Meksika'dan ABD'ye geçen kaçak göçmen sayısında rekor

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi, Temmuz ayı boyunca Meksika sınırından ABD'ye geçmeye çalışan 212 bin 672 kaçak göçmen tespit edilmesi ile sınırdaki kaçak göçmen sayısının son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Meksika'dan ABD'ye geçen kaçak göçmen sayısında rekor
Meksika'dan ABD'ye geçen kaçak göçmen sayısında rekor
GİRİŞ 14.08.2021 00:16 GÜNCELLEME 14.08.2021 00:16
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi, Meksika sınırından ABD'ye geçen kaçak göçmen sayısı son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Temmuz ayı boyunca 212 bin 672 kaçak göçmen tespit edildiği belirtilirken, Haziran ayına göre yüzde 13'lük artışa denk gelen bu sayının son 21 yılda 1 ay içinde görülen en yüksek kaçak göçmen anlamına geldiği ifade edildi. Geçtiğimiz Ekim ayında başlayan 2021 mali yılında bu güne kadar tutuklanan toplam göçmen sayısı 1 milyon 330 bin olarak kaydedilirken, 2020 mali yılı boyunca tutuklanan 458 bin göçmenden oldukça yüksek bir seviyeye ulaştığı ifade edildi. Bununla birlikte 2021 yılı içerisinde sınır güvenliği birimleri tarafından bulunan kimsesiz çocukların sayısı yine önceki yıllara göre artış göstererek 113 bin 791 olarak kaydedildi. Bu sayı 2020 yılında 33 bin 239 iken 2019 yılında ise 80 bin 634 olarak kaydedilmişti.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorcas ise Meksika sınırından kaçak olarak geçen göçmen sayısında son yılda görülen artış sonucu kaydedilen rakamlar için “benzeri görülmemiş” ifadelerini kullandı. Mayorcas, “Sınırdaki durum karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri. Karmaşık, sürekli değişiyor ve küresel salgının ortasında masum insanları olumsuz etkiliyor” dedi.
ABD’ye kaçak geçmeye çalışan göçmenlerin sayısı 2020 yılı başında Covid-19 salgınıyla birlikte önemli ölçüde azalırken, Başkan Joe Biden göreve geldikten sonra artış göstermeye başladı. Son veriler önceki yıllarda olduğu gibi sıcak hava gibi mevsimsel zorlukların dahi kaçak göçmen sayısının azalmasında etkili olmadığını gösteriyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • 6543 2 yıl önce Şikayet Et
    kendi kıtasındaki sınırındaki mültecilerin kalıcı sorunlarını çözmeyen insanlığın yüz karası alçak abd beyazları geliyor afganistana tekrar bela oluyor afganistandaki siyasi sorun çözümüne katılıyor nefissiz namussuz abd nato rusya çin israil zalimleri guantanamo hapishanesini bıden namussuz söz vermişti kapatacağız dedi yapmadı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
AB'yi karıştıran pazarlık! Meloni iddialarına jet yalanlama!