'Kıbrıs İşleri Koordinasyonu' genelgesi yayımlandı

Doğu Akdeniz ve KKTC ile ilgili önemli gelişmeler yaşanırken, Cumhurbaşkanlığından önemli bir adım geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü" oluşturulmasına ilişkin kararı imzaladı. Daha önce Kıbrıs için "Monaco Modeli" gündeme gelmişti.

'Kıbrıs İşleri Koordinasyonu' genelgesi yayımlandı
'Kıbrıs İşleri Koordinasyonu' genelgesi yayımlandı
GİRİŞ 06.07.2019 12:34 GÜNCELLEME 06.07.2019 12:39
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıbrıs İşlerinin Koordinasyonu" genelgesi yayımladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, KKTC ile ilişkilerin bütün yönleriyle uyumlu bir şekilde yürütülmesi ve genel koordinasyonu, görevlendirilecek bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Bakan tarafından yerine getirilecek. 

KKTC'nin kalkınması için girişilecek çabalara katkıda bulunmak amacıyla Türkiye'den KKTC'ye yapılacak ekonomik, mali ve teknik yardımların planlaması ve koordinasyonunu sağlamak maksadıyla Cumhurbaşkanınca görevlendirilen makam bünyesinde, "Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü" oluşturulacak.

 

 

İki ülke arasında akdedilen ekonomik programların uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek amacıyla Cumhurbaşkanınca görevlendirilen makam oluruyla teknik heyet ve ihtiyaca binaen uzmanların katılımı ile geçici çalışma grupları kurulabilecek. Bunların çalışma usul ve esasları da aynı usulle belirlenecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca KKTC ile yürütülecek her türlü konuya ilişkin iş ve işlemlerde, Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü ile görüş alışverişi yapılarak gerekli mutabakat sağlandıktan sonra uygulamaya geçilmesi konusunda gereken hassasiyet gösterilecek.

Genelge ile 1997/60, 1998/17, 2001/7 ve 2007/31 sayılı genelgeler de yürürlükten kaldırıldı.

'MONACO MODELİ' GÜNDEMDEYDİ

2017'de Kıbrıs için "Monaco modeli" gündeme gelmişti. O dönem Kıbrıs Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Tahsin Ertuğruloğlu, "Artık KKTC’ye uluslararası tanıma için uğraşabiliriz. İkinci seçenek ise özerk bir cumhuriyet. Fransa-Monaco modeli gibi. Yani dışişleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye’ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Ankara ile birlikte karar vereceğiz" demişti.

KAYNAK: AA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Ben birşey soylimmi.Eger 3.dunya savaşı çıkarsa inanın dostlar kıbrıs kavgası olmayacak.Cunku tamamını alacağız musul kerkük bunları da alacağız yeni bir düzen kurulacak en guclu ulke ve en kârlı ulke biz çıkacağız. Bakarsınız yeni yerlerde bize geçer tahmin edemeyeceğimiz belki halep mesela
  Cevapla
 • Boğaç 7 ay önce Şikayet Et
  Mesele Kıbrıs’ta üslerin Ruslara veya Çin’e açılması meselesi değil arkadaşım.Bu bir çözüm değil sadece ABD yi uzaklaştırıp Rusya ve Çin’in önünü açıp onlara bağlı olmak.Burda önemli olan Türkiye’nin kendisi ve Kıbrıs’ın güvenliği ve çıkarları için gerekli adımları atıp hiç bir harici güce yaslanmadan kendi dış polikasını üretip uygulaması.Yoksa ABD gitsin Rusya ve Çin gelsin demek hiç faklı şeyler değil.Bugün dost görünenler yarın çıkarları gereği düşmanınız olabilir.Türkiye güçlenip kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve her yere dengeli bir polika geliştirmesi önemli.
  Cevapla
 • gurbetci 7 ay önce Şikayet Et
  bence Monaco modeli cok uygun
  Cevapla
 • Türk 7 ay önce Şikayet Et
  Her zaman tek dil tek devlet....
  Cevapla
 • gakko 7 ay önce Şikayet Et
  kibrista üsleri Rusya ve çine açin akdenize gaz ve Petrol aramak için Rusya ve çin firmalarini aktiv duruma getirip Mersin ve Adana üslerini de kullandirin Ab de biter Abd ve yandaşlarina hertürlü kozu kullanin af yok reste rest
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mecburen mahkumiyet!
Gezi'ye bir hatırlatma!