Trump'tan 'nükleer' gözdağı!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongre binası Capitol'de, ilk kez "Ulusa Sesleniş" konuşması yaptı.

Trump'tan 'nükleer' gözdağı!
Trump'tan 'nükleer' gözdağı!
GİRİŞ 31.01.2018 09:54 GÜNCELLEME 31.01.2018 09:54
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Trump, konuşmasında bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Trump, Kuzey Kore'ye sert mesajlar gönderdi ve "Nükleer silahlarımızı modernize etmeliyiz" dedi. Trump ayrıca Yeşil Kart çekilişinin iptal edileceğini söyledi.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki ilk "Birliğin Durumu" konuşmasını yapan Donald Trump, ağırlıklı olarak ilk yılındaki ekonomik adımlarından bahsettiği konuşmasında dış politikadan DEAŞ'la mücadeleye kadar iç ve dış politikayı ilgilendiren birçok konuda önemli mesajlar verdi.

Trump, ABD Kongresinde yaptığı konuşmanın dış politika ve güvenlikle ilgili bölümünde Rusya ve Çin'den "ABD'nin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan rakipler" diye bahsetti.

"Dünya genelinde serseri rejimler, terörist gruplar ve çıkarlarımıza, ekonomimize ve değerlerimize meydan okuyan Çin ve Rusya gibi rakiplerle yüzleşiyoruz." ifadesini kullanan Trump, bu zor dönemde ABD Kongresinden Amerikan ordusuna tam destek vermesini istedi.

"Nükleer silahlarımızı modernize etmeliyiz"

Dünyada caydırıcılığın giderek daha önemli hale geldiğini kaydeden Trump, "Nükleer silahlarımızı yeniden inşa ve modernize etmeliyiz. Belki gelecekte bir gün ülkeler nükleer silahların ortadan kaldırılması için bir araya gelecek; ancak şu anda o noktada değiliz." değerlendirmesini yaptı.

DEAŞ'la mücadele konusuna da değinen Trump, "Geçen yıl DEAŞ'ı yeryüzünden silmek için müttefiklerimizle çalışma vaadinde bulunmuştum. Bir yıl sonra DEAŞ karşıtı koalisyonun Irak ve Suriye'de bir dönem katillerin elinde olan bölgelerin neredeyse yüzde 100'ünün geri alındığını söylemekten gurur duyuyorum. Hala yapılacak çok iş var. DEAŞ yenilene kadar savaşımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını anımsatan Trump, bu süreçte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulundaki oylamada birçok ülkenin ABD aleyhinde hareket ettiğini dile getirdi. Trump, bundan sonra ABD'nin yapacağı dış yardımların Amerikan çıkarlarına uygun hareket eden ülkelere verilmesi noktasında Kongreye çağrıda bulundu.
"ABD, İran halkının yanında durdu"

İran'daki protestolara da temas eden Trump, "İran halkı yozlaşmış diktatör rejimlerinin suçlarına karşı ayaklandığında sessiz kalmadım. Amerika, cesur özgürlük mücadelesinde İran halkının yanında duruyor." ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca, İran'la nükleer anlaşmanın yeniden ele alınması konusunda ABD Kongresine çağrıda bulunduğunu dile getirdi.

Kuzey Kore'ye "sert" mesaj

Küba ve Venezuela'daki yönetimleri "sosyalist diktatörlükler" şeklinde tanımlayan Trump, "Ancak hiçbir rejim, kendi halkına Kuzey Kore'nin vahşi diktatörlüğü kadar baskı kurmamıştır." yorumunu yaptı.Kuzey Kore'nin nükleer programının ABD anakarasını tehdit edebileceğini ifade eden Trump, bu ülkeye karşı azami baskı ile kampanya yürüttüklerini vurguladı.

"Yeşil Kart" çekilişi kaldırılacak

Trump ayrıca, göçmenlerin ABD'ye gelişini ilgilendiren yasalarla ilgili birçok düzenleme vaadinde de bulunduğu konuşmasında 4 adım altında  "göçmenlik reformu" gerçekleştireceğini anlattı. İlk adım olarak Trump, kamuoyunda DACA olarak bilinen ve çocuk yaşta yasa dışı olarak ebeveynleri tarafından ABD'ye getirilmiş olan göçmenlerden 1.8 milyonunun belirli koşullar altında vatandaşlık hakkına kavuşabileceğini bildirdi.

İkinci adım olarak Trump, seçim vaadi olarak da önerdiği ABD ile Meksika arasına duvarın mutlaka örüleceğini ve böylece sınır güvenliğinin sağlanacağını dile getirdi.

Beceri-temelli sistem vurgusu

Trump, "Üçüncü adım olarak vize çekilişini kaldırıyoruz. Beceri-temelli bir sisteme geçme zamanımız geldi. Dördüncü ve son olarak da göçmen zincirini sona erdirerek çekirdek aileyi koruyacağız." diyerek yasal olarak oturma izni alan bir kişinin daha sonra aile fertlerini de bu ülkeye getirmesine olanak sağlayan programın sona erdirileceğini belirtti. Konuşmasının dış politika bölümünde DEAŞ ve El Kaide'ye atıfla güvenlik politikaları merkezli bir değerlendirme yapan Trump'ın en fazla Kuzey Kore ve İran'ı hedef alması dikkatleri çekti.

"Amerikan enerjisine yönelik savaşı bitirdik” 

“Birliğin Durumu” konuşmasında, başta enerji sektörünü ilgilendiren düzenlemeler olmak üzere birçok düzenlemeyi iptal edildiğini anımsatan Trump, “Washington’ı hesap verebilir kılmak için bir senede ülkemizin tarihindeki bütün yönetimlerden daha fazla regülasyonu kaldırdık. Amerikan enerjisine yönelik savaşı bitirdik. Güzel temiz kömüre açılan savaşı bitirdik. Şimdi dünya için enerji ihracatçısıyız.” diye konuştu. 

Trump, ayrıca on yıllardır ABD’nin refahını, şirketlerini ve istihdamını yurt dışına gönderen adaletsiz ticaret anlaşmalarına arkasını döndüğünü belirtirken,“Teslim olma dönemi sona erdi. Bundan sonra ticari ilişkilerimizin adil ve karşılıklı olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ugur btn 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah akıl versin sana bizde kemal onlarda turup
  Cevapla
 • Hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Elinizde patlar İnşaallah.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  merak etmeyin sonunuz geldi kendinizi cok büyük görüyorsunuz yüce ALLAHIN gazabi üzerinize olsun nice kafirler .firavun , nemrut, karun, ebrehem, ve daha niceleri helak oldu sira sizde
  Cevapla
 • Deli 3 yıl önce Şikayet Et
  Biri şu deliye, heyy deli: deaş mı kaldı? Deyiversin.
  Cevapla
 • Battal 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu Hakkı sana kim veriyor ey Amerika sen bu dünyanın jandarması mısın ? Yetkiyi kimden aldın ? Yoksa Kim'den mi aldın ? :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bülent Arınç'tan tuhaf açıklama: Erdoğan'a rakip olmam ama beni zorlamasınlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engellilerle Yemen türküsünü söyledi