Obama'dan Netanyahu'ya soğuk duş!

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İsrail'deki seçimlere 6 gün kala, Başbakan Netanyahu'nun kişiliği hakkında yaptığı ileri sürülen yorumlar, "Obama'nın intikamı" şeklinde değerlendirildi.

Obama'dan Netanyahu'ya soğuk duş!
Obama'dan Netanyahu'ya soğuk duş!
GİRİŞ 17.01.2013 07:32 GÜNCELLEME 17.01.2013 08:51
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gözlemciler, Netanyahu'nun ABD'de Kasım ayında yapılan seçimde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i desteklediğini anımsatıyor. 

Obama: "Netanyahu, ülkesini yalnızlığa itiyor"

Bir internet sitesinde Jeffrey Goldberg imzalı yoruma göre, Obama bu hafta özel konuşmalarında işgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşim merkezlerini genişletmekte ısrar eden Netanyahu'ya yönelik eleştirisinin dozunu artırdı. Obama, "Netanyahu İsrail'in çıkarlarının nerede yattığını bilmiyor, İsrail'i büyük bir uluslararası yalnızlığa itiyor" dedi.

Obama, İsrail Başbakanı'nın politikalarının ülkesini çöküntüye doğru götürdüğünü savundu.

"Uzun vadede düşmanı kendisi"

ABD Başkanı Obama, birkaç defa yakın çevresine, İsrail'in bölgede yapayalnız bir devlet olarak kalması halinde ayakta kalmasının imkansız olduğunu, Amerikan politikalarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Obama'nın, "İran İsrail'in kısa vadede düşmanı, İsrail'in asıl uzun vadeli düşmanı yine kendisi" dediği belirtiliyor.

Netanyahu'nun Filistin politikasını eleştiren Obama, İsrail Başbakanı'nın siyasi bir korkak olduğunu, bir davayı yürütecek liderlik yapamadığını, Yahudi yerleşimcilerin lobisinin kontrolünde olduğunu belirtti.

Beyaz Saray'dan yalanlama gelmedi

Goldberg'e göre, Obama bu tür ifadeleri sadece bir kez değil, birkaç defa kullandı. Jeffrey Goldberg'in iddiasına Beyaz Saray'dan henüz bir yalanlama gelmedi. Netanyahu'ya yakın çevreler ise, ancak haberin doğruluğunun kanıtlanması halinde bir yorum yapacaklarını söylüyor.

Netanyahu Romney'i desteklemişti

Netanyahu'nun Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayında yapılan seçimde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i desteklediğini anımsatan gözlemciler, Obama'nın Netanyahu hakkındaki düşüncelerini tam İsrail'deki seçim arefesinde basına sızdırarak intikam aldığı yorumunu yapıyor.

Buzların erimesi kolay olmayacak

Netanyahu ile Obama arasındaki buzların kısa vadede erimesi beklenmiyor.

Obama'nın Savunma Bakanlığına atadığı Chuck Hagel, İsrail'in Hizbullah ve Hamas ile diyalog kurması gerektiğini savunuyor, Amerikan politikalarının Yahudi lobileri tarafından belirlenemeyeceğini söylüyor.

Obama, 20 Ocak'ta yemin ederek, ikinci dönemine başlayacak. Netanyahu'nun 22 Ocak'ta yapılacak seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ajanslar, Amerikan İsrail ilişkilerinde bir sürtüşme beklenmediğini, ancak Obama ile Netahyahu arasındaki buzların erimesinin kolay olmayacağını kaydediyor.

Önceki yıl basında yer alan haberlere göre, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Netanyahu'yu yalancılıkla suçlayıp Obama'ya şikayet etmiş, Obama da, ''Sen ondan bıktın ama ben onunla her gün konuşmak zorundayım'' diye cevap vermişti.

KAYNAK: TRT
ETİKETLER
barack obama Polistika
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • oguz birinci 8 yıl önce Şikayet Et
  reklam ve prim kazanmaktan ibaret gibi olmuş. aynı cocacola reklamlarındaki gibi kendi kendilerine iftira atıp sora böyle birşey yok ürünümüz temiz diye insanları inandırıp hem gündem yapıp hem reklam yapıp hemde itibar kazanmaya çalışıyorlarya,, abd nin de yaptığı aynıdır,, eminim tüm müslümanlar sevinmiştir bu habere, ama sadece siyaset işte, dünyada tutarsa gündemde olanlarda sevinip itibarlanırlar adalet elçileri yazık.
  Cevapla
 • Kenan ERDOĞAN 8 yıl önce Şikayet Et
  haklı. benim dışişleri bakanımın uçağını düşerecek israil ben alnını karışlarımonetenyahınn
  Cevapla
 • efe 8 yıl önce Şikayet Et
  abd şımarık veledine bir tokat attı, sonu ne olacak. bill cilinton zamanında filistin ve israil yönetimini bir araya getirerek barış sağlamaya çalıştı.dedi ki gelin nüfus mubadelesi yapalım .herkes çoğunlukta olduğu bölgeye sahip olsun dedi.israile de ''ben artık senin pisliklerini temizleyemem senin katliyamlarına finansman olamam , dünyaya karşı sizi savunmaktan yoruldum , dedi..tabi bunlar israilin çıkarlarıyla ters düşdü.çok geçmeden bir yahudi kızı olan monikayı koynuna soktular alaşağı ettiler .obama ya çok cesur, yada intihar ediyor, belki de bir bildiği vardır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş 2-0'dan döndü! 3 puanı aldı
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye dünya ihracatında kritik eşiği yakaladı