CHP'li belediyeler borç batağında!

Sayıştay CHP’li belediyelerin usulsüzlüklerini tespit etti. Konak Belediyesi’nde 17 meclis üyesine huzur hakkı verilmiş. Mezitli Belediyesi’nde de otopark gelirlerinden 10 milyon rant sağlanmış. Dikili Belediyesi ise misafirlerine 882 bin lira harcamış. Ancak yapılan bu harcamaların hiçbir kaydı yok.

CHP'li belediyeler borç batağında!
CHP'li belediyeler borç batağında!
GİRİŞ 17.02.2020 08:13 GÜNCELLEME 17.02.2020 09:42
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Mersin’in CHP’li Mezitli Belediyesi’nde otopark gelirlerinden rant sağlandığı tespit edildi. CHP’li Mezitli Belediyesi tarafından imar mevzuatı hükümleri çerçevesinde tahsil edilip Mersin Büyükşehir Belediyesi hesabına aktarılması gereken otopark gelirlerinin aktarılmayıp emanet hesabında tutulduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemede CHP’li Mezitli Belediyesi’nin tahsil edilip emanetler hesabına 2017 yılında 9 milyon 656 bin lira, 2018 yılında ise 470 bin lira olarak belirlendi. Son 2 yılda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılmayan otopark ücreti ise 10 milyon 127 bin liraya dayandı.

KAYIT DIŞI 882 BİN LİRA

İzmir’in CHP’li Dikili Belediyesi’nde yapılan incelemelerde belediye adına kesilen temsil ağırlama faturalarının kayıtlara alınmadığı belirlendi. Sayıştay raporunda, Dikili Belediyesi Turizm Geliştirme İşletmeleri tarafından belediye adına kesilmiş temsil ağırlama faturalarının muhasebe kayıtlarında yer almadığı anlaşıldı.Kayıt dışı harcama tutarının 2017 yılında 211 bin lira, 2018 yılında ise 671 bin lira olduğu tespit edildi. Raporun devamında, “Bahse konu harcamaların muhasebe kayıtlarında takip edilmemesi mevzuata uygun değildir” ifadesi kullandı.

 

 

BELEDİYE PARA AKTARMIŞ

İzmir’in CHP’li Konak Belediyesi’nde 17 meclis üyesinin belediye şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olarak görev alıp huzur hakkı ücreti aldığı tespit edildi. Yapılan usulsüzlük ise şu ifadelerle anlatıldı. “Konak Belediye’ne ait şirketlerinden MER-BEL AŞ’nin 14 Yönetim Kurulu Üyesinden 8’inin, İZBEL AŞ’nin 15 Yönetim Kurulu Üyesinden ise 9’unun meclis üyesidir. Bu kişiler 2018 yılında aylık 2 bin 100 lira tutarında huzur hakkı ücreti almaktadır. Bilindiği üzere bu şirketler çoğu zaman diğer özel firmalar gibi belediyenin ihalelerine girerek ihale alan ve hizmet sunan şirketlerdir. İhale alıp belediyeye hizmet sunan bu şirketlerde yönetim kurulu üyesi olup aynı zamanda meclis üyeliği görevinin yürütülmesi etik olmayan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Meclis üyelerinin belediye şirketlerinde yönetim kurulu üyesi olması doğru bir yaklaşım değildir.”

Borç batağında

İzmir’in CHP’li Seferihisar Belediyesi’nin ise borç batağında olduğu anlaşıldı. CHP’li Seferihisar Belediyesi’nin toplam borç stokunun en fazla 83 milyon 369 bin lira olması gerektiği belirtildi. Ancak CHP’li belediyeinin borç stoku üzerine çıktı anlaşıldı. Raporda belediyenin 2018 yılı sonu itibariyle mevcut borç stoku toplamı 107 milyon 974 bin lira olduğu anlaşıldı.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • aydar 1 ay önce Şikayet Et
  tutuklayın borcu yapan belediye başkanlarını
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  852 bin tl neki,Tansu Çiller zamanında o zamanın parasıyla milyarlar yok olmuştu.araştırılıp hesabı soruldumu.
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Sen içi boşaltılan bankaların hesabını vermeyen ecovitten bahset. Sadece seçimi kaybetti kaç banka usulsüz kredi kullandırdı yandaşlarına. Aslıtürkü bilirmisin? Cehapekakalı şişli belediye başkanıydı, marifetini bi araştır. Daha çooook varda yazmaya vaktim yok
  Cevapla
 • Bremenli 1 ay önce Şikayet Et
  ozaman bunundami hesabi sorulmasin onumu demek istiyorsun kardes
  Cevapla
 • Ahmet TUNA 1 ay önce Şikayet Et
  Sonuç ne sonuç soruyorum gereği yapıldı mı? Hayır yapılacağını da sanmıyorum.
  Cevapla
 • erkan 1 ay önce Şikayet Et
  madem biliyorsunuz yayın bunları sosyal medayada onlar en ufak seyde çığırtkanlığı ni yapmasını biliyorlar
  Cevapla
 • medo 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim belediyeler vasıtasıyla yağmalanan, talan edilen bu milletin kaynaklarına kim dur diyecek acaba. Bakkal çalıştırabilecek kapasitesi olmayan beceriksizlerin eline milyonlarca lirayı teslim ederseniz olacağı bu. Belediye meclisine ve şirketlerin başına çöreklenen yamyamlar da cabası. Bütün Muhtar ve belediyeleri kaldırınnnnn.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suriye'nin kuzeyinde derin korku: 120 bin kişi ölür
Son dakika: Dünya genelinde koronavirüste vaka sayısı 1 milyonu, ölüm sayısı 50 bini geçti