Uydu görüntüleri Sudan'ı ele verdi

Uydu görüntülerine göre, Sudan, Abyei bölgesinde "savaş suçu" işleyor.

Uydu görüntüleri Sudan'ı ele verdi
Uydu görüntüleri Sudan'ı ele verdi
GİRİŞ 25.05.2011 12:10 GÜNCELLEME 25.05.2011 12:10

Harvard İnsani Yardım Kuruluşu ile Birleşmiş Milletler'in yürüttüğü, arama motoru Google'ın destek verdiği Uydu Gözcüsü Projesi'ni (Satellite Sentinel Project) destekleyen "Enough Project" adlı şirketten yapılan açıklamada, "uydu görüntülerinin Abyei bölgesinde insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlendiğini kanıtladığı" belirtildi.

Projeyle elde edilen ve incelenen görüntülerde, zırhlı araçların saldırılarının ve kasabaların yakıp yıkıldığının görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Abyei'nin işgalinin önceden tasarlandığı, sokaklarda askerlerin konuşlandığı, bölgede çok sayıda tank ve helikopterin bulunduğu kaydedildi.

Uydu Gözcüsü Projesi, Ocak ayında Sudan'ın, Kuzey ve Güney Sudan olarak bölünüp bölünmeyeceğinin oylandığı referandum öncesinde şiddet eylemlerini ve insan hakları ihlallerini tespit etmek amacıyla başlatılmıştı.

Proje kapsamında Harvard İnsani Yardım Kuruluşu sıcak bölgeden bilgi, Birleşmiş Milletler ise belirlenen bölgelerden uydu görüntüleri topluyor ve bunları inceliyor. Google ise, bu verileri halka açacak bir web platformunu yönetiyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İtalya'da Meloni krizi! Meclis'te yumruklar havada uçuştu
5 ilde birden başladı! Ormanlarımız yanıyor...