'Bize sağlıkta yardım eden tek Türkiye var'

Sudan'daki Darfur bölgesinin Niyala eyaleti Sağlık Bakanı Ahmet Safi, Sudan'a sağlık alanında en çok yardım yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

'Bize sağlıkta yardım eden tek Türkiye var'
'Bize sağlıkta yardım eden tek Türkiye var'
GİRİŞ 27.05.2011 18:34 GÜNCELLEME 27.05.2011 18:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Safi, Denizli Kimse Yok Mu Derneği tarafından düzenlenen Türk-Sudan Dostluk Gecesi'ne katılmak üzere geldiği kentte, Vali Yavuz Erkmen ve Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti.

Vali Erkmen, Sudanlıların mutlu ve sağlıklı olmasının, Türk insanı için büyük önem taşıdığını ifade ederek, ''Bize ne düşüyorsa, her zaman onların yanında olacağız. Bu anlamda hiçbir kuşkunuz olmasın'' dedi.

Konuk bakan Safi, valilik ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Sudan'da sağlık konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığını belirterek, ''Bize sağlık alanında en çok yardım yapan ülke Türkiye. Diğer ülkeler genelde gıda yardımı yapıyor. Türkiye'den gelen yetkililer, bize yepyeni bir proje çıkardı. Projenin gerçekleştirilmesinin ardından Sudan'daki sağlık sorununu büyük oranda çözeceğimize inanıyorum'' diye konuştu.

Darfur'da Türkler tarafından açılacak İkbal Gürpınar Hastanesi'nin kulak burun boğaz, çocuk, kadın hastalıkları ve doğum, diş, göz ve iç hastalıkları branşları ile hizmet vereceğini anlatan Safi, ''Laboratuvar, ameliyathane, acil servis ve eczanenin içinde bulunduğu hastane bir süre Türk yetkililer tarafından, daha sonra bizim doktorlarımız tarafından işletilecek'' dedi.

Safi'nin, 29 Mayıs Pazar günü Türk-Sudan Dostluk Gecesi'ne katılacağı bildirildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ziza 9 yıl önce Şikayet Et
    çok güzel. tek kelime ile, biz buyuz.. bize kimliğimizi hatırlatan güzel insana buradan çok teşekkür :)
    Cevapla
  • cemile suna yıldırım 9 yıl önce Şikayet Et
    sağlıkta birinciyiz.. Bu birincilikte elbette Recep Tayyip Erdoğanın büyük emekleri var.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 12 Nisan koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Rusya'dan Türk SİHA'ları ile ilgili skandal açıklama: Türkiye'yi uyarıyoruz