ABD'yi tekrar ayağı kaldırdı!

ABD'de Wikileaks'e gizli belgeleri sızdırdığı için vatan haini ilan edilen eski asker Manning'in konuşma yapmak üzere Harvard Üniversitesi'ne davet edilmesi tartışma yarattı

ABD'yi tekrar ayağı kaldırdı!
ABD'yi tekrar ayağı kaldırdı!
GİRİŞ 17.09.2017 09:03 GÜNCELLEME 17.09.2017 09:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Julian Assange'ın kurucusu olduğu Wikileaks'e gizli belgeleri sızdırma suçundan daha önce 35 yıl hapis cezasına çarptırılan ancak eski Başkan Barack Obama'nın affetmesiyle 7 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Chelsea Manning bir kez daha ABD'nin gündeminde. Harvard'a bir konuşma yapmak üzere davet alan Manning'e yapılan davet, CIA'den gelen açıklamaların ardından geri çekildi.

Manning'i ABD'nin gündemine taşıyan ise Harvard Üniversitesi'nde bir konuşma yapmak üzere aldığı davet ve 'misafir araştırmacı' ünvanı oldu. Üniversite Manning'e, küresel güvenlik sorunları ve politika üzerine konuşma yapmak üzere, bir süre önce görevinden istifa eden Donald Trump'ın eski İletişim Direktörü Sean Spicer ve Trump'ın eski kampanya menajeri Corey Lewandowski ile birlikte davet gönderdi.

Ancak ABD'de bazı çevreler tarafından 'vatan haini' ilan edilen Manning'e Harvard'dan gelen teklif kısa süre içerisinde sert tepkiler aldı. Önce aynı üniversitenin başka bir fakültesinde araştırmacı olarak görev yapan eski CIA Direktörü Michael Morell, Manning'e gönderilen davetin 'bütünüyle uygunsuz' olduğunu belirterek görevinden istifa etti. Sonrasında ise aynı fakülte de konuşma yapacak CIA Direktörü Mike Pompeo'dan bir açıklama geldi.

CIA'in resmi Twitter adresinden bir mektup yayınlayan Pompeo, planını iptal ettiğini belirterek, "Harvard'ın vatan haini Chelsea Manning'i misafir araştırmacı olarak davet etmesinin ardından, vicdanım ve CIA çalışanlarına karşısındaki görev bilincim, Harvard'ın bu kararını destekliyormuş gibi görünerek bu kişilerin güvenine ihanet etmeme müsaade etmiyor." ifadelerini kullandı.

Pompeo'nun mektubunun ardından Harvard'dan Manning'e yapılan davet geri çekildi. Fakülte dekanı yaptığı açıklamada, Manning'e gönderilen davetin hatalı olduğunu ve geri çekildiğini belirtti.

Davetin geri çekilmesinin ardından Twitter'dan üniversiteyi eleştiren Manning ise, "Bu polis/asker/istihabarat devletinin neye benzediğini gösteriyor. CIA, Harvard'da neyin öğretilip öğretilmeyeceğine karar veriyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 6
 • Özet 4 yıl önce Şikayet Et
  Bakışları başka bakıyor . Sanki foto model.
  Cevapla
 • semih 4 yıl önce Şikayet Et
  can dündar olsaydı el pençe dururlardı,tek dişi kalmış canavarlar
  Cevapla
 • TR2023 4 yıl önce Şikayet Et
  bu kadinmi erkekmi ?
  Cevapla
 • fer 4 yıl önce Şikayet Et
  mustafa kardeş iyi misin gergin gibisin biraz ayıp oluyor bilesin
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Vercenmi?
  Cevapla
 • rmzn 4 yıl önce Şikayet Et
  Nerede özgürlük? Hani özgür üniversite? Amerika ve Hayranlarını kınıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yassıada şehitlerini omuzlara almak için 29 yıl beklediler
Balıkesir'in Bigadiç ilçesine talih kuşu kondu: Türkiye'den tarihi lityum hamlesi için yeni tesis