Cennet elmasını kurutup internette satıyor...

Aydın'da Semra Ünal, bu yıl da tazesi 3 liradan satılan cennet elmasını kurutarak kilosunu 30 liradan internetten alıcılarına sunuyor.

 • GİRİŞ04.12.2017 13:18
 • GÜNCELLEME04.12.2017 13:18
Cennet elmasını kurutup internette satıyor...

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde geliştirdiği incir cipsi ürünüyle başarı elde eden girişimci Semra Ünal, özel kurutma yöntemiyle elde ettiği cennet elması kurusuyla hem gelirini katladı hem de mahalledeki 20 kadına istihdam sağladı.

Geliştirdiği incir cipsi ürünüyle girişimcilik başarısına imza atan ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verilen resepsiyona davet edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Semra Ünal, bölgede yoğun olarak üretilen cennet elmasına değer katmak üzere çalışma yaptı.

OLUMLU TEPKİLER ALINCA İNTERNETTE SATIŞA SUNDU

Doğal yöntemlerle cennet elmasını kurutmayı başaran Ünal, ürünün tutup tutmayacağını denemek için sattığı incir cipsinin içine tadımlıklar koyarak müşterilere sundu. Aldığı olumlu tepkiler ve gelen taleplerden cesaret alarak işe koyulan Ünal, ürünü internetten satışa sundu.

41 yaşındaki 3 çocuk annesi Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada 2 yıl önce kurutmaya başladığı ancak incir cipsine ağırlık vermesi nedeniyle yeteri kadar ilgilenemediği cennet elmasına bu yıl ağırlık verdiğini belirtti.

ÜRETİMİ 5 TONA ÇIKARDILAR

Mahalledeki 20 arkadaşıyla birlikte geçen yıl 1 ton cennet elması kurusu elde ettiklerini söyleyen Ünal, ürünün beğenilmesi üzerine bu yıl üretimi 5 tona çıkardıklarını söyledi.

Mahallede adeta fabrika gibi çalıştıklarını anlatan Ünal, "Cennet elmalarını tek tek soyarak altı delikli tellerin üzerine seriyoruz. Üzeri naylonla örtülü seraların içinde kurumaya bırakıyoruz. Hava durumuna göre meyvenin küflenmemesi için seranın belirli yerlerini açıp havalandırıyoruz. 4 kilo tazeden 1 kilo kurutulmuş ürün çıkıyor. Ürün kurutulduğunda hurmaya çok benzer bir lezzet oluşuyor." dedi.

Yörede geçmişte çok sayıda cennet elması ağacının bulunduğunu, bunların sökülerek yerine incir ve zeytin dikildiğini anlatan Ünal, son dönemde yaş olarak yeniden tüketilmeye başlanan meyveyi kurutarak, gelirini artırmak istediklerini anlattı.

"Türk hurması" adını verdiler

Cennet elması kurusuna "Türk hurması" adını verdiklerini söyleyen Ünal, şöyle konuştu:

"İncir cipsi bizim için çok büyük bir başarı oldu. Cennet elması da incir gibi bölgenin bir lezzeti. Bunun da kurusunu yapmaya karar verdik. Bu meyve de tıpkı incir gibi tazeyken en fazla 2 gün bekleyebiliyor. Daha fazla beklerse akıp gidiyor. O yüzden bunu kurutup kazanç elde etmek istedik. Sonuç çok güzel oldu. Tadımlık gönderdiğimiz ürünlere verilen siparişlerin çok olması doğru yolda olduğumuzu gösterdi."

TÜRKİYE'NİN HER TARAFINA GÖNDERİYOR

Ürünle ilgili yörede bağırsak hastalıklarına iyi geldiği yönünde inancın bulunduğunu söyleyen Ünal, "Cennet elmasının tazesi tezgahlarda 3 lirayken biz kurusunu şu anda 30 liraya satıyoruz. Bu yıl 5 ton cennet elması kurusu üreteceğiz. Çok fazla talep var. Türkiye'nin her tarafına gönderiyoruz diyebilirim. Yurt dışından da sipariş verenler oldu. Bu ürün sayesinde mahalledeki 20 kadına istihdam sağladık. Amacımız tüm ilçedeki kadınlara iş imkanı yaratmak." diye konuştu.

KADINLAR İŞ SAHİBİ OLDU

İşçilerden 45 yaşındaki Necla Çınar ise eşine maddi destekte bulunmak için çalıştığını belirterek "Semra kardeşimiz mahallemizdeki neredeyse tüm kadınlara iş sağlamış oldu. Biz de burada kendimizce bir şey kazanıyoruz." dedi.

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde satamadıkları yaş incirleri dilimleyip kurutarak incir cipsi üreten Ünal, işletme bölümünden mezun olan kızının yardımıyla proje hazırlayıp Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi Programı'ndan destek almış ve işlerini büyütmüştü.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar2

 • dargelirli 2 hafta önce Şikayet Et
  Bunu herkes rahatlıkla kurutabilirler yarıp balkonda veya soba arkasında kolayca kurutulr bunun içi siyaholanı daha lezetlidir
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • kuksol 2 hafta önce Şikayet Et
  bizim burda tazesinin kilosu 1 tl
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun