SHÇEK'te zihniyet değişimine ihtiyaç var

Çocuklara güven verilmesininin önemine vurgu yapılan konferansta, Çocuk istismarını önlemenin, tedavisinden kolay ve ekonomik olduğuna dikkat çekildi.

SHÇEK'te zihniyet değişimine ihtiyaç var
SHÇEK'te zihniyet değişimine ihtiyaç var
GİRİŞ 21.11.2011 17:39 GÜNCELLEME 21.11.2011 17:39
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin içe kanayan yarası çocuk istismarı katılımın yoğun olduğu bir sempozyumla İstanbul’da ele alındı. 2 gün süren programda çocuk istismarı her yönüyle konuşuldu, tartışıldı. Sempozyuma katılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan SHÇEK’te zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

ÇOCUK İSTİRMARINI ÖNLEME SEMPOZYUMU

İstanbul Valiliği öncülüğündeki “Çocuk İstismarını Önleme Sempozyumu”, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Şuçlarını Önleme Derneği ve Haydi Tut Elimi Derneği’nin desteğiyle İstanbul Polis Eğitim ve Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Sempozyuma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) Başkanı Davut Dursun, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldı.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK)’nda uygulamada felsefe yanlışlıklarının olduğuna dikkat çeken Rektör Tarhan, “Sakın ha çocuğu kendinize bağlamayın, onun size anne demesine izin vermeyin” anlayışının yanlış olduğunu söyledi. Küçük yaştaki çocuklara güven verilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan, çocuğa güven duygusu sağlıklı bir şekilde verilmesi halinde ergenlikte çocuğun kime bağlanacağını bileceğini söyledi. Aksi takdirde çocuğun art niyetli bir kişinin en ufak ilgi göstermesi halinde ona bağlanma riskinin bulunduğunu vurgulayan Tarhan kurumda bu şekilde uygulamaların çocuklara zarar vereceğini kaydetti. Tarhan;

PROF. TARHAN: ÖNYARGILAR DEĞİŞMELİ

“Demek ki psikolojik formasyon eğitiminde yetersizlik var bu şekilde düşünenlerin. Ön yargılar değişmeli. SHÇEK’te zihniyet değişimine ihtiyaç vardır. Sistemi sorgulamalıyız. Güvenlik esas değil güven esas olmalı, kuşku istisna olacak ama bakıyorum kuşku istisna güven ikinci plana düşmüş SHÇEK’te. Böyle sosyal hizmet olmaz bu olsa olsa sosyal koruma olur.

İlerleyen süreçte bakıcı veya eğitici anne o kurumdan ayrılmak zorunda kalabilir bu normal. Yapılması gereken çocukla vedalaşmak. İsterse 2 ayda bir ayrılsın bu sorun oluşturmaz yeter ki vedalaşsınlar. Travmaya neden olmaz bu durum. Bundan korkmamak gerekir.” Dedi.

DR. İŞTEN: İSTİSMARI ÖNLEMEK, TEDAVİDEN KOLAY VE EKONOMİK

Çocuk istismarını önlemenin, tedavisinden çok daha kolay ve ekonomik olduğunun altını çizen NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Nuket İşten de korumanın öncelikli olması gerektiğini vurguladı. “Babasıdır, kocasıdır, annesidir, ablasıdır”…vs. döver de sever de” benzeri yaklaşımların kesinlikle yanlış olduğunu kaydeden İşiten, böyle bir durumda ilk iş olarak çocuğun oradan uzaklaştırılması olması gerektiğinin altını çizdi. Çocuk alınır sonra o yer rehabilete edilir ve sonra çocuk teslim edilir diyen İşiten;

“ABD’de çocuk istismarı konusunda çalışan tüm personelin; hekim, hakim, savcı, sosyal hizmetler personeli, kolluk kuvvetleri…vs. belli zamanlarda toplanıyor ve ortak bir dil oluşturuyor. Bu uygulama bizim ülkemizde de yaygınlaştırılmalı.” dedi.

(Haber 7)

YORUMLAR 2
  • vatandaş 10 yıl önce Şikayet Et
    Sadece bu kurumda değil. her yerde "ihtiyaç" var zihniyet değişimine.
    Cevapla
  • mete bilge 10 yıl önce Şikayet Et
    HERYERDE İSTİSMAR VAR. Çocuklar herkese güvenirler. Ne verseniz yerler. yani büyüklerinin onlar için her zaman doğru şeyler yaptıkalrına inanırlar. Çocuklar evlerde taciz, şiddet görüyorlar. Doğru.... fakat teslim edildikleri devlet kurumalrında ne kadar güvendeler? yatılı kurslarda, okullarda taciz yok mu? Çocuk esirgeme kurumundaki şiddet, cinsel taciz olayları arşı alaya ulaştı. çocukların başlarındaki görevli kişilerin yedi sülalesi araştırlmalı, sübyancılık eğilimi var mı yok mu diye? Bir devlet kurumunda işe başlamak için yedi onlarca güvenlik soruşturması yapılırken, bakıcısından müdürüne torpili olanı bu kurmlarda çalıştırmak ne kadar doğru. Ce bu zamana kadar açığa çıkmış taciz , şiddet olaylarında kaç kişiye ağır cezalar verilebildi.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'de yeni kriz: Tanju Özcan'dan Kaftancıoğlu'na sert tepki
DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...