ABD sokaklarında Trump öfkesi!

Seçim yarışından Cumhuriyetçi adayın galip çıkması, New York'tan California'ya birçok kentte protesto edildi.

GİRİŞ 10.11.2016 09:16 GÜNCELLEME 10.11.2016 09:40
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Tarihi bir seçimi geride bırakan ABD'den dün Portland gibi bazı şehirlerde başlayan protestolar yayılıyor. Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesiyle biten seçim sonuçlarına kızan on binlerce kişi, 'Bizim başkanımız değil', 'Bugün değil' sloganları atarak yürüdü.

CNN televizyonu, New York'taki eylemlere en az beş bin katıldığını polisten aldığı bilgiye dayanarak paylaşıyor. Protestonun adreslerinden biri, kentin en merkezi meydanında bulunan Trump Tower önüydü. Göstericilerin taşıdığı birçok pankartta Trump'a küfür edildiği görüldü.

Bazı eylemciler Beyaz Saray'ın etrafına gelerek benzer sloganları attı.

Kaliforniya'daki eylemlerin en büyüklerinden biri Berkeley Lisesi bahçesinde bin 500 öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. İlerici politikalarıyla tanınan kentteki eylemciler, buradan Kaliforniya Üniversitesi'ne doğru yürüdü.

'BU SOYTARIYI SEÇEREK...'

Eyleme katılan kadın öğrencilerden biri "Bu soytarıyı seçerek 1950'lere geri döndük. Trump bize ne kadar fazla nefret ve cehalet olduğunu gösteriyor" dedi.

Los Angeles'ta ise çoğu Latin kökenli yüzlerce öğrenci belediye konağına yürüdü. İspanyolca 'Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez' sloganı atan öğrenciler 'Irkçılığı desteklemiyorum', 'Göçmenler Amerika'yı yeniden yüceltecek' ve 'Benim başkanım değil' pankartları açtı.

Okul yetkilileri, öğrencilerin önemli bir kısmının ailesinin ABD'ye yasal yollarla girmediğini ve sınırdışı edilme endişesi yaşadıklarını söyledi.
Eyleme örgütleyen öğrencilerden Stephanie Hipolito, "Çocuklar sınırdışı edilme korkusuyla yaşayamaz. Bizler suçlu değiliz, uyuşturucu kaçakçısı değiliz. Bizler Ameriakn rüyasını herkes kadar arzulayan çalışkan insanlarız" dedi.

Texas ve Seattle'da da benzer yürüyüşler düzenlenirken Arizona, Massachusetts, Illinois ve eyaletlerinde de benzer protestolar planlanıyor.

YORUMLAR 56
 • nihahaha 7 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak derhal vatandaşlarımızı korumak adına amerikaya askeri birliklerimizi gönderip konuşlanmalıyız bence ve vatandaşlarımız şu gunlerde amerikaya gitmemeli orada olanlarda derhal terk etmelidirler can güvenliikleri tehlikede.
  Cevapla
 • Ertuğrul-İstanbul 7 yıl önce Şikayet Et
  demokrasi ülkesi demokrasiyi sindiremiyor.
  Cevapla
 • alperen 7 yıl önce Şikayet Et
  cok üzüldüm içim parçalandı vah vah
  Cevapla
 • AHMET A. 7 yıl önce Şikayet Et
  endişeliyim
  Cevapla
 • Jasmine 7 yıl önce Şikayet Et
  Çok kaygılıyız abd gidişat bizi kaygilandiriyor. ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KAAN Türk motoruyla ne zaman uçacak? Temel Kotil açıkladı...
İstanbul'da tepki çeken görüntü: Şehit mezarlığının etrafını delik deşik ettiler