Yemen'de mehzep çatışması: 20 ölü

Yemen'in Suudi Arabistan sınırındaki Şii Huti isyancıları ile Sünniler arasında alevlenen mezhep çatışmasında 20 Sünni öldü.

Yemen'de mehzep çatışması: 20 ölü
Yemen'de mehzep çatışması: 20 ölü
GİRİŞ 27.11.2011 14:27 GÜNCELLEME 27.11.2011 14:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başkent Sana'nın kuzeyindeki Damaj bölgesinde yaşayan Hutilerle Sünni yerleşimciler arasındaki gerginlik tırmanıyor. 2006 yılından beri Yemen hükümetini tanımayan ve güvenlik güçleriyle çatışma içerisinde olan Hutilerin bölgede faaliyet gösteren Selefi okullarına yönelik baskınları sonucu birçok Sünni hayatını kaybetti.

Hutiler bölgedeki Sünni gruplarla çatışmalara girerken, Suudi Arabistan sınırındaki Şii yapılanmaları giderek artıyor. 33 yıllık Ali Abdullah Salih rejiminin kronik problemlerinden olan Huti meselesi, Ocak ayından beri devam eden ve Salih'in istifasını isteyen halk ayaklanmalarının sebep olduğu siyasi krizle birlikte tırmanışa geçti.

Hutiler güvenlik güçleri ile sık sık silahlı çatışmalara girerken, zayıflayan Salih rejimi karşısında eylemlerini bölgede yaşayan Sünnilere çevirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Sabit Kal 8 yıl önce Şikayet Et
    Diyorumda kendime, bütün mahkemeler, hakimler, savcilar. davalilar, davacilar 30 sene önceki meseleyi bir araya gelip halledemezken 1450 sene önceki meseleyi kim halledecek, arkadas? Elaleme rezil oluyoruz, müslümanlara rezil oluyoruz, islam düsmanlarina rezil oluyoruz, kalbi islama izicik meyledenlere rezil oluyoruz, ortacagda kilisi ve engizisyon yasanmamis olsa veya bizim haberimiz olmasa neyse ama yüzyil savaslari, otuz yil savaslariyla aha katolik ve protestanler basucumuzda ve hikayelerini biliyoruz, neden ders almayiz? Neden bu nefret ve kine bir son vermeyiz, kim adina kan döküyoruz, kim adina kin üretiyoruz, kim adina müslüman öldürüyoruz? Peygamber adina olamaz, Kuran adina olamaz, ashab adina olamaz, Ehli Beyt adina olamaz...belki nefsimiz, Islami idrakten yoksun kinimiz ve kilmadigimiz namazlar adinami? Eger bir sünni veya siii öldürürsem cennete girerim diye düsünen ahmaklar varsa, ahmakligin sonu cehennem haberiniz olsun! Yeter artik, 1450 sene bir kin ve intikam süremez, sürmemeli!
    Cevapla
  • Sabit Kal 8 yıl önce Şikayet Et
    Cildirmak elde degil, bu ne siiligi, bu ne sünniligi? 1450 yil bir kin,. bir (kan) davasi nasil sürüp gider, Allah'im! Hani Resul kan davalarini kaldirmak icin gelmedimi, cahiliye devrinden kalan kan davalarini kaldirmadimi? Bu ne bitmez tükenmez kin? Nerede Islam, nerede affetmek, nerede baris? Daha kac yüzyil, Ali'mi halife olacakti, Ebu Bekir'mi, Muaviye'mi, Ali'mi, Hasan'mi, Hüseyyinmi deyip duracak, kanlar akitacagiz? Farkindamisiniz, 1450 yil öncesini tartisiyoruz, 1450 yil öncesinin haklisini haksizini ariyoruz, ama ne Kuran, ne ashab, ne Islam hic birinin umurunda degil. Bütün Islamciliklari intikam almak icinmi sadece? Acaba yahudiden, acaba hiristiyandan, acaba hindudan bu kadar nefret ediyormuyuz, birbirmizden ettigimiz kadar? Hem kim adina, Hüseyyin adina, Ali adina, Ömer adina Osman adina...Halbuki onlar yan yana, omuz omuza, sirt sirta vererek küffara karsi savasmadilarmi?! Islam'i el ele vererek dört kitaya yaymadilarmi?! Simdi aramiza sokulan bir fitne icin kac yüz yil daha bogaz bogaza girecegiz? Yeter artik!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Beyrut'taki patlamaya fotoğraf çekimi sırasında yakalandılar
Çarpıcı iddialar sonrası Süleyman Okudan'a soruşturma! Kendisini böyle savundu