ABD'den Suudi Arabistan ve İran'a çağrı

ABD yönetimi, Suudi Arabistan ve İran arasında tırmanan gerilim sonrası açıklama yaptı.

ABD'den Suudi Arabistan ve İran'a çağrı
ABD'den Suudi Arabistan ve İran'a çağrı
GİRİŞ 04.01.2016 22:59 GÜNCELLEME 04.01.2016 23:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD yönetimi, Suudi Arabistan'da Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinin ardından İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik hakkında, İran ve Suudi Arabistan'ın Ortadoğu'da gerginliği düşürmeleri gerektiğini, bu konuda endişeli olduklarını söyledi. Earnest, "Taraflara itidalli davranmaları ve bölgede açıkça görülen gerilimi daha fazla alevlendirmemeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

KERRY İRTİBAT HALİNDE

Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile irtibat halinde olduğunu belirten Earnest, Suudi Arabistan'da bulunan Amerikalı diplomatların da Suudi muhataplarına bu mesajları verdiğini aktardı. Earnest, Kerry'nin Suudi Arabistanlı mevkidaşı ile konuşacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Ortadoğu'daki istikrarsız durumun mezhepler arasındaki durumu daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunan Earnest, bölge ülkelerinin çıkarları doğrultusunda, ayrımları ortadan kaldırmak için yapılacaklar bulunduğuna inandıklarını kaydetti. Earnest, bunun en canlı örneğinin Suriye olduğunu, ABD'nin Suriye krizine siyasi çözüm için uluslararası çabalara öncülük ettiğini söyledi.

"İran ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimin Suriye'ye yönelik çabaları etkileyip çökertme ihtimali var mı?" sorusunu yanıtlayan Earnest, "Bunun olmayacağını umut ediyoruz. Bunu umut etmemizin nedeni, Suriye'deki duruma siyasi bir çözüm bulunmasının her iki ülkenin de çıkarına olması" ifadesini kullandı.

"ENDİŞELERİMİZİ SUUDİLERE İLETMİŞTİK"

Earnest, İran'ın diplomatik temsilcilikleri korumada başarısız olduğunu, Suudi Arabistan'a da insan hakları konusundaki endişelerini daha önce dile getirdiklerini belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'nın da konuyu daha önce Kral Selman ile konuşmasında gündeme getirdiğini bildirdi.

Earnest, "Toplu idamların, özel olarak da muhalif ve dini lider Nemr'in idamının infaz edilmesinin olası zarar verici sonuçları hakkındaki endişeler vardı ve bunlar yakın zamanda Amerikalı yetkililer tarafından Suudi yetkililere iletildi. Endişeleri Suudi Arabistan'a önceden ilettik ama maalesef olanlar endişe ettiğimiz konular için zemin hazırladı" diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA AYNI ÇAĞRIYI YAPTI

ABD Dışişleri Bakanlığı da Beyaz Saray gibi gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu. Bakanlık Sözcüsü John Kirby, "Tüm tarafları bölgede gerilimi daha da artıracak eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz" dedi.

Kirby, Suudi Arabistan hükümetine tüm davalarda adil ve şeffaf yargılama yürütülmesine ilişkin çağrı yaptıklarını, Nemr'in idam edilmesi hakkında da endişelerini ilettiklerini kaydetti.

"İran'daki Suudi diplomatik temsilciliklerine yapılan saldırıları da kınıyoruz, bunları ciddiye alıyoruz" diyen Kirby, İran'dan da diplomatik temsilciliklerin korunmasıyla ilgili uluslararası yükümlülüklerine uymasını istedi.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesine de değinen Kirby, farklılıkların giderilmesinde diplomatik çabalar ve doğrudan konuşmanın önemine inandıklarını vurguladı.

Kirby ayrıca, Dışişleri Bakanı Kerry'nin Zarif ile konu hakkında telefon görüşmesi yaptığını, Suudi Arabistan tarafından ise Veliaht Vekili Prens Muhammed bin Selman ile konuştuğunu ifade etti.

YORUMLAR 2
  • Ertantanngmail 8 yıl önce Şikayet Et
    Suudiler Amerika'dan izin almaksızın tuvalete bile gidemiyor.
    Cevapla
  • kartlar 8 yıl önce Şikayet Et
    Ne oldu iran tutuştun değilmi.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Zaman ayarlı uluslararası operasyon! S-400 anlaşmasının detayları sızdırıldı
İşte dünyanın en güçlü pasaportu! Türkiye 7 basamak yükseldi