Türkiye ile anlaştılar! İlker Başbuğ'dan dikkat çeken Libya açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasıyla ilgili, "Bu olumlu ve önemli bir adımdır. Bu anlaşmanın Türkiye'ye karşı yapılan bazı oyunları bozacağı gözüküyor" dedi.

Türkiye ile anlaştılar! İlker Başbuğ'dan dikkat çeken Libya açıklaması
Türkiye ile anlaştılar! İlker Başbuğ'dan dikkat çeken Libya açıklaması
GİRİŞ 11.12.2019 15:37 GÜNCELLEME 12.12.2019 05:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Ulusal Strateji Araştırmaları Merkezi tarafından, üniversitede düzenlenen "Türk Dış Politikasının Geleceği Sempozyumu"nda konuşan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dış politikada dikkate alınacak ana kriterin milli menfaatler olduğunu belirtti.

 

 

Başbuğ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayanların büyük bir kısmının anavatandan gittiğini kaydederek, "Onlar bizim kardeşlerimiz. Bu kardeşlerimizin savunulması, güvenliklerinin sağlanması bize düşen bir görevdir" ifadelerini kullandı.

 

 

GİRİT UYARISI: İKİNCİ BİR FACİA OLUR

Kıbrıs'ta bu saatten sonra coğrafi esasa dayanan bir federasyon düşüncesinin öldüğüne inandığını anlatan Başbuğ, "Çünkü karşı tarafın, GKRY ve Yunanistan'ın planları, düşünceleri belli. Onlar Kıbrıs Türklerini azınlık statüsüne dönüştürmek istiyorlar. Böyle tuzaklarla dolu olan bir çözüm yolunun kabul edilmesi bence facia olur, ikinci bir Girit faciasını yaşarız ki böyle bir şey söz konusu değil, buna kimse müsaade edemez" diye konuştu.

LİBYA İLE MUTABAKAT: BU OLUMLU VE ÖNEMLİ BİR ADIMDIR

Başbuğ, Türkiye ile Libya arasında imzalanan muhtırayla iki ülke arasında hakkaniyet esasına göre bir hat çizildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu olumlu ve önemli bir adımdır. Bu anlaşmanın Türkiye'ye karşı yapılan bazı oyunları bozacağı gözüküyor. Birinci olarak Yunanistan'ın adalara dayalı olarak tayin ettiği kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge tezini bozmaktadır. Esas önemli olan ise Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattı (East-Med) projesi var. Deniz altından yapılacak ve Akdeniz'den gelerek Girit üzerinden Avrupa'ya doğal gaz ulaştıracak. Bu bir noktada Türkiye'nin bypass edilmesi amacını güden bir proje. Siz Libya ile bu anlaşmayı imzalayarak East-Med projesini biraz engelliyorsunuz, yaygara da buradan çıkıyor. Tekrar söylüyorum, bu anlaşma önemlidir ve doğrudur. Keşke daha önceden yapılsaydı ancak zararın neresinden dönerseniz kardır."

Suriye'deki gelişmelere de değinen Başbuğ, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına son verilmesi gerektiğine dikkati çekti. Başbuğ, "Toprak bütünlüğünü korumuş bir Suriye, milli güvenliğimiz için vazgeçilmez noktadadır. Bunun yolu ise bir an önce Suriye merkezi hükümeti ile olan siyasal ilişkilerin normalleştirilmesidir. Doğu Akdeniz konusunda da Suriye ile işbirliği yapma mecburiyetimiz var" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Başbuğ'a plaket verdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ilker başbuğ
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Hacivat 3 ay önce Şikayet Et
  Pasamiz güzel aciklamis esad zalim olabilir ama ona gerek ypg pkk konusunda gerek akdeniz konusunda rusya dahil ihtiyacimiz var düsman esad degil ki düsman bati almanyada zalimdi fransada zalim ingilterede zalim ve hala öyleler ama onlarla türkiye firsat buldumu is birligi yapiyor esad lada yapilmali rusya ilede yapilmali akdenizde elimiz güclensin türkiyenin belasini tehdit eden batidir silah satmaz ambargolar darbeler teröristleri destekler ülkeyi parcalamak derdinde hacli bati
  Cevapla
 • adem 3 ay önce Şikayet Et
  o aciklamasin
  Cevapla
 • adalet nerede 3 ay önce Şikayet Et
  milli menfaatler derken chp siz bi gelecek demek istemiş...
  Cevapla
 • ismail hakki efendi 3 ay önce Şikayet Et
  bu dinazorlar ulkemizin yuz karalaridir bu gune kadar ne yaptilar terör icin hic birsey utanmadan cikip konusuyorlar
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Artık sen torunlarına bak. Sus be kardesim
  Cevapla
 • kederli 3 ay önce Şikayet Et
  Yahu sana ne? Bildigini düsündügünü söylüyor adam. Asker oldugu icin mi sussun, yaslandigi icin mi sussun? Sen de yaslaninca sus otur yerine o zaman. Bu ne mantik ?
  Cevapla
 • avukat 3 ay önce Şikayet Et
  sayın Başbuğ! Suriye'nin başındaki yönetim. yüzbinlerce masumun katili olan bir terör oluşumudur. Türkiye gibi köklü devletler, terör örgütlerini muhatap almazlar.
  Cevapla
 • Çin rumuzluya 3 ay önce Şikayet Et
  Kimsenin unuttuğu yok...
  Cevapla
 • çin 3 ay önce Şikayet Et
  çinde binlerce türkü öldürüyor ama hergün görüşülüyor . ama unutmuşum doğu türkistandakiler türktü???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan müjdeyi vermişti: Sayı belli oldu
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması