ABD skandal kararı resmen açıkladı!

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıkladı. ABD'nin bu kararına Kanada, Brezilya, Paraguay, Kolombiya, Peru, Ekvador, Costa Rika ve Arjantin destek verdi.

ABD skandal kararı resmen açıkladı!
ABD skandal kararı resmen açıkladı!
GİRİŞ 23.01.2019 21:26 GÜNCELLEME 23.01.2019 23:11
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış


ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıkladı.

 

 

ABD Başkanı Trump, yazılı bir açıklama yaparak, Venezuela'daki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

KÜSTAHÇA İFADE: DEVLET BAŞKANLIĞI KOLTUĞU BOŞ DURUMDA!

 

 

Trump, açıklamasında, "Bugün resmi olarak Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıyorum. Venezuela halkı tarafından seçilen tek meşru yönetim aracı olan Ulusal Meclis, Nicolas Maduro hükümetinin ise meşru olmadığını ilan etmek üzere Anayasayı harekete geçirdi ve dolayısıyla artık devlet başkanlığı koltuğu boş durumdadır." ifadelerini kullandı.

BATI ÜLKELERİNE DE ÇAĞRI YAPTI: GUAIDO'YU TANIYIN

ABD'nin siyasi ve ekonomik gücünü Venezuela'da demokrasinin restorasyonu için kullanmaya devam edeceğini ifade eden Trump, Batı ülkelerinin liderlerine de Guaido'yu tanımaları çağrısında bulundu.

Trump, ABD'nin Maduro yönetimini kendi eylemleri dolayısıyla sorumlu tutmaya devam edeceğini vurguladı.


Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido

Guaido'nun dün paylaştığı bir açıklamaya atıfta bulunan  Trump, "Şiddet gaspçının silahıdır, bizim tek net adımımız ise özgür ve demokratik bir Venezuela için birlikte ve güçlü durmaktır." ifadesini kullandı.

ABD'NİN KARARINA DESTEK VEREN ÜLKELER

ABD'nin bu kararına Kanada, Brezilya, Paraguay, Kolombiya, Peru, Ekvador, Costa Rika ve Arjantin destek verdi. Meksika ise Maduro'yu destekleme kararı aldı.

Beyaz Saray, Venezuela'ya yönelik askeri seçeneğin masada olmadığını duyurdu.

Son dönemde siyasi tansiyonun giderek yükseldiği ülkede muhalefet ve iktidar yanlıları kentin farklı bölgelerinde gösteri düzenliyor.

Caracas'ta Ulusal Muhafız Birliğine mensup bir grup asker, 2 gün önce hükümete başkaldırmış ve yayımladıkları görüntülü mesajla halka ayaklanma çağrısı yapmıştı.

Kentin Cotiza semtinde gerçekleşen olay sonrası bölgeye operasyon düzenlenmiş ve isyancı 27 asker teslim olmuştu.

YORUMLAR 114
 • HalitBinVelit 5 yıl önce Şikayet Et
  Biz görürmüyüz bilemem ama Allah tarafından Amerikanın başına ilahi bir olay olay gelecek! ? Çünkü geçmiş Dünya tarihine bakarsanız bunun gibi sapkın Ülkeler,Kavimler, hep! ya parçalanıp dağılmışlar yada helak olmuşlardır.
  Cevapla
 • atak43 5 yıl önce Şikayet Et
  Hadi ordan. Esas sen oturduğun koltuğu hakediyormusun ona bak.
  Cevapla
 • hurşit GÜNDOĞAN 5 yıl önce Şikayet Et
  venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido un bu teklifi kabul etmemesi lazımdir.ABD nin bu teklifini reddetmedi ve kabul etti ise ölümü hak etmiştir.diye düşünüyorum.Yoksa bütün dünyada bu faşist uygulama yol olur,otoban olur.
  Cevapla
 • kral 5 yıl önce Şikayet Et
  finolar hemen destek vermiş. Demek ki onları çok önceden ele geçirdi artık son noktayı koyacaklar.
  Cevapla
 • Roninaga 5 yıl önce Şikayet Et
  Kanada;Başbakan olan kişinin İngiltere kraliçesine bağılık yemini ettiği ülke.Brezilya ;Halkın seçtiği devlet başkanı yerine adı wikileaksda Amerikan ajanı olarak geçen büyük Elçinin devlet başkanlığına getirildiği ülke.Kolombiya;Kahvesi ,kokaini ve eroni ile meşhur güney Amerika’nın ,Amerika güdümündeki garip ülkesi...Bu listedeki ülkeler sadece uşak...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayhan Bora Kaplan dosyasında ikinci bir gizli tanık daha olduğu ortaya çıktı
Eray Güçlüer'den dikkat çeken tespit! 'Bilgili cahiller ortaya çıktı'