Ceren Damar'ın katilini savunan avukata soruşturma

Sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar'a iftira atan sanık avukatı Vahit Bıçak tepkilere neden oldu. Ankara Barosu, avukat Bıçak hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

GİRİŞ 22.02.2020 14:29 GÜNCELLEME 22.02.2020 16:45
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Ankara Barosu Ceren Damar davasında sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında soruşturma başlattı.

Davanın dün görülen duruşmasında sanık Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Hikmet'in avukatının sözleri ise tepkilere neden oldu.  

Bıçak savunmasında, müvekkilinin KKTC'deki üniversiteden Çankaya Üniversitesine geçtikten sonra tanıştıklarını, zamanla maktulenin Hikmet'ten hoşlanmaya başladığını, kız arkadaşından ayrılması halinde duygusal birliktelik yaşayabileceklerini söylediğini, sanığın ise bunu reddettiğini savundu.

Sonraki dönemde maktule ve sanığın görüşmeye başladığını öne süren Bıçak, "Aralarında hoca öğrenci ilişkisi mevcuttur. Maktule, öğrencisi üzerindeki hiyerarşi ilişkisini kötüye kullanmıştır" iddiasında bulundu.

Olay günü maktulenin, müvekkilini kopya çekmek isterken yakaladığını, sonrasında maktule ile görüşen müvekkilinin, "neden göz yumacağını söylediği halde kopya işlemi yaptığını" sorduğunu savunan Bıçak, Şenel'in ise müvekkiline, "kendisini reddetmesinin intikamını alacağını söylediğini" öne sürdü.

"HERKES İÇİN İNSANLIK DERSİ"

Bıçak, akşam saatlerinde yanına gittiğinde Şenel'in müvekkiline, "Aileni de, seni de harcayacağım. Benimle olmamak sana pahalıya patlayacak" dediğini de iddia etti. "Olayın ani gelişmiş cinnet" olduğunu söyleyen Bıçak, sanığın pişman olmasının ise herkes için insanlık dersi olduğunu dile getirdi. 

"ÖNCE İYİ BİR İNSAN OLMAYA ÇALIŞIN"

Sanık avukatının bu sözleri kamuoyunda tepkilere neden oldu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır? sorusunun uzun süre hukuk dünyasını meşgul ettiğini belirtti.

"Nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür" diyen Gül, "Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir. Bugün Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten yargı, kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir" ifadelerini kullandı.

Paylaşımının sonunda Ceren Damar Şenel'e bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileyen Bakan Gül, "Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi; iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil önce iyi bir insan olmaya çalışın" diye yazdı.

 

FEYZİOĞLU DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, avukat Vahit Bıçak'a tepki göstermişti. Feyzioğlu şunları söylemişti: 

"Bir avukatın sanki oradaymış gibi, sanki görmüş gibi olayı kişiselleştirerek sanki kendisiyle bir bağlantı kurarak dile getirmesini savunma kabul etmiyorum. Bu savunma dokunulmazlığı, sınırlarını fersah fersah aşmıştır. Ankara Barosu'nun pazartesi olağanüstü toplanıp işlem yapması lazım. Bir şekilde eğer Ankara Barosu soruşturma açmazsa bu kişi hakkında iş TBB'ye gelecek. Ben bu sözleri söylediğim için artık kurulda yer alamayacağım. Ama bunu bile bile söylüyorum çünkü içimde tutamam bunu. Bu kişinin yaptığı avukatlık mesleğinin itibarına son yıllarda meslek içinden verilmiş en ölçüsüz, en izahı olmayan zarardır. Dolayısıyla meslek kuralları en ağır ne yaptırım gerektiriyorsa o yapılmalıdır."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Cihat üstün 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın adelet bakanına ve barolar başkanına duyarlılıklarından dolayı teşekkürler.
  Cevapla
 • .......... 5 ay önce Şikayet Et
  Katil katildir-canidir.Ama avukkattta avukattır.Adamın işi o.Avukatlar hep haklıyı savunsaydı ki avukatlığa gerek kalmazdı.
  Cevapla
 • Fatih 1453 5 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir durum ailenden bir bayanın başına gelince aynı yorumu yapabilecek isin bay geveze
  Cevapla
 • Ayda 5 ay önce Şikayet Et
  Berbat bir yorum.
  Cevapla
 • Karaarslan 5 ay önce Şikayet Et
  İte kemik avukata para . Takla üstüne takla
  Cevapla
 • coşkun 5 ay önce Şikayet Et
  çok doğru kardrşim
  Cevapla
 • Taşkın 5 ay önce Şikayet Et
  Böylesine güzel ve kariyer sahibi bir kadının görsellik olarak o canı katilden hoşlanıyor olması mumkunmu sizce... tamamen makdul rahmetli kadına iftiradan başka birşey değil.
  Cevapla
 • Ertuğrul 5 ay önce Şikayet Et
  Avukatlık mesleği artık satılık yalancı iftiracı adam işi oldu. Avukat olupda yalan söylemeyen gerçekten hak arayan avukat başımın tacı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakanlıktan 81 ile yeni genelge! İşte alınan kararlar
Savunmada dünyayı kıskandıran hamle! Geri sayım başladı: O gün tüm dengeler değişecek!