Kenan Işık Belçika'da gözaltına alındı

Türkiye ile Belçika arasında kriz... Kim Milyoner Olmak İster'in sunucusu tiyatro oyuncusu Kenan Işık, Belçika'da gözaltına alındığını anlattı.

Kenan Işık Belçika'da gözaltına alındı
Kenan Işık Belçika'da gözaltına alındı
GİRİŞ 10.05.2013 07:01 GÜNCELLEME 10.05.2013 14:07

Polis'in kendisine Türk ve Müslüman olduğu için ayrımcı yaklaştığını öne süren Işık, kendisinin gözaltına alındığı sıralarda Kanadalı sanatçı Justin Bieber'in kontrolden bile geçirilmediğini belirtti.

Türk girişimciler tarafından yapılan 'Des Etoile Okulu'nda sevenleriyle buluşmak için Belçika'ya giden tiyatro sanatçısı ve sunucu Kenan Işık Belçika'ya giriş yaparken sınır polisi tarafından Türk ve Müslüman olduğu için uzun süre sorguya çekildiğini ve nezarette tutulduğunu şu sözlerle aktardı:

"TÜRK VE MÜSLÜMAN OLDUĞUM İÇİN"

"Ben girdiğim zaman beni yarım saat nezarette tuttular dün. Yani Türk'üm diye Müslümanım diye belki. Niye geldin? Nereye geldin? Nerede kalacaksın? diye soruyor bana. E niye geldiysem geldim sana ne? Parkta yatacağım belki. Adam sinirlendi ben böyle deyince. Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye. Belki gideceğim beğenmeyeceğim o oteli başka yerde kalacağım. Yani bu antidemokratik ve faşizan bir şey biliyorum ve polisin böyle bir gücü hala var buralarda bunun hakkından gelememişler. İnsana saygıları yok. Ayrımcılar ve ırkçılar. Bu bizde yani kadim Anadolu toprağında olmayan bir şey. Sen şusun, sen beyazsın, Arapsın, sen Kürtsün... Oldu tabii belki Allah kahretmesin bir dönem, ama fıtratımızda bu yoktu ki. Biz bütün insanlarla barışık olan bir halkız çünkü Anadolu coğrafyası toprağı bize binlerce yılda bunu öğretti."

JUSTİN POLİS KONTROLÜNE BİLE GİRMEDİ

Işık, "Ben buraya geldiğim zaman beni bir sanatçı olarak nezarete attılar, Justin Bieber polis kontrolüne bile girmedi. Niye beni nezarethaneye atıp öz güvenimi yenmeye çalışıyor Belçika polisi? Niye beni itibarsız hale getirmek istiyor? Belki de benim sahip olduklarıma sahip olamadığındandır." dedi.

BELÇİKA İLE TÜRKİYE ARASINDA KRİZ

AB Bakanı Egemen Bağış, Belçika polisinin ülkeye girişinde Kenan Işık'ı sorgulamasını "hadsizlik" olarak niteledi, Dışişleri Bakanlığı devreye girerek Belçika'dan izahat istedi.

Bağış, Kenan Işık'ın gözaltına alınmadığını, ancak 20 dakika bekletildiğini belirterek, "ülkemizin degerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Sayın Kenan Işık'a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez" dedi.

YORUMLAR 19
 • xmenbln 5 yıl önce Şikayet Et
  olay cok abartilmis ... . yani uygunsuz bir olay ama avruapda yasayan her gurbetcinin TÜRKIYEYE girisinde en azindan 1-2 tane ZULUM gibi olayla karsilasmislardir .. kisacasi KENDI polisimizden biz neler cektik hududlarda...TÜRKIYE icinde bile TÜRKLER ve AVRUPALILARin gececegi yer olurmu yaaa ... biz sirada beklerken onlar yandan yandan giriyor :-) ... hani sirf onun icin ALMAN vatandasi olasim geldi ... hos... gerci gurbetciler .. TÜRKIYEde kaziklanmasi gereken saf ALAMANCILAR oldu ... avrupada ise TÜRK-OSMANLI falan oldu .... avrupalinin davranisi beni bozmaz.... ama memlektimin polisi yaparsa kalbim kaldirmaz ... tamammi !!!!
  Cevapla
 • Sabri Elvan 5 yıl önce Şikayet Et
  Bizimde başımıza Türkiye'de geldi!. Aynı şey bizim başımıza geldi isim brenzerliği yüzünden iki saat güvenlik sorgulama sistemi çöktüğü için havalimanında nezarette geçirdik.neymiş efendim sorgulama sistemi çökmüş isimleri ve anne baba isimlerini karşılaştırmak gerekiyormuş.
  Cevapla
 • Hasan 5 yıl önce Şikayet Et
  Gavurlara guven olmaz, onlarla i$, politika yapilmaz, bu dinimizcede boyledir. . Avrupa avrupa diye az dil dökmedi turkiye... iyiki avrupaya girmedik, ve inchallah girmeyiz. Arkasindan vurur bunlar insanin. Belcika butun yabancilara, hele muslumanlara terorist gozu ile bakiyor. Ama i$ politikaya pkk lilara gelince, onlari ulkesinde besliyor, barindiriyor!!!
  Cevapla
 • Metin Temur 5 yıl önce Şikayet Et
  ÜZÜLMEYIN SAYIN ISIK. AVRUPALI bizi TARIH bunca HIC hazmedemedi....
  Cevapla
 • MEHMET BODUR 5 yıl önce Şikayet Et
  KENAN IŞIK'IN BAHSETTİĞİ KADİM ANADOLU HALKI BENİM BİLDİĞİM ANADOLU HALKI MI? BENCE TAM TERSİ.... Çok defa söyledim; bu ülkede gizli ırkçılık ve faşistlik var diye....son yüzyılda olan olaylar ve şu anda olan olaylar bu tezimi destekliyor. Kötü olan zaten kötü olduğunu bilmez. Hele de bu gizli kötülük ise....Hele de ırkçılığına dini, manevi kılıflar uydurmuş ise...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meral Akşener'e Kayseri darbesi!
Yerele de başkanlık sistemi geliyor