Çocuklar dişçi korkusunu çizgi filmle aşıyor

Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine gelen çocukların diş tedavisi, özel oyun odasında yapılıyor.

Çocuklar dişçi korkusunu çizgi filmle aşıyor
Çocuklar dişçi korkusunu çizgi filmle aşıyor
GİRİŞ 01.02.2016 12:40 GÜNCELLEME 01.02.2016 12:40

Duvarlarında tedavi olmaya gelen çocukların yaptığı resimlerin bulunduğu Çocuk Diş Tedavi Polikliniğinde, diş hekimlerinin tedavi sırasında giyecekleri önlükten kullandıkları cerrahi malzemelere kadar her şey çocuklara özel hazırlandı.

Çocuklar kendileri için hazırlanan özel odada hem çizgi film izliyor hem de tedavi ediliyor.

Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Mustafa Ertekin, diş tedavisinde çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık uyguladıklarını söyledi.

Çocuk Diş Tedavi Polikliniğinin tedavi ortamını oyun alanına dönüştürdüklerini belirten Ertekin, şöyle devam etti:

"Çocuklarımız diş tedavisi yerine bir oyun ortamına geldiğini hissediyor. Onların dişçi korkusunu yenmek için çizgi film yöntemini uyguluyoruz. Çocuklara izletilen çizgi filmlerin yanı sıra onlara burada diş sağlığıyla ilgili videolar da izletiyoruz. Yavrularımız çizgi film izlerken tedavi oluyor ve bu durum onları çok mutlu ediyor. Çocuklarımız bize olan sevgisini göstermek için bir daha ki sefere buraya gelirken diş konusunu içeren resimleri bize hediye ediyor. Biz de onların yaptığı resimleri polikliniğin duvarına asıyoruz. Tabii burada amaçlarımızdan bir tanesi koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmeti vermektir. Çocuklarda çürümeyi önlemek için flor uygulaması yapılıyor. Bu uygulamayı devletimiz de destekliyor. Çocukların dişinde oluşan çatlakları çürükler yayılmasın diye bir plakla kaplıyoruz. Bu çok önemli bir şey."

Merkeze tedavi olmaya gelen Aslıhan Musul (10) da çizgi film izlerken tedavi olmanın mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Dişçi korkusunu yendiğini anlatan Musul, "Annem beni buraya getiriyor. Burada bir süre doktorlarımızla vakit geçiriyoruz, konuşuyoruz. Onlara yaptığımız resimleri hediye ediyoruz. Diş tedavisi sırasında ise sevdiğim çizgi filmi bana açıyorlar. Hem tedavi oluyorum hem de çizgi film izliyorum. Tedavilerim artık daha çabuk ve ağrısız geçiyor" diye konuştu.

Anne Gülcan Musul da kızının dişçi korkusunu yendiğini söyledi.

Tedavi sırasında çizgi filmin çocukların dikkatini dağıttığını aktaran Musul, "Çocuğumun dikkati dağıldığı için dişçi korkusu da bertaraf oluyor. Tedaviye severek geliyor. Bizde aileler olarak çocuklarımızı güvenerek teslim ediyoruz" dedi.

Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Doktoru Cansu Yaşar da ailelerin polikliniğe ilgi gösterdiğini söyledi.

Çocuklarını daha kolay tedavi ettirdikleri için ailelerin artık diş tedavisi konusunda daha rahat olduğunu aktaran Yaşar, poliklinik kurulduktan sonra çocuk diş tedavi sayısında artış olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
MSB duyurdu! 20 PKK/YPG’li terörist daha yakalandı
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta