Bedelli'den gelen para nereye harcanacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bedelli askerlikten sağlanan yaklaşık 2.2 milyar TL’nin nerelere harcanacağını açıkladı.

Bedelli'den gelen para nereye harcanacak?
Bedelli'den gelen para nereye harcanacak?
GİRİŞ 14.07.2012 14:00 GÜNCELLEME 14.07.2012 14:00

Bedelli paralarıyla şehitlik yapılacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bedelli askerlikten sağlanan yaklaşık 2.2 milyar TL’nin engelliler, şehit yakınları ile gazilerimizin yararına harcanacağını açıkladı. Şahin, tarihçilerle bir araya gelerek şehitliklerle ilgili bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bedelli askerlik parasının nasıl ve nerelerde kullanılacağını açıkladı. "Üzerimizde çok büyük sorumluluk var" diyen Şahin, İlber Ortaylı, İskender Pala gibi önemli tarihçilerle bir araya geldiğini anlatarak, şehitliklerle ilgili bir çalışma başlattıklarını anlattı.

Bakan Şahin, "Bedelli askerlikten gelen para da şehit yakınları ve gazilere kullanılacak. Ne yapacağımız üzerinde bir çalışma sürdürüyoruz. Mesela şehitliklerimizi nasıl güçlendireceğiz? Şehitlik kavramını yeni nesillere nasıl anlatacağız... Biz şimdi bu parayı nasıl kullanacağımızı hocalarımızla konuşuyoruz. Mesela geçenlerde İlber Ortaylı ile bir araya geldik. İskender Pala ile buluştuk. Bir atımlık barutumuz var, nasıl kurumsal hale dönüştürebiliriz diye çalışma yapıyoruz" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin soruları yanıtladı.

Ne kadarlık bir rakam?

Yaklaşık 2.2 milyar TL. Bunun sorumluluğu çok büyük. Parayı öyle güzel kullanmalıyız ki, mağdur olan herkesi, ‘Çok güzel oldu’ dediği bir noktaya getirmeliyiz. Geleceğe bunu taşımamız lazım. Özellikle şehitliklerimizin çok daha farklı olması gerekiyor. Mesela Britanya modelini inceliyoruz. Japonya’da Ertuğrul firkateyninden dolayı Japon hükümetinin şehitlerimiz için yaptığı özel bir şehitlik var, onu inceliyoruz. Sarıkamış için bir şehitlik yapabiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığı orada proje çalışması yapmış. Şu an onu mali olarak biz destekleyebiliriz. Bunları da ilk defa söylüyorum. Çok özel çalışmalardan bir tanesi. Altyapısı için çalışmamız sürüyor.

Çanakkale için yeni bir proje var mı?

Çevre Bakanımızın yaptığı ve Başbakanımızın beğendiği bir çalışma var. Gidip yerinde incelemek istiyorum. Belki onu geliştirebilir veya farklı modellerini farklı illere uygulayabiliriz.

Ne zaman başlayacak?

15- 20 gün içinde yol haritamızın çıkacağını ve Başbakanımıza sunulacak pozisyona geleceğimizi tahmin ediyorum. Tüm Türkiye’deki şehitliklerimizi çıkarıyoruz. Nasıl bir model olacağı üzerinde çalışıyoruz. Kendi yerli modelimiz ortaya çıkacak.

Standart bir şehitlik modelimiz yok sanıyorum...

Çok parçalı. Genelkurmay bazında yapılmış çalışmalar var. Genelkurmay başkanlarımızın yaptığı bir takım arşivler var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bu sorumluluk bize verildikten sonra artık sivil bir anlayışla proje oluşturmaya çalışıyoruz.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan görüş aldınız mı?

Tabii ki sürekli beraber çalışıyoruz ve konuşuyoruz. Her masada onlardan uzmanlarımız var.

Sadece şehitlikler proje kapsamında değil sanıyorum?

Evet, gazilerimizin rehabilitasyon sistemlerini güçlendirmemiz lazım. Gazilerimiz rehabilitasyondan çıkınca eve gidiyor ve çok yalnız kalıyorlar. Psikolojik bakımdan çöküyorlar. Bir anda o ilgi, alaka yalnızlığa dönüşüyor. Ara kademeler oluşturmak istiyoruz. Gençlerle, çocuklarla bir araya gelmelerini, tecrübelerini, yaşadıklarını onlara anlattıkları çalışma alanları oluşturmak istiyoruz. Tamamlandığı zaman inşallah çok güzel bir çalışma olacak.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • levent 5 yıl önce Şikayet Et
    gelen para aslında daha fazla. son 2-3 ayda cıkarılan bedellı ve 2b yasaları sonucunda butce fazla verınce hazınenın borclanma faız oranı %10 dan %8 e dustu - her sene 500 mılyar tl borc cevıren hazıne %10 oranından 50 mılyar faız odeyecekken sımdı 40 mılyar odeyecek - zaten bunu farkeden ergenekon partılerınden chp hemen ıptal ıcın calısmalara basladı - ama aym de artık mıllet egemenlıgı var - mhp nın butun destegıen ragmen yuksek yargıdakı chp cuntası 12 eylul 2010 da referandumla %58 osmanlı tokadı ıle ortadan kaldırıldı
    Cevapla
  • hakan bekmez 5 yıl önce Şikayet Et
    cebe gitmeyeceği kesin...!. sayın hükümetimizin bedelli askerlikteki bedeli nereye, nerelere harcayacağı hakkında gerekli malumatı alalı zaten epey oldu en baştan belliydi. ayrıntıları bedellinin nereye gideceğini anlayamayanlar mutlaka okumalı...!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'i çıldırtacak bir Filistin kararı daha!
23 Mayıs 2018 gazete manşetleri