3 bin yıllık çok önemli keşif

Hatay'da kazı çalışmaları devam eden Tayinat Höyüğü'nde Kral Suppiluliuma'nın karısı olduğu tahmin edilen kadın heykeli bulundu.

GİRİŞ 12.08.2017 13:37 GÜNCELLEME 12.08.2017 13:48
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bir bölümü parçalanmış haldeki heykel, yaklaşık 1 yıllık restorasyon çalışmasının ardından orijinal görüntüsüne kavuşturulacak. Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Harrison, "2012 yılında Kral Suppiluliuma'nın heykelini bulmuştuk. Aynı bölgede yaptığımız çalışmalarda, belden yukarısı korunmuş şekilde bir kadın heykeli bulduk. Kral Suppiluliuma'nın eşi olma ihtimali oldukça fazla. Anadolu tanrıçası Kubaba'nın heykeli olabilir ancak bu heykel, inografik olarak bakıldığında daha çok bir insanı andırıyor. Son olarak da kraliyet ailesinin ilk atası ya da aileden bir soyluya ait olabilir, bu da bir ihtimal" dedi.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde devam edilen Tayinat Höyüğü kazısında, Kral Suppiluliuma'nın karısı olduğu düşünülen, aynı ebatlarda kadın heykeli bulundu.

Hatay'da 13 yıldır süren Tayinat Höyüğü arkeolojik kazısının bu sezonluk çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kanada'nın Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki 20 kişilik ekiple devam eden çalışmalarda, milattan önce 9. yüzyıldaki Geç Hitit Dönemi'ne ait olduğu belirlenen bir kadın heykeline ulaşıldı. Baş ve gövdeden oluşan, bir kısmı parçalanan heykelin, Kral Suppiluliuma'nın eşi olduğu tahmin edilirken, kesin sonuç yaklaşık 1 yıl sürecek çalışmalar sonuncunda belli olacak.

Kazı başkanı Harrison, AA muhabirine, 13 yıldır devam eden Tayinat Höyüğü kazısının bu sezonluk çalışmalarında önemli bir bulguya rastladıklarını kaydetti. 
Son yıllardaki kazılarında, kapı alanı olduğunu düşündükleri bir alanda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Harrison, "2012 yılında Kral Suppiluliuma'nın heykelini bulmuştuk. Aynı bölgede yaptığımız çalışmalarda, belden yukarısı korunmuş şekilde bir kadın heykeli bulduk. Suppiluliuma heykeliyle aynı döneme ait olan bu heykelin ebatları, boyutları ve ikonogrofik öğeleri çok benzemekte." ifadelerini kullandı.

'ÇOK DEĞERLİ'

Heykelin yüz üstü atılmış halde bulunduğunu aktaran Harrison, heykelin antik dönemde parçalanarak bu şekilde atıldığını tespit ettiklerini bildirdi. 
Harisson, bir kadın heykeli bulmanın kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayarak, şunları konuştu:

"Heykelin çok büyük olduğunu orijinal boyutunun 4-5 metre olduğunu düşünüyoruz. Heykelin çok sayıda parçası da bulundu. Bir restorasyon projesine başlayacağız. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde heykelin tamamlanmış halini sunabileceğiz. Tabi bu heykelin kim olduğunu ve neden böyle parçalanarak atıldığını çok merak etmekteyiz. Bununla ilgili 3 fikrimiz var. Bu heykelin aynı yerde bulunmasından dolayı Kral Suppiluliuma'nın eşi olma ihtimali oldukça fazla. Anadolu tanrıçası Kubaba'nın heykeli olabilir ancak bu heykel, inografik olarak bakıldığında daha çok bir insanı andırıyor. Son olarak da kraliyet ailesinin ilk atası ya da aileden bir soyluya ait olabilir, bu da bir ihtimal."

Geç Hitit Dönemi'ne ait bu önemli bulgunun tamamlanmış halini ve neden parçalandığı gibi konuları yapılacak çalışma sonrasında tanıtıp, açıklayacaklarını dile getiren Harrison, kazı çalışmalarında kendilerine yardımcı olan Kültür Bakanlığı ve Hatay Arkeoloji Müzesi görevlilerine teşekkür etti. 
Öte yandan, aynı kazıda bulunan ve yaklaşık 4 yıldır Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Kral Suppiluliuma'nın heykeli ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

ETİKETLER
keşif
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu yabancı ajanlara kazı yaptırmayın bunların aradığı şey başka bunları ülkemizin sınırlarına dahi yaklaştımayın.
  Cevapla
 • mehdi 3 yıl önce Şikayet Et
  lutun karısında bi kafirlik vardı
  Cevapla
 • mehdi 3 yıl önce Şikayet Et
  bu lutun karısıydı allah taş etmiş geride kalmıştı arkana bakmadan kaç demiş lutun arkasına bakmış
  Cevapla
 • vayarkadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyosun ne diyosun
  Cevapla
 • kemal bey 3 yıl önce Şikayet Et
  ne değerlisi değerli olana değersiz değersiz olana değerli diyorlar...Hepte heykel başka bir şey çıkmıyormı kralın karısının takıları varmı acaba sus eşyalrı falan altınlar yokmu bir tek karısının taştan heykelimi varmış..1 yıl o heykeli restore etmeye gerek yok bence doğal hali daha guzel.Hep masraf
  Cevapla
 • vayarkadas 3 yıl önce Şikayet Et
  Takılar da heykel degil mi kardeş. 3000 yıllık altın bulsanız eritip satma derdindesiniz. Heykel incik boncuk dediniz ülkemiz medeniyetin beşiği iken sahip çıkılmadığindan çalındı talan edildi. Yazık yazık
  Cevapla
 • Lika 3 yıl önce Şikayet Et
  Hala heykellerin peşindemiyiz
  Cevapla
 • vayarkadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere tarihi çöp bulsa bunu dünyaya eser diye pazarlar turist çeker. Turizm ülkesiyiz tarihin medeniyetin kaynağıyız. Eserleri yaşanmışlıkları çöp yaparız. Bulunana da senin gibi değer vermeyiz. Ondan sonra gevurlara talan ettiririz. Taş dediğimiz sahip çıkmadığımız izmir bergama kalesini görmeye ingiltereye gider dünya.. Yazık ki ne yazık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Polise "Sen zor kullan, o zaman görüşürüz" diyen şahıs adliyeye sevk edildi!
Süper Lig'de biten transferler!