Trump isyan etti: 8 kişi ülkeyi kontrol ediyor

Mevcut durumun hantallığından söz eden ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçilere Senatonun oylama kurallarını değiştirmeleri çağrısında bulundu.

Trump isyan etti: 8 kişi ülkeyi kontrol ediyor
Trump isyan etti: 8 kişi ülkeyi kontrol ediyor
GİRİŞ 29.07.2017 22:51 GÜNCELLEME 29.07.2017 22:56
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sağlık sigortası reformunda yaşanan başarısızlığı Senatonun oylama kurallarına bağladı.

"CUMHURİYETÇİ SENATO 60 OY KURALINDAN KURTULMAK ZORUNDA"

Cumhuriyetçi Senatonun, 60 oy kuralından şimdi kurtulmak zorunda olduğunu belirten Trump, paylaşımlarına şöyle devam etti:

"8 KİŞİ ÜLKEYİ KONTROL EDİYOR! ŞAKA GİBİ"

"Bu kural, Cumhuriyetçi Partiyi öldürüyor ve 8 Demokratın ülkeyi kontrol etmesine izin veriyor. Senatoda 200 yasa tasarısı bekliyor. Şaka gibi.

Çoktandır miadını doldurmuş kürsü işgali kuralı artık gitmeli. Bütçe uzlaşma prosedürü Cumhuriyetçileri Senatoda öldürüyor. Mitch McConnell (Senato Çoğunluk Lideri ), şimdi git 51 oy al ve kazan. Bunun zamanı geldi. Cumhuriyetçiler, 51 çoğunluk oyuna şimdi geçmezlerse Senatoda asla kazanamayacak. Sadece budala gibi gözüküyor ve vakit harcıyorlar. 8 Demokrat ABD Senatosunu tamamen kontrol ediyor. Sağlık reformu gibi pek çok muazzam Cumhuriyetçi yasa teklifi hiçbir zaman geçmeyecek. Zeki olun."

TRUMP'IN OBAMACARE İLE İMTİHANI

Trump'ın bu açıklamaları, Cumhuriyetçi Senato liderlerinin eski Başkan Barack Obama'nın imzasını taşıyan mevcut sağlık yasasının (Obamacare) büyük bölümünü iptal etmeye yönelik tüm girişimlerinin başarısız olmasının ardından geldi. 

ABD Senatosu, perşembeyi cuma bağlayan gece yapılan oylamada, Cumhuriyetçi Partinin son sağlık reformu tasarısını 49'a karşı 51 oyla reddetmişti. 

Demokrat ve bağımsız senatörlerin topyekun karşı çıktığı tasarıya, üç Cumhuriyetçi temsilci de "hayır" oyu vermişti. Muhalif tarafta yer alan Cumhuriyetçiler arasında geçen hafta beyninde tümör olduğunu öğrendiği halde oylamaya katılan 80 yaşındaki John McCain'in olması oylamanın sonuncunda büyük rol oynamıştı.

TASARI, ZORUNLU SAĞLIK SİGORTASINI KALDIRMAYI ÖNGÖRÜYORDU

"Sağlık Hizmetleri Özgürlük Yasası" (HCFA) başlığını taşıyan 8 sayfalık yeni tasarı, Obamacare çerçevesinde zorunlu olan sağlık sigortasının tamamen isteğe bağlı olmasını öngörüyordu.

Yasa teklifi, ayrıca Obamacare'in 50 ve üzerinde çalışanı bulunan iş yerlerine sağlık sigortası sağlama zorunluğunu kaldırmayı hedefliyordu.

Cumhuriyetçilerin geleneksel olarak karşı çıktıkları kürtaj ve doğum kontrolü gibi hizmetleri sunan kamu destekli aile planlama merkezi Planned Parenhood'a sağlanan finansmanı kesecek tasarı, ayrıca eyaletlere kendi sağlık sigortası muafiyetlerini belirlemeleri için daha fazla esneklik tanınmasını da içeriyordu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  sekiz yahudi
  Cevapla
 • Ali Mercan 2 yıl önce Şikayet Et
  Vay be cahil yenimi ögrendin Rockfeller, Zuckerberg, Rohtschild daha digerleri, aferim sana acikladin iste abd
  Cevapla
 • öfke 2 yıl önce Şikayet Et
  ALLAHIMA çok şükür eski turkiyeyi yaşamaya başladılar beter olun inşallah
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  ust akıl
  Cevapla
 • isminiz 2 yıl önce Şikayet Et
  ABDnin canı cehenneme
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne sandın trump
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ'cü Bülent Keneş'ten şeytanın aklına gelmeyecek Ayasofya teklifi
Bakan Albayrak tarih verdi: Sürprizlerimiz için takipte kalın