Japonya'da Şinzo Abe'ye yeniden koltuk şansı

Japonya'da resmi olmayan sonuçlara göre, genel seçimin galibi muhalefetteki Liberal Demokrat Parti. Eski başbakan Şinzo Abe'nin yeniden başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Japonya'da Şinzo Abe'ye yeniden koltuk şansı
Japonya'da Şinzo Abe'ye yeniden koltuk şansı
GİRİŞ 17.12.2012 11:55 GÜNCELLEME 17.12.2012 11:55

Japonya'da halk pazar günü genel seçimler için sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre, eski başbakanlardan Şinzo Abe'nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti parlamentodaki 480 sandalyeden 273'ünü kazanmayı başardı.

Başbakan Yoşihiko Noda'nın liderliğindeki Demokrat Parti ise büyük bir yenilgiye uğradı. Demokrat Parti'nin sandalye sayısının 233'den 46'ya gerilediği tahmin ediliyor. Seçim gecesi parti liderliğinden istifa eden Noda, bu durumda başbakanlık koltuğunu Şinzo Abe'ye bırakacak.

Abe, Japonya'da altı yıl içinde seçilen yedinci başbakan olacak.

Seçimlere katılım oranının ise yüzde 45 dolayında olduğu tahmin ediliyor. Bu, Fukuşima felaketinden sonra Japonya'da yapılan ilk genel seçim oldu. Seçim kampanyalarında gelecekteki enerji politikasının nasıl olacağı en çok tartışılan konulardan biriydi.

Ancak iktidara gelmesi beklenen Liberal Demokrat Parti'nin nükleer enerjiden vazgeçme hedefi bulunmuyor. Liberal Demokrat Parti, nükleer tesislerde güvenlik sorunlarına yol açan Japon nükleer enerji politikasının sorumlusu olarak gösteriliyor.

KAYNAK: ALMANYANIN SESİ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'de silahlı saldırı: 7 kişi öldü
Son dakika: İdlib'den çok acı haber: 2 askerimiz şehit oldu