Özbekistan'da koronavirüse karşı "domates" aşısı geliştirildi

Özbekistan'da bilim insanları korona virüse karşı domates aşısı geliştirdiklerini öne sürdü. Yenilebilir bu aşının yan etkilerinin de az olacağı savunuldu. Ancak, domates aşısı uluslararası otoriteler tarafından henüz onaylanmış değil.

Özbekistan'da koronavirüse karşı "domates" aşısı geliştirildi
Özbekistan'da koronavirüse karşı "domates" aşısı geliştirildi
GİRİŞ 13.09.2021 21:41 GÜNCELLEME 13.09.2021 21:41
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Özbekistan'da uzmanlar "yenilebilir koronavirüs aşısı" üzerinde çalışıyor. Araştırma, Özbekistan Genom ve Biyoenformatik Merkezi tarafından yürütülüyor.

Domates aşısı, koronavirüsün başak proteininin domatese nakledilmesiyle geliştirildi. Genomik ve Biyoenformatik Merkezi Müdür Yardımcısı Zabardast Buriyev şu açıklamayı yaptı:

"Ocak ayında Özbekistan'da koronavirüsün gen sıralaması yapıldı. Önce DNA aşısı yaptık. Bitkiler üzerinde çalışırken koronavirüs proteininden vektör oluşturduk. Birçok aşı başak proteini temel alınırak üretiliyor. Biz de bunu klonlayarak bitkilere tranfer ettik. üç bitki seçtik: tütün, domates ve pamuk. Yenilebilir olduğu için domatesi seçtik"

Saklanması için özel koşullara ihtiyaç duyulmuyor

Bununla birlikte, domates aşısı özel saklama koşulları gerektirmiyor. Nakliyesinde de özel koşullara ihtiyaç duyulmuyor.

NTV'nin aktardığı habere göre, Özbek bilim insanları yenilebilir aşının daha az yan etkisi olacağı görüşüne sahip.

Buriyev, "Domates sindirim kanallarından geçiyor. Domates aşısı yendiğinde antijen mideye gidiyor. Ardından bağırsaklar tarafından emiliyor ve antikor oluşmaya başlıyor. Hem Hümoral hem hücresel bağışıklık oluşuyor" diye konuştu.

İnsan denemelerine başlanmadı

Şu anda domates aşısının fareler üzerinde klinik denemeleri sürüyor. Hayvan testleri tamamlandıktan sonra insanlar üzerinde denemelere geçilecek.

Aşıyı geliştiren ekip, ön araştırmalarda aşının başarılı olduğunu söylese de çalışmaları henüz uluslararası sağlık otoritereleri tarafından tanınmış değil.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hidocan almanya 4 ay önce Şikayet Et
  uluslar arasi ülkeler kabul etmez niye islerine gelmiyor diye! bence en iyi yöntem
  Cevapla
 • Yallah şöför 4 ay önce Şikayet Et
  domates aşısı biontech aşisindan sinovactan daha iyi. ucuz aşı.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Domates yemeyecek millet be
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Sedef Kabaş'a çok sert kelepçe tepkisi
Ankara beyaza büründü! Yoğun kar yağışı