ABD: İsrail'i endişeyle takip ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, İsrail'in yeni yerleşim alanları duyurmasını endişeyle takip ettiklerini söyledi.

ABD: İsrail'i endişeyle takip ediyoruz
ABD: İsrail'i endişeyle takip ediyoruz
GİRİŞ 06.07.2016 06:29 GÜNCELLEME 06.07.2016 06:29
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, İsrail hükümetinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgesinde yeni yerleşim alanları duyurmasını endişeyle takip ettiklerini söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında, İsrail hükümetinin Filistin topraklarında 800 yeni yerleşim yerinin inşa edileceğini duyurmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, "Doğu Kudüs'te ve Batı Şeria'da yeni yerleşim yerlerinin kurulması ve toprakların daha fazla İsraillinin kullanımı için düzenlenmesi hakkında endişe duyuyoruz." dedi.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs bölgesinde 570 bin İsrailli yerleşimcinin yaşadığını belirten Kirby, bu tür adımların iki devletli çözüme hizmet etmediğini vurguladı.

Kirby, İsrail'in yeni yerleşim alanları kurmasının uzun vadede bölgedeki sorunlara çözüm olacağını düşünmediklerini ifade ederek, "Bu hareketler İsrail'in uzun vade planları hakkında ciddi soru işaretleri ortaya çıkartmaktadır,." şeklinde konuştu.

İsrail yönetimi, pazar günü yeni yerleşim bölgeleri için gerekli yasal iznin çıkarıldığını açıklamıştı. Yeni plana göre Batı Şeria'nın Ma'ale Adumim bölgesinde 560, Doğu Kudüs'ün Ramot bölgesinde 140 ve Kudüs'ün güneydoğusundaki Har Homa bölgesinde ise 100 yeni yerleşim yerine inşa izni verildi.

YORUMLAR 11
 • İmam Hatipli 6 yıl önce Şikayet Et
  Tabi biz barışınca İsrail bizimle dost ve kardeş ülke olunca ABD endişelendi. İsrael de Osmanlı evladı ve toprağıdır. Bizimle müttefik olması ABD yi korkuttu ve endişelendirdi.
  Cevapla
 • Akad 6 yıl önce Şikayet Et
  Yaaa. Endişelendiniz demek haa. Hep aynı. Endişelendiniz de ne oldu. Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya karşı uyguladığınız ambargoyu İsrail'e de uygulasanıza . Endişelenmiş miş
  Cevapla
 • Bozok 6 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman ülkeleri F16 savaş uçaklarıyla savaş gemileriyle takip edip israili endişeyle takip edin. aynı işgali filistinliler yapsaydı bütün gücünüzle tepelerine çökerdiniz dost görünümlü çakallar
  Cevapla
 • emine 6 yıl önce Şikayet Et
  hadi canım ne diye? aman yerleşimi az yaparlar diye mi?
  Cevapla
 • Hahaa 6 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin ipi israilin elinde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Sarı'dan vizyon belgesi itirafı! ABD ve İngiltere'de kurgulanmış
Yüzde 40 zam cepte! Asgari ücret zammı için ‘normal maaş’ uyarısı: Bizi ücret-fiyat sarmalına sokar