ABD'li siyahi bakana büyük tepki

Trump'ın kabinesindeki nadir siyahi isimlerden olan Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı Ben Carson'ın, Afrika'dan zorla getirilen köleler için 'göçmen' demesine büyük tepki geldi.

ABD'li siyahi bakana büyük tepki
ABD'li siyahi bakana büyük tepki
GİRİŞ 07.03.2017 07:54 GÜNCELLEME 07.03.2017 11:25

ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanı Ben Carson'ın kölelerle göçmenleri aynı kefeye koyan ifadesi büyük tepki topladı.

Senatodan geçen hafta onay alan Carson, bakanlık personeline ilk hitabında, ABD'deki göçmenlerin emek ve katkılarına vurgu yaparak, "Kendileri için değil gelecek nesiller için çalışıyorlar ki, onların bu ülkede tutunmak için fırsatı olsun" dedi.

ABD'nin bir hayaller ve fırsatlar ülkesi olduğunu söyleyen siyahi Bakan, "Buraya köle gemileriyle gelen başka göçmenler de vardı. Onlar daha da çok çalıştı ve daha az kazandılar" sözleriyle Amerika kıtasına zorla getirilen köleleri 'göçmen' şeklinde tanımladı.

CARSON'A SOSYAL MEDYADA GENİŞ TEPKİ

Ben Carson'ın bu sözleri özellikle sosyal medyada geniş tepki buldu.

Son seçimde Demokrat Partiden başkan adayı olan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın kızı Chelsea Clinton, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu gerçek olamaz. Köleler göçmen değildiler ve olamazlar" değerlendirmesinde bulundu.

​Ünlü siyahi aktör Samuel L. Jackson'ın, "Ben Carson, inanamıyorum! Göçmenler mi? Köle gemilerinin dibinde mi? Yapma lütfen" yorumu, sosyal medya platformunda on binlerce kez retweet edildi.

​Irkçılığa karşı mücadele stratejisti Tarık Naşid ise yine Twitter'da, "Ben Carson, 'Köleler buraya gelip daha az paraya çalışan göçmenlerdi' demiş. 'Gelmek' derken sürüklenmek ve 'daha az para' derken zırnık demek istiyorsun herhalde" mesajını paylaştı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
UCM'den İsmail Heniyye ve Kassam Tugayları kararı! Hamas'tan flaş açıklama!
Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?