ABD'li isimden Türkiye için skandal sözler

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman Politico için bir yazı kaleme aldı. Türkiye’nin ‘kontrolden çıktığını’ belirten Edelman, Washington’un bunu açıkça söyleme zamanının da geldiğini yazdı.

ABD'li isimden Türkiye için skandal sözler
ABD'li isimden Türkiye için skandal sözler
GİRİŞ 14.02.2018 17:25 GÜNCELLEME 14.02.2018 17:25
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

Geçmişte ABD'nin Ankara Büyükelçiliğini yapan Eric Edelman Türkiye ile ilgili sözleri tam bir skandal. Türkiye'nin Münbiç'e girmesi durumunda çatışma çıkacağını söyleyen eski büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan için 'otoriter' ifadesini kullandı.

'TÜRKİYE MÜNBİÇ'E İLERLERSE GERGİNLİK ÇIKAR'

Euronevs'in haberine göre, Türkiye’in Suriye’ye girdikten sonra bir zamanlar hayal bile edilemeyen Türkiye ve ABD askerlerinin çatışması ihtimalinin de gündeme geldiğine dikkat çeken Edelman, “Bu artık endişe verici bir gerçeğe dönüşmüş durumda. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçleriyle savaşması istikrarsızlığa yol açıyor. Ama asıl tehlike, Erdoğan’ın da ısrarla söylediği gibi Münbiç‘e ilerlemesi durumunda ortaya çıkacak. Bunu önlemenin tek yolu Amerikalı siyasetçilerin daha şeffaf bir dille Türkiye’ye bunu anlatmaları.” dedi.

 

 

Türkiye’nin Münbiç‘e ilerlemesi halinde ise Türk-Amerikan ilişkilerinin büyük yara alacağını söyleyen Edelman, “Zaten Rusya ile yakın ilişki içinde bulunması, Erdoğan’ın otoriter yönetimi ve Suriye’deki çıkar çatışmaları nedeniyle bir süredir Ankara-Washington ilişkileri gerilmiş durumda. ABD’nin bunları ‘hoş görmeyeceğini’ açık bir şekilde dile getirmesi iki ülke ilişkilerini kopmadan sürdürmek için de gerekli bir adım olacak.”

GÜÇLÜ TÜRKİYE'DEN RAHATSIZ OLDU

Türkiye’ye karşı sert bir eleştiri tonu kullanmakla bilinen Edelman, Ankara ile Washington arasında ilişkilerin gerilmesine yol açan etkenleri şöyle sıraladı:

"Erdoğan yönetimi altında Türkiye, İran’a yönelik uluslararası ambargoları delmek için en büyük girişimleri ortaya koymuş. Türk medyası ABD’nin Suriye’deki gizli üslerini yayınladı. Bir Amerikalı papaz bir NASA çalışanı ve 2 konsolosluk çalışanı tutuklandı, bunlar Erdoğan’ın de facto rehineleri gibi tutuluyor. Geçen yıl Erdoğan’ın korumaları Washington’da protestoculara saldırınca hukuk tanımayan otoriterliği Amerikan topraklarına da ulaştı.Şimdi Türkiye Rusya’dan savunma sistemi alıyor. Suriye’de ABD müttefiklerine saldırıyor ve bunları ABD emperyalizmine karşı direnişi olarak lanse ediyor.”

YAZDIR
YORUMLAR 154
 • DEVLET 2 yıl önce Şikayet Et
  " Anlamaz; yazısız, pulsuz, dilekçem... Anlamaz; ruhuma geçti bilekçem! Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte! Ölsek de sevinin, eve dönsek de! Sanma bu tekerlek kalır tümsekte! Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir! " - Reis'in cevabı...
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence az bile yapıyoruz başka bir ülke olsa ABD yi ve tüm üslerini defederdi topraklarından
  Cevapla
 • Jilet 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam şunu söylüyor "Türkiye kontrolümüzden çıkmıştır." Anladınız mı? Anlayanlar beğensin.
  Cevapla
 • dfjhfgj 2 yıl önce Şikayet Et
  domuz haçlı köpekler kuduran sizsiniz
  Cevapla
 • seko 2 yıl önce Şikayet Et
  Edelman haklısın ama bi şey yapamazsınız. iRan a bile bişey yapamadınız Türkiye size büyük gelir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin Ayasofya kararı Rum lideri şoke etti! Hayal kırıklığı yaşıyor, tuhaf açıklama
 Diyanet İşleri Başkanı'ndan son dakika 'Ayasofya' açıklaması