Boko Haram'dan katliam

Boko Haram örgütünün Nijerya'nın Baga kentinde gerçekleştirdiği son saldırılarda 2 binden fazla kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Boko Haram'dan katliam
Boko Haram'dan katliam
GİRİŞ 09.01.2015 00:03 GÜNCELLEME 09.01.2015 00:57
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

BBC'ye konuşan Baga yerel yönetimi yetkilisi Musa Alhaji Bukar, militanların Çarşamba günü şehrin neredeyse tümünü yaktığını ifade etti ve ölü sayısının binlerle ifade edilebileceğini vurguladı.

Boko Haram militanları Cumartesi günü de şehre saldırmış ve askeri kışladaki askerlerleri kaçmaya zorlamıştı.

Bukar, sokaklarda cesetlerin dağılmış vaziyette olduğunu ve şehirden kaçan Baga sakinlerinin cenazelerini almak için geri dönemediğini söyledi.

Baga'nın 10 bin nüfuslu bir yerleşim yeri olduğunu söyleyen Bukar, şu anda şehirde neredeyse hiç sivilin kalmadığını da belirtti.

Cumartesi günkü saldırıların ardından Baga'dan binlerce kişi kaçmış ve Borno eyaletinin başkenti olan Maiduguri'ye kaçmışlardı.

Boko Haram'dan kaçarak Çad'a gitmeye çalışanlarda olmuş ancak birçok kişi Çad Nehri'ni geçerken boğularak hayatını kaybetmişti.

Bukar, Örgütün Baga şehri çevresindeki 16 yerleşim yerini ele geçirdiğini de ifade etti.

Koalisyon güçleri vardı

Baga şehri Boko Haram'a karşı mücadele için stratejik öneme de sahipti. Nijerya, Çad ve Nijer'in oluşturduğu askeri koalisyonun birlikleri burada bulunuyorlardı.

Ancak saldırıların başladığı sırada bölgede sadece Nijerya askerlerinin olduğu tahmin ediliyor.

Üç ülkenin 1998'de oluşturduğu koalisyonun o dönemdeki amacı Çad Nehri'ndeki kaçakçılık faaliyetlerini engellemekti. Ancak Boko Haram'ın güçlenmesiyle birlikte koalisyon da örgütü hedef almaya başlamıştı.

Boko Haram saldırıların yoğunlaştığı Borno dahil toplam üç eyalette 2013'ten bu yana olağanüstü hal uygulamnası var.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • kadir 6 yıl önce Şikayet Et
  örgütün adından belli zaten ne olduğu
  Cevapla
 • way bee 6 yıl önce Şikayet Et
  ver silahı ....müslümanı müslümana düşür...sonra sizi kurtaracağım diye müdahale bahanesi ile 1,500 müslümanı katlet....gel keyfim gel...
  Cevapla
 • islam bu değil 6 yıl önce Şikayet Et
  .....Müslümanlık böyle değil,,din adına vahşet yapılır mı,,yazık çok yazık
  Cevapla
 • CETİN 6 yıl önce Şikayet Et
  ALİMLER SUSMUŞ ...Alimler arka plana atılmış... cahiller eline almış kuranı anlamını bilmez meali ile fetva çıkarır olmuş fetva makamı cahilin eline verilirse sonuçta her kesi öldürür işte bu
  Cevapla
 • Kanmayın 6 yıl önce Şikayet Et
  Ölende Müslüman öldürende.tamam batı düşman olabilir,batı bazı şeylere önayak oluyor olabilir fakat şuan dünyada en çok müslümanı yine müslümanlar öldürüyor.Acınacak haldeyiz fakat farkında değiliz,suçun tamamını batıya atarsak ta bu halden kurtulmamız imkansız.Müslümanların bir kesimi bırak islamı insanlıktan dahi çıkmış.Bu 2000 kişinin ölümünü dahi normal karşılayan esfeles safilinler var,görüyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, van Aanholt ve Sacha Boey'i KAP'a bildirdi!
Mete Yarar görüntü üzerinden farklarını tek tek gözler önüne serdi