Ramazan Ayı’nda diş çürüklerine dikkat

Ramazan’ın gelişiyle birlikte ağzınızda fark edemediğiniz çürükler, dişeti problemleri gibi sorunlar konusunda uzmanlar uyarıyor.

Ramazan Ayı’nda diş çürüklerine dikkat
Ramazan Ayı’nda diş çürüklerine dikkat
GİRİŞ 07.06.2016 10:50 GÜNCELLEME 07.06.2016 10:50

Görülen bu sıkıntılar Ramazan Ayı’nda diş sağlığı konusunda problem yaşamanıza neden olabilir!

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, Ramazan Ayı’nda diş çürüklerinin artabileceğini belirterek “Ağızda çok sayıda ve çeşitte bakteri bulunmaktadır, ancak tükürüğümüz temizleme ve yıkama ile bu bakterilere karşı dişlerimizi korur. Oysa ki oruç tutarken ağızda tükürük üretimi azalır ve bakteriler temizlenemediği için diş çürükleri, dişeti problemleri ve ağız kokusu artabilir.” dedi.

Sahurdan sonra dişlerin fırçalanmaması halinde ağız içine daha çok bakterinin yerleşeceğine dikkat çeken İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Karaduman, “Ramazan ayında tatlılar, kahve ve çay daha çok tüketilir, akşam saatlerinde daha çok atıştırılır, dolayısıyla Ramazan ayında çürüklerin oluşması hızlanmaktadır. Sahurdan sonra dişler fırçalanmadan hemen yatıldığı için ağız içinde daha çok bakteri ürer. Diş ve dişetlerinde sorun olan bireylerde Ramazan ayında şikayetler bu yüzden artmaktadır.” şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ukrayna'da askeri uçak düştü: Ölü sayısı 25'e yükseldi
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum