Yemen iç savaşa sürükleniyor

Ülkenin en güçlü aşireti muhaliflerin safına geçince ülke iç savaşın eşiğine geldi. Üç gündür devam eden çatışmalar özellikle başkent Sana'da yoğunlaştı.

Yemen iç savaşa sürükleniyor
Yemen iç savaşa sürükleniyor
GİRİŞ 26.05.2011 16:54 GÜNCELLEME 26.05.2011 16:54

Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in pazar günü iktidarı terk etmesine yönelik anlaşmayı imzalamayı reddetmesinden sonra ülkedeki en güçlü aşireti Haşid’in muhalefet tarafına geçmesiyle Yemen’de geniş çaplı çarpışmalar yaşanıyor. Üç gündür devam eden çatışmalar özellikle başkent Sana'da yoğunlaştı.

Görgü tanıkları başkent Sana’da sivillerin yaşadığı bölgelerde, havan ve makinalı tüfeklerin kullanıldığı çatışmalar yaşandığını söyledi. Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi bugünkü çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü söyledi. Yemen Savunma Bakanı, orduya bağlı depolarda meydana gelen patlamalarda en az 28 kişinin öldüğünü açıkladı. Muhalif televizyonlar da orduya bağlı karargahların yok edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Salih, Haşid aşiretinin lideri Sadık el Ahmar ve kardeşlerinin tutuklanmasını talep etti. Salih, iktidarı ve ülkeyi terk etmeyeceğini de yineledi. Ahmar ise meydan okuyarak “Salih yalınayak ülkeden kaçacak” dedi.Ahmar ayrıca değer aşiretleri kendisini desteklemeye çağırdı.

Haşid'in üyelerinin, bazı bakanlık binalarını ele geçirdiği, yüzlerce kişinin başkenti terk etmeye başladığı haber veriliyor.

ABD DİPLOMATLARINI ÇEKİYOR

Çatışmaların artması üzerine ABD, Sana’daki Amerikalı diplomatların tahliye edileceği açıklandı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "terör faaliyetleri" ve iç karışıklıklar nedeniyle güvenlik tehdidinin aşırı derecede arttığı belirtildi.

33 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, artan uluslararası baskılarına rağmen istifa etmeye yanaşmıyor.

NTV

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'ın yeni transferi imza için İstanbul'a geldi
Küçük çocuk LGBT destekçilerini dumura uğrattı! LGBT paçavrasını ayağıyla paramparça etti