Ve Trump kararını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, uzun süredir tartışılan Guantanamo Körfezindeki tutukevinin açık kalması için başkanlık kararnamesi imzaladığını açıkladı.

Ve Trump kararını açıkladı
Ve Trump kararını açıkladı
GİRİŞ 31.01.2018 07:15 GÜNCELLEME 31.01.2018 08:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Kongresinde yaptığı ilk "Birliğin Durumu" konuşmasında Trump, Guantanamo'daki tutukevi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Trump, "Bugün bir sözümü daha tutuyorum. Bakan (James) Mattis'e askeri alıkoyma politikamızı yeniden gözden geçirme ve Guantanamo Körfezindeki tutukevini açık tutma talimatı veren bir başkanlık kararnamesi imzaladım." ifadelerini kullandı. 

DEAŞ ve El Kaide ile mücadelesinde ABD'nin ihtiyaç duyacağı gücü kullanabilmesi için ABD Kongresinin desteğini de talep eden Trump, teröristleri dünyanın her yerinde kovalamaya devam edeceklerini kaydetti. 

41 tutuklu bulunuyor 

Önceki Başkan Barack Obama'nın kapatılması için uğraştığı ancak sonuç alamadığı Guantanamo tutukevinde halihazırda 41 tutuklunun bulunduğu biliniyor. 
ABD'nin Küba'nın güneyindeki toprağı Guantanamo Körfezi üssündeki gözaltı merkezi, ABD'nin 11 Eylül saldırısının ardından Afganistan'ı işgal etmesini izleyen günlerde açılmıştı.  Ocak 2002'de dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından açılan tutukevi, 2003 yılında 680 tutukluya ulaşmış, görev süresi içinde Bush 500 civarında tutukluyu göndermişti.  Obama döneminde toplam 197 tutuklunun gönderildiği Guantanamo'dan Trump henüz hiçbir tutukluyu göndermedi. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
hapishane
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • levent ö 3 yıl önce Şikayet Et
    Elimden gelse ilk olarak Guantanamo Körfezindeki tutukevinin baskın yapıp hepsini serbes bırakırım insanlık dışı mahküm yapıyorlar idam edilse daha insancıl olurdu
    Cevapla
  • ihsan 3 yıl önce Şikayet Et
    hala ordaki tutuklular yargılanmadı zalim abd allah kahretsin seni
    Cevapla
DİĞER HABERLER
F-35 denize böye düştü! Görüntüler ortaya çıktı
Omicron sonrası DSÖ'den dünyaya kötü haber! Biontech'ten açıklama