ABD Dışişleri'nden 'YPG' yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin saldırıdan YPG’yi sorumlu tutmasıyla ilgili “ucu açık bir soru” yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri'nden 'YPG' yorumu
ABD Dışişleri'nden 'YPG' yorumu
GİRİŞ 19.02.2016 09:19 GÜNCELLEME 19.02.2016 09:21
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Bakanlık Sözcüsü Kirby, YPG’ye koalisyon desteğinin devam edeceğini belirtirken Türkiye’ye geçen hafta yaptığı, Suriye’deki YPG hedeflerine yönelik topçu atışlarını sona erdirme çağrısını yineledi.

Washington Yönetimi, Türkiye’nin olaya ilişkin meşru müdafaa hakkının ise Türkiye topraklarında geçerli olduğu mesajı verdi.

"UCU AÇIK BİR SORU"

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlayan Sözcü John Kirby, “açıkça masum insanları öldüren bir terör saldırısı” diye nitelendirdiği bombalamadan kimin sorumlu olduğu yönündeki iddialar için şunları söyledi: “Türk Hükümeti tarafından olayın sorumlularına dair öne sürülen iddiaları doğrulama ya da reddetme gibi bir pozisyonda değiliz. Bu bizim için halen ucu açık bir soru. Anladığım kadarıyla devam eden bir soruşturma var” dedi.

Kirby, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun aralarında ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’in de bulunduğu, önde gelen ülkelerin büyükelçileriyle Ankara’da yaptığı toplantıda Türkiye’nin ortaya koyduğu, saldırıyı YPG’yle bağlantılı gösteren kanıtların ABD’yi ikna edip etmediği yönündeki bir soruya ise konunun ABD için “ucu açık bir soru” olduğunu tekrarlayarak cevap verdi.

"POZİSYONUMUZ AYNI"

Kirby, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında bugün Ankara saldırısı nedeniyle bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini belirtirken, Kerry’nin Çavuşoğlu’na Türkiye’nin Suriye’deki YPG hedeflerini bombalamayı durdurması yönündeki çağrıyı tekrarlayıp tekrarlamadığı konusunda ise şöyle dedi:

“Bizim pozisyonumuz aynı. Bu (YPG’ye yönelik top atışlarını durdurma çağrısı) Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından (geçen hafta Başbakan Ahmet Davuoğlu ile yaptığı telefon konuşmasında) dile getirildi. Biz de bu kürsüden dile getirdik. Bu konuda bir değişiklik yok.”

Kirby, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın saldırı sonrası yayınladığı yazılı mesajda Türkiye’nin “meşru müdafaa hakkına” işaret etmesi ve YPG’ye yönelik düzenlecek bir sınır ötesi harekâta dair iddialar konusunda ise şunları söyledi:

“Her devletin kendi vatandaşlarını koruma sorumluluğu ve zorunluluğu vardır. Hele terör eylemlerinden kesinlikle. Özellikle, bu tür terör eylemleri kendi topraklarında düzenlendiğinde. Bundan daha önce bahsettik. Özellikle PKK’yla ilgili olarak. Bu bir. İkincisi, sınır ötesi top atışlarıyla ilgili Türkiye’yi sınır ötesi top atışı yapmaması konusunda uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz. Ve Kürt savaşçıları, IŞİD’le mücadele gibi daha geniş çabaları baltalayıcı şeyler yapmamaları (Afrin’den doğuya ilerlemeleri) konusunda da uyarmayı sürdürüyoruz.”

"YPG’YE DESTEĞE DEVAM"

Kirby, Ankara’daki bombalamadan sonra ABD’nin YPG’ye yönelik askeri desteğini devam ettirip ettirmeyeceği konusunda, “IŞİD’e karşı en etkili savaşçılar arasındalar. Koalisyon tarafından havadan destekleniyorlar. Bu desteğin daha önce olduğu gibi yer ve zamana uygun olarak devam etmesini bekliyorum” dedi.

Kirby, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar" şeklinde, Suriye’de YPG ile işbirliği yürüten ABD’yi hedef alan açıklamaları için ise şu yorumda bulundu:

“Ben odada (Sinirlioğlu ile Ankara’da yapılan toplantı) değildim. O yüzden spesifik olarak (Büyükelçi Bass’in) ne dediğini bilmiyorum. Ama şuna hiçbir şüphe olmamalı ki, ABD, bir NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı koalisyonun kilit katkı sağlayıcısı olan Türkiye’yle işleyen yakın işbirliğine sahip olmaya devam etmek zorunda. O yüzden bu çok iyi ilişkiyi güçlendirmeye devam ettirmenin önemi açısından bizim perspektifimizden değişen hiçbir şey yok. Özellikle ikimiz de ortak düşman IŞİD’le karşı karşıyayken.”

YORUMLAR 14
 • film 6 yıl önce Şikayet Et
  yahu biz bunlarla hangi konularda müttefikiz hiç anlamıyorum her konuda türkiyenin karşısındalar sevsinler böyle müttefiği
  Cevapla
 • frht ŞALVARCIOĞLU 6 yıl önce Şikayet Et
  suriye konusunda yanlış düğmenin ilk iliklendiğinde sorun başlamıştı aslında
  Cevapla
 • BİR GARİP 6 yıl önce Şikayet Et
  Ey kafir kırby seninde açık yerlerin var.
  Cevapla
 • murat 6 yıl önce Şikayet Et
  şerfsizler,şeytanın çocukları bunlar,
  Cevapla
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  ya karşımızda durun, yada arkamızda durun ve 24 saat içinde incirliği boşaltın Allah vatanımızı milletimizi güvenlik güçlerimizi korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan Kemal Bey'e Boğaz'dan mesaj - Gazete manşetleri
Rama: Erdoğan olmasaydı Avrupa ayakta duramazdı