezi yönetim de Kuzey Irak’a, halka ulaştırma yollarını arayacak. İkincisi ise hava sahasıyla ilgili adımdır. Uçuşları zaten durdurmuştuk. Şimdi diğer hamle Erbil ve Süleymaniye’ye iniş-kalkışlara hava sahalarımızı kapatmak. Takvimi bugün-yarın belirleriz. Temennim başka adımlara gerek kalmadan çözülmesi.

"HALK İSYAN EDECEK"

Kuzey Irak Yerel Yönetimi yaptığı hatayla, oradaki halkı dünyaya kapalı hale gelmesine sebep oluyor. Yönetimin yaptığı hata yüzünden oradaki insanlar İran’dan çıkamayacak, Türkiye’den çıkamayacak, güneyden gidemeyecek, Suriye tarafından gidemeyecek. Peki ne yapacak? İsyan edecek. Katalanlar’da olduğu gibi. Bak ne oldu? Şimdi ertelemeden söz ediyorlar. Biz ertelemeyi kabul etmiyoruz zaten.

"İÇ POLİTİKA UĞRUNA HER ŞEYİ KURBAN ETTİ"

Arkadaşlar, bu işin buraya gelmesinin tek sebebi vardır. O da Kuzey Irak yerel yönetiminde mevcudun artık yerini koruyamama sürecidir. İç politika uğruna her şeyi kurban etmiştir. Kendi şahsi çıkarları için… Bundan sonra onun bir daha seçilme şansı yok.

(Sorun ancak referandumu iptal ederlerse mi çözülür)

Bizim açımızdan değil, Irak yönetimi açısından. Zira şimdi burada en büyük sıkıntı DEAŞ’tı. DEAŞ ile ilgili zaten büyük oranda iş çözüldü… Şimdi utanmadan kalkmışlar, mesela Sincar’ı birilerine parselleme havası… Bizim derdimiz Sincar’ın, Telafer’in, Musul’un, Kerkük’ün gerçek sahiplerinin oralara yerleşmesidir. Ama gerçek sahiplerine müsaade etmezler, başkalarına parsellemeye kalkarlarsa, makul karşılanamaz.

 

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hamidiye süvarisi 11 ay önce Şikayet Et
    Helal olsun sana reis.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan net konuştu: Bizde kriz falan yok!
Ahmet Şık: Euro 2024'ü Türkiye'ye vermeyin!