Yerköprü Şelalesi büyük ilgi görüyor

Konya'daki Yerköprü Şelalesi doğa harikası olarak bölge insanın uğrak yerlerinden biri oluyor. Ancak bölge bakımsızlık nedeniyle çöplük haline dönüşmek üzere.

Yerköprü Şelalesi büyük ilgi görüyor
Yerköprü Şelalesi büyük ilgi görüyor
GİRİŞ 17.08.2009 20:33 GÜNCELLEME 17.08.2009 20:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
Bünyamin KATIRCI'nın haberi

Konya -Hadim ilçesindeki Yerköprü Şelalesi ilk bakıldığında cennetten bir köşeyi andırsa da, yıllardır çevre düzenlemesi yapılmadığı için ‘’Kaderine Terkedilmiş’’bir görüntü vermeye ve gelen piknikçiler tarafından kirletilmeye devam ediyor.

Konya'nın Hadim ilçesindeki tabiat harikası Konya’ya 150 Km Karaman’a ise 72 Km uzaklıkta bulunuyor.

YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Yerköprü olarak adlandırılan mevkide, Göksu nehri, 500 m uzunluğunda bir mağaranın içinden geçiyor. Mağaranın oluşumu oldukça ilginç, Göksu vadisinin yan yamaçlarında meydana gelen heyelan sonucu vadi tıkanmış ve doğal bir baraj oluşmuş. Daha sonra vadinin sağ yamacından çıkan ve Şifalı olduğuna inanılan karstik Karasu kaynağı, bu heyelan kütlesinin üzerine yayılarak traverten bir kabuk oluşturuyor. Göksu nehri zamanla bu doğal barajın altından suyun kuvvetiyle birlikte su kendine yeni bir tünel açarak ve bugünkü Yerköprü mağarasını ve ‘’Yer Köprü’’ şelalesini meydana getirmiş. Karasu Şifalı karstik kaynağı ise, mağaranın hem girişinde hem de çıkışında, Göksu’ya hayat vermeye devam ediyor. Ttravertenler ise platodan Göksu nehri yatağına 20 metre yükseklikten düşüş yaparak şelalelerin oluşmasına doğal bir görünüm çıkartmaya devam ediyor.

ŞELALE BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Şelalenin içerisinde mağarada çok sayıda sarkıt ve dikitler bulunuyor Şelale yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgisi çekiyor. Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı projeler üzerinde çalıştıkları ve şelalenin kurtarılmaya çalışıldığı bilgisi yer alıyor. Projenin gerçek anlamda tamamlanmasının ardından adeta cennetten bir köşeyi andıran Yerköprü Şelalesi daha çok ziyaretçi alacağı kesin gözüyle bakılıyor. İnsanlar piknik yapmak için özellikle şelaleyi tercih ediyorlar fakat yer bulmakta ve araçlarını park etmede çok zorluk çekiliyor. Hafta sonları ise ziyaretçi sayısında yoğunluk yaşanıyor.

GÖKSU’DA PLAJ KEYFİ

‘’Yerköprü Şelalesi’’nin çevresinde yüzme alanlarının bolluğu ise gelen ziyaretçileri serinletmeye devam ediyor. Göksu Elektrik Üretim Şantiyesi yakınında doğal olarak oluşan küçük plaj ise ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor. Göksu nehrinin berrak ve soğuk suyu içerisine girmenin keyfini yaşayan ziyaretçiler durumlarından çok memnun. Tek şikâyet ise çevrenin henüz düzenlenmemiş olması.

PİKNİK ALANI DÜZENSİZ

‘’Yerköprü Şelalesi’’nin çevresini piknik alanı olarak kullanılması ve güzelleştirme ve Yerköprü’nün yaşatılması için yıllar öncesinde köylüler tarafından dernekler kuruldu.  Bölge halkı ‘’Yerköprü Şelalesi’’çevresinde piknik alanları kurmaya ve geçimlerini buradan temin etmeye devam ediyor. Yakın zamanda bahçeler arasında Gecelik pansiyonlar kurularak köylü tarafından yeni bir sektör haline dönüştürüldü.

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği şelale, piknik alanı olarak hizmet vermesi amacıyla 2 yıl önce Konya Valisi Osman Aydın ve encümen üyeleri tarafından gezilen, turizme kazandırılması için çalışma başlatacaklarını söyleyen Kültür ve Turizm Komisyonu incelemelerde bulunan heyet çalışmaları neticelendirilemedi. Piknikçilerin yer bulma telaşı ve yolların düzensizliği nedeniyle bir an önce bu piknik alanının gerçek anlamda faaliyete geçirilmesi isteyen yerli halk ve piknikçiler buranın bir an önce bitirilmesini istiyorlar.

ŞELELE ÇÖPLÜK HALİNE DÖNÜŞÜYOR

Yerköprü şelalesi üzerinde çöpler ise dikkatlerden kaçmıyor, karpuz kabuğu ve poşet artıkları şelalelin ve sarkıtların güzelliğini ahengine gölge düşürüyor. Şelale ve Çevresinde piknik yapan vatandaşlar piknik sonrasında atıklarını da burada bırakıyorlar, düzensiz bir piknik alanına sahip Yerköprü’de duyarsız vatandaşlar tarafında da kirletilmeye devam edince şelale çöplük haline dönüşüyor.

ULAŞIM

1.Yol

Konya - Hadim asfalt yolunu takiben, Konya çıkışından 121 km sonra Hadim'e 10 km kala soldan Aladağ köyü yolu ayrılmaktadır. ( yol ayrımında tabela var ) Bu yoldan 29 km kadar ilerlendikten sonra sağda Bademli yol ayrımına gelinmektedir. ( yol ayrımında tabela var ) Bademli yoluna dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü'ye ulaşılmaktadır. Konya'ya olan toplam uzaklık bu yoldan 150 km’dir.

2.Yol

Konya - Karaman yolunu takiben Konya çıkışından 60 km sonra sağdan Güneysınır İlçesi yolu ayrılmaktadır. Bu ayrımdan girilip 11 km kadar ilerlendikten sonra Elmasın köyüne gelinir. Güneysınır İlçesinden, 21 km sonra Kayaağzı köyüne, buradan 10 km sonra da Habiller köyüne gelinir. Habiller köyünden sonra yol ikiye ayrılmaktadır. Yollardan biri Karaman tarafına, diğeri ise Hadim tarafına gitmektedir. Hadim tarafına giden yola girildikten 14 km sonra, soldan Bademli köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü'ye ulaşılır.

Bu yolun Konya'ya olan toplam uzaklığı 116 km dir. Konya'dan özel araçla 2.5 saatte ulaşılabilmektedir.

3.Yol

Karaman’dan otogar mevkisinden Pınarbaşı köyü, Kızılyaka Köyü ve Alanözü Beldesi, geçildikten sonra Habiller Köyü Hadim tarafına giden yola girildikten 14 km sonra, soldan Bademli köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü'ye ulaşılır. Karaman’dan Yerköprüye toplam uzunluğu ise 72 Km’dir. ( Yollar Tamamen Asfalt’tır)

YORUMLAR 1
  • Şükrü hadim Konya 2 yıl önce Şikayet Et
    Kesinlikle yanınızda oraları bilen biri olmadan şelalenin altına inmeyin. Çok tehlikeli yerler var. Oranın çöplük olduğu çok doğru. 2016 ağustos şuan 116 km olan yolun son 32 km sinde yol yapım çalışması var. Bu yol çalışması bitince konyadan1.5 saate gidilir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
S-400'lerin Türkiye'deki ilk durağı belli oldu
Aslan'dan hiç beklenmedik hareket!