İşadamlarının anketinde partilerin oy oranı

Seçime doğru şirketler de çıkacak sonucu merak etmeye başladı. İşadamları da, anket şirketlerine kamuoyunun nabzını tutturuyor. Partilerin son oy oranları:

İşadamlarının anketinde partilerin oy oranı
İşadamlarının anketinde partilerin oy oranı
GİRİŞ 06.04.2011 17:06 GÜNCELLEME 06.04.2011 17:06

Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, bazıları işadamları tarafından finanse edilen, kamuoyu araştırma şirketlerinin yaptığı son seçim anketlerinden çıkan sonuçları köşesine taşıdı.

Yükselir, seçime doğru yapılan anket sonuçlarındaki partilerin son oy oranlarının şöyle olduğunu açıkladı:

Gizli anketlerden bomba kulisler!

Seçim sath-ı maili'ne girdik ya! Bu sebeple de araştırma şirketlerinin anketleri ortalığın tozunu attırıyor. Dün adı bende saklı mühim bir işadamı ile uzun uzun sohbet etme imkânı buldum seçimler üzerine. Patronlar da artık siyasi tabloyu net görebilmek ve konjoktürel önlemler alabilmek için gizli gizli araştırmalar yaptırıyor kendileri için. Dün tesadüfen karşılaşıp konuştuğum işadamının elinde de taptaze bir seçim yoklaması sonucu olduğunu duyunca atladım tabii:

- Başbakan, "Bu dönem 315 ila 330 arası milletvekilliğini alırız" dedi. Ne diyorsunuz?

- "Söylediği rakam yüzde 44'e tekabül ediyor, ki bu hiç yanlış değil. Biz de kendimiz için yaptırdığımız araştırmalarda genellikle aynı oranı yakalıyoruz!"

- Peki sizce CHP'nin durumu nedir?

- "Yüzde 23 ila 25 arası bir banttalar şu anda! Güneydoğu'da ve Doğu'da neredeyse hiç yoklar. Ege ve Trakya'da da seçmeninden MHP'ye büyük oranda kayış var!"

- Ee bu durumda MHP barajı geçer!

- "Sanıldığı gibi bir baraj sıkıntısı yok. Yüzde 15 bekliyoruz!"

Bu arada siz de bilirsiniz ki büyük patronlar birbirleriyle sürekli istişare halindedir. Ben de bu tahminden hareketle meseleyi deştim. O holdingin anketi, bu patronun anketi falan derken laf KONDA'ya geldi. Yani tahminlerinde son yıllarda en çok tutturabilen Tarhan Erdem'in şirketine.

- Acaba onun da var mı gizli bir anketi falan?

"Varmış" dedi. Sonra da ekledi:

- "Adını vermeyelim ama Tarhan Bey'in bir büyük holding için araştırma yaptığı iddia ediliyor. Yalan değilse AKP'yi yüzde 50, CHP'yi yüzde 22 civarında gösteren bir orana ulaşmış!"

- Oyy... Oyyy... Oyyy. Peki, KONDA, MHP'yi nasıl bulmuş?

- "Onu bilmiyorum işte. Ne söylersek söyleyelim yanlış olur!"

- Ya GENAR? GENAR'la çalışan bir patron var mı?

- "Evet var. 'AKP yüzde 47, CHP yüzde 24' diyorlar. Hatta şirketin sahibi Mustafa Şen, 'CHP 12 Haziran'da yüzde 25'i geçsin ben bu işi bırakacağım' diyormuş, araştırma yaptığı şirketin patronuna!"

- Peki SONAR? Sahibi Hakan Bayrakçı. İyi tanırım. CHP'ye biraz daha yakındır. Onun var mıymış bir araştırması?

- "CHP için en iyimser rakamı o bulmuş zaten. 'Yüzde 26 ila 30 arasında bir oy oranına sahip' diyormuş. AKP için de yüzde 44 gibi bir rakam telaffuz ediyormuş!"

- Peki bu sonuçlara bakarak, AKP'nin en kötü rakamı aldığını yani yüzde 44 olduğunu varsayarsak, CHP'nin de en iyi rakamını baz alsak. Yani yüzde 30 desek. MHP de yüzde 14 filan dersek. Vekil dağılımı nasıl olur?

- "Şöyle olur yaklaşık olarak: 300 AKP, 150 CHP, 70 MHP. Geri kalan 30 sandalye de bağımsızlar arasında paylaşılır! Tabii bu tablo AKP için en berbat, CHP ve MHP için en iyimser tablo. Ha olur mu? Bana kalırsa hayır! Ama burası Türkiye! 24 saat bile uzundur siyaset için! Görünen köy kılavuz istemez ama biz seçime yakın bir araştırma daha yaptıracağız. O zaman sana kesin sonuçları da vereceğim, söz. Fakat bil ki ben bu tablonun değişeceğine inanmıyorum. Ama yüzde 50, ama yüzde 44! AKP tek başına yine iktidar!"

SABAH - HABER 7

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • mehmet öztürk 7 yıl önce Şikayet Et
  kim gelirse gelsin. haketmediği ünvan ve makamlarla , ihalelerle 73 milyondan haksız yere kazandığı paralar cehennemde ateşi olsun...
  Cevapla
 • yasinmez 7 yıl önce Şikayet Et
  akpartililer adına konuşanlar!!. sürekli şu yorumları duyar olduk : bu akp den akpartililer bile bıkmıştır!.. yahu kardeşim sen neden akpartili insanlar adına konuşuyorsun.buda yeni bir psikolojik harekat olsa gerek.bu zamana kadarki bütün yalan ve iftiraları kendi aleyhlerine geri döndü ama hala akıllanmadılar..
  Cevapla
 • Mehmet Ali 7 yıl önce Şikayet Et
  Mecliste MHP yerine HAS PARTİ olmalı. MHP'nin 5 senelik muhalefetinden son derece rahatsızım. MHP'nin siyasi çizgisi nerdee CHP'nin nerde. Ama hemen hemen her meselede MHP ile CHP kafa kafaya verdi. AKP doğru da yapsa yanlış da yapsa körü körüne istemezük dedi. AKP Türkiyenin sorunlarını çözmede yeterli olmuyor, CHP-MHP muhalefeti ise yapılacak doğru işlerin de önüne geçiyor. Mecliste muhakkak aklı selim bir parti lazım, milletin hayrına yapılacak işte bizde varız diyen bir muhalefet partisi lideri lazım. Numan Kurtulmuş mutlaka parlementoya girmelidir. HAS Parti hazır %7 oranlarına gelmişken gücümüzü HAS Partiye verip Numan Kurtulmuş'u ve ekibini meclise sokalım.. Bu milletin hayrına olur. Mecliste AK PARTİ-HAS PARTİ-CHP olmasını siz de istemezmisiniz?
  Cevapla
 • Samimiyet ve Adalet 7 yıl önce Şikayet Et
  AKP İKTİDAR !!!. Rabbimin izniyle , Bİizm hayır dualarımız ve görünen köy klavuz istemez tavrımızdan dolayı ; İktidarı hak eden AKP hükümetine Oylar yine feda olsun... 2 Yıldan beri hiç yanılmadık , yine yanılmayacagız....
  Cevapla
 • süleyman uz 7 yıl önce Şikayet Et
  baraj sorunu yok. mhp nin baraj sorunu asla olmaz.enaz yüzde15.kamu oyu araştırmacıları ortamı akp lehine çevirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.eğer ak parti hala yüzde 50lerde ise söylenecek hiç bir söz yoktur bu millete her millet layık olduğu idare ,ile yönetilirmiş.herşey ayyuka çıkmış umurundamı yüzde47nin gelsin kömürler makarnalar unlar şekerler al sana bir 4 yıl daha.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
S.Arabistan'dan Türkiye ile kriz çıkartacak hamle
Türkiye'yi tehdit etti! 'Yarısı ellerinde'