ABD: YPG'ye mühimmat vermiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'YPG'ye verdikleri silahları PKK kullanıyor' şeklindeki sözleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

GİRİŞ 26.10.2016 07:31 GÜNCELLEME 26.10.2016 08:50
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kirby, Suriye'de Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin attığı Twitter mesajı ile ilgili soruya da, 'Biz tüm koalisyon güçlerinin ortak düşman olan DAEŞ'e odaklanmalarını istiyoruz.

Buradan savaş alanına, kimin nereyi alacağına ilişkin bir değerlendirme yapmayacağım. Biz tüm koalisyon üyelerinin, içinde Suriyeli güçler, Türkiye ve öteki ülkeler de olmak üzere, koordine edilmemiş ve koalisyonun planının bir parçası olmayan askeri etkinliklere daha az odaklanmalarını, koalisyonun planı olan DAEŞ'i yok etme planına daha çok odaklanmalarını istiyoruz' diye yanıt verdi. Kirby, koalisyonun amacının DAEŞ'i ortadan kaldırmak olduğunu, buna odaklanmayan girişimlerin bu amaca ulaşma konusunda verimli olmayacağını belirtti.

John Kirby, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, ABD'nin YPG ile işbirliği yaptığı ve 'Bir terör örgütüne alan mı yaratmaya çalışıyorsunuz, bir terör devleti mi kurdurmaya çalışıyorsunuz, terör kantonu mu kurdurmaya çalışıyorsunuz' sözleri ile ilgili soruya bu sözleri kendisinin duymadığını ve okumadığı karşılığını verdikten sonra, Bu sözleri görmeden değerlendirme yapmayacağım. Ancak şurası belli ve açık ki, DAEŞ'e karşı koalisyonun lideri ABD, bu örgütü yenmek için zaman, enerji, güç ve yetenek yatırımı yapıyor. Bizim terörle mücadele çabalarımızın başarıya ulaştığını gösteren uzun kayıtlarımız da bulunuyor' dedi.

"YPG'YE MÜHİMMAT, SİLAH YA DA BAŞKA MALZEMELER VERMİYORUZ"

Kirby, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'YPG'ye verdikleri silahları PKK kullanıyor' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, ABD'nin Suriye'deki Kürt grupları çatısı altında toplayan YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermediğini savundu. Başbakan Binali Yıldırım'ın, 'Türkiye'de PKK'dan ele geçirilen silahların ABD'nin YPG'ye verdiği silahlar olduğu' sözlerine yönelik değerlendirmesi sorulan Kirby, Bu kürsüden daha önce de birçok kez söyledim. Biz YPG'ye mühimmat, silah ya da başka malzemeler vermiyoruz, PKK da terörist bir grup' diye konuştu.

ERDOĞAN, ABD'NİN YPG'YE SİLAH VERDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD'nin YPG'ye iki uçak dolusu silah indirdiğini açıklamış hatta görüntüleri kamuoyu ile paylaşılmıştı.

YORUMLAR 25
 • Kahraman 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu abd nin ne ikiyüzlü, sahtekar ve adi bir politikası var. Midem bulanıyor bunlardan! Üç beş çapulcudan başka kimseleri kalmadı orta doğuda!! Onları da kafalarını ezip atacağız oralardan az kaldı..
  Cevapla
 • Ersoy21 6 yıl önce Şikayet Et
  Azıcık delikanlı olun yahu.Doğru söyleyin.Gerçekler ortada.Çocuklar bile anladı ne mal olduğunuzu.
  Cevapla
 • Waffen-SS 6 yıl önce Şikayet Et
  aşağılık katiller! mehmetçiklerimizin katilleri! aslanlarımızın katledilmesini çaresizce seyrediyoruz...
  Cevapla
 • jdlf 6 yıl önce Şikayet Et
  görüntülerde hersey acik ortada,abd ucagi nasil ypg ye silah indirdigini görüntülerde net bir sekilde görünüyor :)
  Cevapla
 • Göktürk 6 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanın büyüğü Amerika terörist Amerika sonun yakın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tarihe geçecek yanıt
Tramvay kazasında kulübe üzerine yıkıldı: Burnu bile kanamadı